Успенський піст – марафон до Неба

14 серпня в УГКЦ та ПЦУ розпочинається Успенський піст – один із чотирьох основних постів, які вірні звершують протягом року. Триватиме він два тижні до свята Успення Пресвятої Богородиці, яке святкують Православна та Греко-католицька церкви святкують 28 серпня. Щоправда, цьогоріч такі дати у церковному календарі зафіксовано востаннє: через реформу, за якою УГКЦ та ПЦУ переходять на новий – так званий новоюліанський – календар, у 2024 році празник Успення святкуватимуть 15 серпня (як це вже відбувається в РКЦ), а посту, що передує йому, припадатиме, відповідно, на 1 серпня.

Також читайте: 14 серпня розпочинається Успенський піст: 5 фактів

Успенський піст – нетривалий, проте має ряд своїх обмежень, спрямованих на духовну підготовку вірних до величного празника Успення. У Православній церкві України за своєю строгістю цей піст прирівнюється до Великого Посту. Щодо їжі – рекомендують відмовитись від м’ясних, молочних та рибних страв (щоправда, у день свята Преображення, 19 серпня, дозволено вживати рибу). Якщо кінець посту припадає в середу або п’ятницю, то в ці дні теж дозволені лише рибні страви, а споживати м’ясо та інші страви можна починаючи з наступного дня. Церква закликає до особливого духовного пережиття посту в роздумах про Богородицю – боротьби з тілесними пристрастями, уникання гріха, а також – усильної молитви, діл милосердя, сповіді та Євхаристії, а ще – утримання від гучних розваг. 

Також читайте: О. Михайло Сивак: “Успенський піст допомагає знайти відповідь на питання: “Для чого я живу?””

В УГКЦ правила Успенського посту регулює парикулярне право, зокрема, його 115 канон, що визначає терміни й обмеження усіх постів. «Покутна практика посту, покаяння та стриманості, метою якої є надолуження за вчинені гріхи та осягнення більшої досконалості задля особистого освячення, — це найдавніша традиція Української Греко-Католицької Церкви», – зазначають тут. Отже, Успенський піст належить до чотирьох визначених постів, під час яких вірні зобов’язані у середу та п’ятницю утримуватися від споживання м’ясних продуктів і страв; у понеділок вівторок та четвер дозволено всі види їжі. У всі дні посту вірні зобов’язані утриматися від організації та участі в гучних забавах, весіллях, танцях, розвагах та інших подібних заходах. Разом з тим, немає посту в суботи й неділі, а від будь-якого обов’язку посту звільняються: діти до 14 років та особи, яким виповнилося 60 років; важкохворі; вагітні; матері після пологів і ті, що годують груддю; ті, що подорожують (якщо час подорожі перевищує вісім годин); ті, що важко працюють; ті, що харчуються зі столу інших; убогі, котрі живуть з милостині. В окремих випадках звільняти від обов’язку постити може місцевий ієрарх, заохочуючи в цьому разі вірних до здійснення діл побожності та милосердя.

Також читайте: 8 ідей на Успенський піст

Піст перед великими празниками – давня й добра практика Церкви, що якнайкраще готує вірних до справді глибокого і духовного пережиття майбутнього торжества. Так чотири пости року припадають перед визначними святами. Це Пилипівка – сорокаденний піст перед Різдвом Христовим; Апостольський піст – Петрівка – перед святом апостолів Петра і Павла; власне Успенський піст, що приготовляє до свята Успення. До торжества Христового Воскресення ж провадить Великий піст – найстрогіший та найнасиченіший спеціальними духовними практиками й обмеженнями, витривавши у яких, вірні можуть по-особливому переосмислити й пережити Пасху. 

Також читайте: Падре Серж: “Піст – це час, коли можемо зміцнити свою “духовну мускулатуру””

Такі обмеження можуть, на перший погляд, здатися незрозумілими чи надмірними. Адже розуміння свята завжди пов’язане з радістю, натомість, піст – це час стримувань і обмежень. Особливо, мабуть, це відчутно саме в Успенський піст, що триває в літній час, коли відбувається найбільше весіль. Церква ж закликає відкласти різноманітні святкування та обмежитися в їжі. Такі думки справді можуть виникати, проте радше в людей, що сприймають піст як формальність, побудовану на обмеженнях. Натомість Церква вважає піст часом подвигу й оновлення, що найкраще дає людині переосмислити своє життя, позбутися хиб і вилікувати духовні рани. А замість бучних розваг пропонує особливий вимір Богослужень, що в паст завжди наповнені духом покаяння і примирення з Богом. Отці Церкви називають піст «весною душі». Таку «весну» можна й потрібно переживати у різні періоди року, аби не вибиватися із духовного ритму. 

Також читайте: Щоб піст був у радість: 5 порад

Таку місію має Успенський піст – час роздумів про життя Богородиці, її приклад і велике заступництво, яким Вона огортає спільноту вірних. Піст є найкращим способом духовно дійти до цього празника, що замикає церковний рік, підбити підсумки і зібрати особистий «врожай». Богородиця для вірних є не просто постаттю з Писання, а Матір’ю, що супроводжує Христову Церкву повсякчасно. Саме Успення як перехід до вічного життя є для вірних святом пережиття Неба, духовної Батьківщини, призначеної кожній людині. Час Успенського посту найбільш підходить для молитовного осмислення смерті й вічності, зокрема в контексті війни, що триває. Життя Богородиці, що було шляхом до Неба у площині Божого промислу, для кожної людини є дороговказом і надією, яка, можливо, ніколи не була настільки актуальною, як зараз.

Також читайте: О. Михайло Сивак про піст: “Бережімо душу від гріха, щоб кожен день був радісним”

Тому піст не є часом бездумних обмежень, а справжньою зброєю християнина, про яку сам Христос говорить у Євангелії від Матея (17:21), наголошуючи, що рід бісів, із яким не змогли впоратися апостоли, «виганяють лише молитвою і постом». Так за словом Ісуса, піст є часом зосередження і плекання віри, якою можна перемогти внутрішнього і зовнішнього ворога. Така порада особливо важлива перед лицем агресора, якому протистоять наші Захисники. Не кожен може стати проти ворога зі зброєю в руках, але кожен може присвятити свою власну маленьку духовну жертву перемозі. Цей час є найкращою нагодою для такої жертви. Окрім того, кожну духовну й тілесну потребу можна компенсувати – як доброю пісною їжею, так і читанням добрих книг, слуханням чи переглядом корисних фільмів, програм, музики – зрештою, навіть часом тиші, якого кожен з нас потребує.

Також читайте: Топ-5 християнських фільмів для перегляду в Успенський піст

Успенський піст – зовсім нетривалий, але ці два тижні можна провести з великою користю для душі й тіла, подолавши власний невеликий марафон до здобуття Неба. До цього нас заохочує сам празник, що до нього крізь піст прямуємо – аби відтак зустрітися в Небі з тими, кого любимо. 

Підготувала Марія Цьомик