Падре Серж: “Піст – це час, коли можемо зміцнити свою “духовну мускулатуру””

           У християн східного обряду розпочався Успенський піст. Він триває два тижні –   до празника Успення Пресвятої Богородиці. Успенський піст входить до головних загальноцерковних постів. Про те, чим особливий саме цей піст і як пережити його наповнено та змістовно розповідає відомий блогер і греко-католицький священник-редемпторист о. Сергій Гончаров (Падре Серж).

          Про що піст

Зазвичай піст поділяють на дві форми: індивідуальну – незалежно від календаря, та загальноцерковну – відповідно до календаря. Якщо говорити про Успенський піст – це один із чотирьох головних календарних  постів у Церкві. Сюди враховують й піст перед святом Успіння Богородиці – Її Внебовзяття, тобто переходу до вічного життя. Для нас, християн, це є знаком, що людей очікує тілесне воскресіння.          

         Сенс посту

Піст є актом гармонії  між тілом і духовною складовою людини, обмеження в певних речах задля доброї цілі. Піст – це  не лише відмова від їжі, а й проява милосердя. Церковний піст – практика спільноти, що робить нас ближчим одне до одного.

          Навіщо себе обмежувати

         Зростання потребує зусиль. Якщо хочеш набрати мускулатуру, мусиш працювати над тілом, змінити спосіб життя.  З «духовною» мускулатурою так само. Для гармонії й зростання теж потрібно себе в чомусь обмежити, змінити звички.

Заборони в час посту в греко-католицькій Церкві

Помилково вважати, що піст полягає лише в обмеженні їжі. Потрібно знати, чого вимагає піст. Наприклад, люди поважного віку й ті, що хворіють,  незобов’язані до посту. У греко-католицькій церкві Успенський піст не вважаємо строгим. Єдина умова – утриматись від м’ясних страв й забав  у середу та п’ятницю. Піст  –  час, коли  можна відмовитись від речей, до яких звик. Також можна внести індивідуальні намірення, які краще обговорити із духівником.

Помилки в дотриманні посту

Слід пам’ятати, піст не є заради посту, а заради зростання. Піст полягає не в обмеженні, а в боротьбі зі слабкостями. Наше тіло не є ворогом,  з яким треба змагатись. Питання не в забороні, а в серйозному самоконтролю. Варто пам’ятати, що ми маємо замінити руйнівні звички на добрі, і дотримуватись їх після посту. Нагадаю, піст – справа спільноти. Легше й веселіше постити разом. Але важливо не перетворити це на суцільну розвагу. Інтерактив може бути лише частиною цього комплексу. Треба навчитись знайти баланс.

Альтернативи у піст

Важливо внести християнський зміст. Улюблені треки можна замінити на християнські пісні. А ролики в ютубі – на онлайн-науки. Наприклад, владика  Венедикт Алексійчук веде свій блог в ютубі, де публікує короткі, але глибокі  відеонауки.

Замість посиденьок на шашликах, влаштуйте відвідини до людей, які потребують уваги й допомоги. Наприклад,  із друзями відвідайте самотню бабусю і запропонуйте допомогу по господарству.

Замість перегляду стрічки фейсбук чи інстаграм, прочитайте Святе Письмо. Й головне правило: коли відмовляєшся від їжі, головне перестати їсти одне одного. Піст – справа не лише відмови від їжі, а й зміни в стосунках одне з одним.

Розмовляла Наталя Стареправо