9 грудня християни східного обряду святкують Зачаття святої Анни, коли зачала Пресвяту Богородицю.
У цей день Церква згадує подію Зачаття Богородиці, яку описують апокрифічні тексти, зокрема Євангеліє від Якова. За переданнями, праведні Йоаким і Анна, проживши благочестиве життя, не мали дітей, чим гірко побивалися; і Господь обрав їх батьками Богородиці. Вістку про це приніс їм ангел, покликавши до здійснення Божої волі щодо них.
Про це пише Єронім: «Так-бо за велінням ангела обоє з місць своїх, де були, рушили і йшли до Єрусалиму. І коли прийшли на місце, про яке казав ангел, там зустрілися, навзаєм втішилися. І про обіцяний їм плід одне одному розповіли, належну дяку Господеві, що смиренних підносить, віддали. І, поклонившись Богові, повернулися в дім, чекаючи радісно сповнення обіту Божого».
Також читайте: «Свято Зачаття Пресвятої Богородиці заохочує нас перемагати себе…» – о. Василь Рудейко
«Днесь узи бездітности розрішаються, Йоакима бо й Анну вислухавши, Бог проти надії явно обіцює, що вони родитимуть Богодівицю, з якої сам родився неописанний», – так оспівує цю подію тропар свята. А кондак підкреслює: «Празнує днесь вселенна зачаття Анни, що сталося від Бога, бо вона породила понад усяке слово ту, що родила Слово».
Свято Зачаття Церква святкує на Сході з V, а на Заході – з XII століття. У 1854 році Папа Пій ІХ оголосив догмат про Непорочне Зачаття Пресвятої Богородиці, чим закликав усю Католицьку церкву до особливого вшанування Діви Марії. Попри розбіжності трактувань народження Богородиці в Православній та Католицькій церквах, у Її зачатті Церква вбачає початок спасення людського роду – і воно стає точкою відліку до приходу Спасителя в світ.
Це свято шановане в народі; воно іменує багато українських святинь УГКЦ та ПЦУ. Серед них, зокрема, Архикатедральний Собор УГКЦ в Тернополі. У Львові святу Зачаття приурочені 4 храми:
Храм Святої Анни УГКЦ (вул. Городоцька, 32)
У храмі святої Анни в день храмового празника можна одержати повний відпуст, приурочений чудотворній іконі Матері Божої Неустанної Помочі.
Також читайте: “Бабця всіх львівських дерев” і чудотворні ікони, або храм святої Анни у Львові та його таємниці
Храм Непорочного Зачаття Пресвятої Богородиці УГКЦ (вул. Івана Франка, 56) при монастирі святого Климентія Згромадження Найсвятішого Ізбавителя
Храм Непорочного Зачаття Пресвятої Богородиці УГКЦ (Білогорща)
Також цього дня храмовий празник святкує храм Пресвятої Богородиці Володарки України УГКЦ (вул. Новознесенська, 34)