Львів, якого не помічаємо: символіка послідовників святого Ігнатія Лойоли у Львові

Єзуїти (Орден Єзуїтів) – це чоловічий чернечий орден Римо-католицької церкви. Офіційна назва – Товариство Ісуса (лат. SocietasJesu), а також Орден св. Ігнатія (від імені засновника). Орден  заснований у 1534 році Ігнатієм Лойолою і затверджений в 1540 році папою Павлом III. Єзуїти відіграли велику роль в контрреформації, активно займалися наукою, освітою і місіонерською діяльністю. Члени Товариства Ісуса поряд з трьома традиційними обітницями: бідності, слухняності і цнотливості,  дають ще четверту обітницю слухняності папі римському «в питаннях місій». Девізом ордену є фраза: «Ad majorem Dei gloriam» – Усе на славу Божу.

Емблема ордену єзуїтів, що використовувалася, як герб та у печатках має давні корені, а усі фігури  – символічне значення.

1Сонце – символізує Ісуса Христа. В Акафісті до Господа Ісуса читаємо: Бажаючи спасти світ, Ти, Сонце зі Сходу, прийшов до темного Заходу, до нашої природи, змирився аж до смерті. Icус Христос є нашим Світлом, що своїми променями освітлює темні куточки нашої душі.

Христограмма «IHS»– має багато трактувань. Одне із найпоширеніших перші три літери грецького слова «IHΣOYΣ», що означає «Ісус». За іншою версією це скорочення латинського вислову «In hocsignovinces» – «цим знаком переможеш». Ця традиція відносить нас до часів імператора Константина у 312 р. Третє трактування, від скорочення «Iesus Hominum Salvator», що означає «Ісус Спаситель людей».

Цвяхи та хрест – символи страждання Ісуса Христа, що віддав своє життя за наше спасіння.

У Львові це зображення з’являється переважно у сакральних місцях, хоча і не завжди як емблема Товариства Ісуса.

В найбільшій кількості зображення можна побачити в колишньому єзуїтському костелі на вулиці Театральній. В інтер’єрах храму христограма з’являється і у барельєфах на бічних вівтарях та розписах.

2Навпроти храму, на колишньому будинку капітули ордену, над входом також є барельєф гербу ордену єзуїтів.

3Ще однин характерний знак знаходиться на одній із каплиць Латинської катедри. Каплиця Бучацьких або Вишневецьких була першим пристанищем єзуїтів у Львові. 1587 р. архиєпископ Львівський Димітр Суліковський запросив Товариство до міста і надав для їхнього внутрішнього використання саме цю каплицю. Між вікнами уміщено таблицю з рельєфними літерами «IHS».

4Окрім цього на площі Ринок на кам’яниці під номером 26, що має назву Яншольцівська, також є щит із Христограмою «IHS». На жаль, достеменно не відомо задля чого цей барельєф був розміщений на будівлі і в який період.

5Цікаво також, що теперішній, 266 понтифік, має у своєму гербі символіку ордену єзуїтів, бо і сам є єзуїтом. Хорхе Маріо Берґольйо до обрання Папою Римським 13 березня 2013 був архиєпископом Буенос-Айреса та примасом Аргентини і вирішив залишити свій кардинальський герб із єзуїтською символікою майже незмінним. У Львові цей герб можна побачити в ново відреставрованому Палаці римо-католицьких архиєпископів на вулиці Винниченка.

6 7

Тарас Завадовський