Храм Вознесіння Господнього у Львові: на перехресті вулиць та тисячоліть

Історія храму

Храм Вознесіння Господнього Української Православної Церкви Київського Патріархату розташований на перехресті вулиць Любінська – Виговського.

На місці, де зараз зведений храм Вознесіння Господнього спочатку постала каплиця, яку 22 листопада 1998 освятив митрополит Львівський і Сокальський УПЦ КП Андрій. Від цього часу тут почала функціонувати релігійна громада. Зі спогадів настоятеля храму о. Івана Хомина, тоді на першому богослужінні було 17 людей, які й сформували основу парафії, відтоді кількість парафіян постійно зростає.

9 червня 2000 р. відбулося освячення місця під будівництво нового храму, а зводити церкву з ініціативи о. Івана Хомина почали у 2002 р. Символічно закладений у 2000 р. камінь дотепер збережений у вівтарі храму. На ньому розміщено напис із зазначенням імені архиєрея, настоятеля і дати започаткування будівництва церкви. Зводили церкву 7 років і освятили 22 листопада 2009 року.

Храм має форму куба (розміром 17 м у висоту і ширину). Архітектурний проект виконав Ігор Гнесь. Символізм форми творці храму пов’язували із формою здійснення найбільшого чуда Вселенної – Таїнства Євхаристії, під час якої хліб вирізається у формі куба (агнець) на рівні частини.

У храмі є 4 круглі вікна, які розташовані на висоті 14 м, а також невеликі напіварочні вікна, що виконують функцію освітлення додаткових приміщень, які є навколо храму. Ці приміщення використовуються для організації недільних шкіл, хрестильного  залу, для паламарів, кабінету  священика,  для складу-магазину для продажу церковної атрибутики.
У 2011-2012 рр. розпочали розпис храму і повністю завершили до 2013. Спочатку над розписами працювали четверо художників Крутенко Олександр, Дашко Іван, Родич Андрій, Шпак Арсен – молоді випускники коледжів та Львівської академії мистецтв. У розписах храму зображено 243 постаті святих.

У верхній частині Храму намальовані сюжети Празників Вознесіння,  Преображення, Входу Господнього в Єрусалим і Успіння Божої Матері. Зверху над ними зображені архистратиг Михаїл і інші безплотні сили, які згадуюся в день святкування – 21 листопада.

 

 

 

Вівтарна частина – це ніби церква в церкві. Тут зображена Божа Матір, 12  святителів церкви Христової, 26 українських святителів, серед них – монахи і засновники чернецтва, 12 апостолів (сюжет запозичений з Софії Київської), які причащаються Тілом і Кров’ю Ісуса Христа, Пресвятої Новозавітної Тройці
Храм Вознесіння Господнього містить єдиний у Львові іконостас  розписаний  і з внутрішньої сторони також.

У вівтарній частині храму зображено понад 70 святих, що сприяє особливому духовному піднесенню та створює відчуття духовної співучасті творців Літургійних чинів у молитві сучасників. Під час освячення храму Патріарх Філарет відзначив, що така велика кількість святих дає можливість усвідомити, що  життя церкви проходить не відокремлено від людини, дозволяє краще усвідомити своє призначення і ціль життя.

У розписах вівтаря також  відображено давню історію Української Церкви та осіб, які формували життя церкви, починаючи від  митрополита Київської Русі Михаїла, і закінчуючи  святителем XVII – поч. XVIII ст. Димитрієм (Тупталом), митрополитом Ростовським. Тут представлені святі Української Православної Церкви: Володимир і Ольга, Кирило і Мефодій, князь Ярослав Мудрий, Києво-Печерські святі, Манявські святі, а також митрополити Київські, Галицькі, основоположники монашого життя в цілому світі.
Іконостас0007_rozpysy_cerkva_voznesennya_stanchak

Нижня частина храму заповнена зображеннями ликів святих із популярними й сьогодні іменами, наприклад: Христина, Соломія, Олег та ін., а верхня частина – біблійними  сюжетами. Такі сюжети символізують історичний розвиток новозавітної церкви у видимих особах.

Всі німби святих у розписах покриті сусальним золотом, а фарби виготовляли за давніми традиціями іконописання ще часів Київської Русі – це яєчна темпера.

Настоятелем храму є прот. Іван Хомин.

Духовне та культурне життя храму

Недільна школа

Щонеділі перед вечірнім богослужінням (о 16.00 год.) у парафіяльних класах при храмі збираються діти на недільну школу. Заняття триває близько години. Навчаються дві групи: молодша (до 8 років) та старша. Вивчають християнські основи, поведінку у храмі, молитви, наймолодші готуються до Таїнства сповіді. Під час занять виготовляють також іграшки, малюють. Зараз у школі навчається близько 20-ти дітей. Заняття проводять активні парафіяни храму.

Хори храму Вознесіння

При храмі співає дорослий парафіяльний хор, організований ще під час зародження громади, який складають14-16 виконавців. А у 2014 році заснований жіночий хор, який складається із 12 дівчат і жінок, серед них – 2 дружини священиків, а також троє дітей священиків. Вікові категорії 13-40 років. Жіночий хор виконує богослужбові тексти професійно, співаючи по нотах. Парафіяльний хор здійснює музичний супровід під час недільних і святкових богослужінь об 11.00 год., а жіночий – о 9.00 год. Також планують з часом організувати при парафії дитячий хор.

Парафіяльні зустрічі з настоятелем

Зустрічі присвячені нагальним суспільним питанням щодо ситуації в державі і Церкві. Також у храмі відбуваються читання св. Письма для парафіян. Такими заходами частіше цікавляться старші люди. Відвідують від 50-и до 100-а людей. Зустрічі відбуваються у неділю о 18.00 год. (зимовий період), о 19.00 год. (літній період).

Парафіяни храму активно займаються соціальною роботою, зокрема приносять  одяг, взуття для соціально незахищених людей. Тож кожен потребуючий може прийти та отримати все необхідне. Також від початку АТО парафія допомагає військовим матеріально, надає адресну допомогу прихожанам, які їдуть на передову.

Розвиток парафії надалі

З часом при храмі мають намір організувати творчі гуртки, де діти могли б   розвиватися з дитинства (у малюванні, хоровому та сольному співі).

У планах – будівництво  дзвіниці. Також настоятель храму має на меті побудувати біля церкви стіну, яка б ззовні мала біблійні сюжети. А на внутрішній стороні містила історію в особах, зокрема духовних та державних представників.
На подвір’ї біля храму планують побудувати дитячий садочок у якому було б кілька кімнат, де дитина б прийшла і побачила сюжетність української казки так, як роблять у лялькових театрах. Цей садочок міг би бути мостом єднання всіх Львівських садочків. Тут можна було б організовувати вистави, конкурси. Щоб це місце стало для дітей центром знайомства і можливістю формування себе як особистості з самого дитинства.

Планують також організувати початкову школу та окремі заняття з вивчення іноземної мови. А паркова зона дала б можливість  сформувати спортивні та дитячі розважальні комплекси.

Анна Грапенюк

Розклад Богослужінь:

Будні дні:

Вівторок, Четвер, Субота

8.00 – Божественна Літургія

Середа, П’ятниця, Субота

18.00 – Вечірня

Неділя:

9.00 – Божественна Літургія
11.00 – Божественна Літургія
18.00 – Вечірня

Святкові дні:

9.00 – Божественна Літургія
11.00 – Божественна Літургія

Напередодні свят о 18.00 год. – Всенічне бдіння

 Адреса храму: ріг вулиць Любінської та Виговського

Настоятель:  прот. Іван Хомин

тел.: 097 212 74 92