Храм трьох конфесій: церква Святих апостолів Петра і Павла на Личакові

church_Petra i PavlaНа вул. Личаківський, давньому Глинянському тракті, знаходиться невеличка церква, присвячена апостолам Петру і Павлу. За конфесійною приналежністю храм належить до Української автокефальної православної церкви. За свою довгу історію храм був спершу римо-католицьким, потім – греко-католицьким, а зараз є православним.

Відомий український історик Іван Крип’якевич писав, що церква Свв. апп Петра і Павла зведена у 1660 р. як придорожня капличка, зведена у стилі бароко. У 1750 р. будівлю було передано ченцям ордену паулінів. Цього ж року, зі згоди львівського католицького архієпископа Миколая Вижецького (помер у 1757 р.), капличку було розширено і перебудовано, а біля храму зведено монастир. У др. пол. XVIII ст. храм став парафіяльним. Парафію заснував львівський католицький архієпископ Вацлав Єронім Сєраковський (1700-1780 рр.) і це була одна з 6 нових католицьких парафій у Львові Однак у 1786 р., під час касаційних реформ австрійського цісаря Йосифа ІІ монастир було ліквідовано, а церкву передано греко-католицькій церкві. Після касації парафію було перенесено до костелу Св. Антонія.

09.02.p.Kotlobulatov_132Храмом одразу заопікувався єпископ Петро Білянський (1736-1798 рр.), з ініціативи якого проведено реставрацію будівлі, зокрема зведено передній торець будівлі у вигляді трикутника в античному стилі. У храмі поставлено новий іконостас роботи Йосифа Петровича та маляра Білявського. Внутрішній простір фресками оздобив відомий український маляр Лука Долинський (до нашого часу не дійшли). У 1798 р. львівський архітектор Клеменс Фесінгер добудував притвір та дзвіницю. Скульптуру ап. Петра, що встановлена поруч з храмом у 1891 р. за кошти Вікторії Шімзер, виконав львівський скульптор Абель Марія Пер’є. Біля храму було поховано єпископа Білянського, якому церква багато чим завдячує.

Jarema_180x230Греко-католицьким храм був до 1946 р., допоки УГКЦ не було ліквідовано у СРСР. З того часу храм перебуває під опікою православної церкви. 19 серпня 1989 р. тодішній настоятель храму, майбутній патріарх УАПЦ Димитрій, протоієрей Володимир Ярема, оголосив про перехід до Української автокефальної церкви. Як і єпископ Петро Білянський, патріарх Димитрій також похований у подвір’ї храму Свв. апп. Петра і Павла.

Зараз настоятелем храму є о. Микола Кавчак (митр. прот.; нар. 20.11.1950 р., хіротонія 06.11.1988 р.).
Адреса храму: вул. Личаківська, 82 а
Телефон: (032) 276 93 70

Розклад Богослужінь:

В недільні і святкові дні:
08.00 год. – Божественна літургія
10.00 год. – Божественна літургія

 Лоштин Назарій