“Все в Премудрості сотворив Ти” (враження від Школи літургійного співу)

dsc_0084З 10 до 16 жовтня 2016 року з ініціативи Патріаршої літургійної комісії УГКЦ і в співпраці з Українським католицьким університетом, в приміщенні Духовно-пасторального центру при храмі Святої Софії – Премудрості Божої, відбулася Школа літургійного співу.

Найбільший і найважливіший результат цієї Школи – це зібрання людей, об’єднаних спільною метою і завзяттям. Так само, як і богослужіння є таїнством зібрання віруючих в Христа, так само і тут – зібрання любителів співу, богопрослави. Сестри монахині, регенти церковних хорів і охочі навчитися співу присвятили свій час для інтенсивних теоретично-практичних занять про вечірню, утреню та літургійний співочий етос загалом.
Протягом тижня 20 учасників Школи спілкувалися один з одним на лекційних заняттях, і спілкувалися літургійно – через спільне оспівування Бога.
Особисто для мене приємним моментом Школи була висока мотивація її учасників. Люди прагнуть глибше пізнавати літургійну традицію, вони добре усвідомлюють потребу розуміння того, що співають у храмі і того, чим є богослужіння взагалі. Коли така мотивація поєднується з доброю музичною підготовкою, а більшість учасників можна сміливо назвати досвідченими співаками, то для викладача – це справжня радість і насолода. Він може ділитися своїм досвідом богослужбового співу, своїми знаннями і вмінням, наголошуючи на різноманітних нюансах, і одразу бачити як це допомагає людям, як це наповнює і збагачує їх внутрішньо.
Кожного дня на Школі ми співали разом вечірню в храмі Святої Софії – Премудрості Божої в УКУ. А святковою “родзинкою” Школи стали всенічні молитовні чування з нагоди свята Покрову Пресвятої Богородиці в храмі Святої Софії – Премудрості Божої в Шевченківському Гаю.

chuvannya-v-gayu

Скажу, що цього ніхто не задумував наперед, просто так цікаво все склалося, адже вже протягом багатьох років в УКУ ми плекаємо і розвиваємо літургійний спів, залучаючи до цього наших студентів і всіх бажаючих. Разом з тим, рік тому, стараннями ієромонаха Студійського уставу Луки (Михайловича) і парафіян храму Святої Софії в Шевченківському Гаю, там загорілося нове вогнище – зародився крилосний хор, який з великим духовним запалом співає богослужіння, використовуючи наші традиційні літургійні наспіви. Отець Лука є одним із викладачів Школи співу, як також і ряд співаків крилосного хору були її учасниками. Отож, дві добрих справи, якими люди горять, природно об’єдналися і втілилися в цінну і важливу ініціативу. Таким чином, ми всі разом утворили літургійних хор у двох однойменних храмах Львова – Святої Софії. В рамках Школи відбулася також презентація літургійного нотного видання, яке приготував о. Лука – збірника стихир для богослужінь літургійного року, укладеного на основі традиційних літургійних джерел – Ірмологіонів XVI-XVIII ст. Одна з презентацій відбулася на Свято Покрови у Львівській Духовній Семінарії Святого Духа. Коли ж я дізнався де о. Лука запланував проведення наступної презентації, то зрозумів, що наша спільна справа має також дуже символічний вимір. Наприкінці жовтня Стихирар представлять у Софії Київській. Таке спонтанне поєднання трьох Святих Софій для прослави Бога співом, як на мене, свідчить про глибинну єдність української співочої традиції, а разом із тим про цілком закономірне і прекрасне її розмаїття. Під час співу всенічної для нас усіх особливо яскраво і переконливо звучали слова 103 псалма: “Все в Премудрості створив сотворив Ти”. Ми вдячні Богові за це.
dsc_0085

Однією із найважливіших цілей цієї Школи є згуртовувати людей, зацікавлених літургійним співом, тих, які хочуть плекати його не лише як музично-мистецький феномен, а як важливу форму церковного Передання. Бо коли ми співаємо богослужіння, то нашими серцями, устами і молитвою ми підтримуємо живе церковне Передання. “Передання” – це не лише те, що ми успадкували від минулих поколінь, але також і те, що ми маємо транслювати, передавати з рук у руки спадок нашої віри. Це частина нашої християнської місії. А літургійні напіви, якщо їх виконувати належним чином, допомагають нам краще молитися, глибше відчувати таїнство Христа, яке об’являється в Церкві. Тому ми хочемо поступово творити таку літургійну спільноту, яка буде об’єднувати парафії в різних регіонах Країни, а також і за кордоном, і яка дасть можливість обмінюватися досвідом, нотними і текстовими матеріалами, які стосуються богослужіння, також дасть можливість відкривати нові хори, які зможуть здійснювати студійні записи наших церковних піснеспівів. Дотепер, завдяки Благодійному Фонду ім. Митрополита Андрея Шептицького, ми записали вже 5 CD: з богородичними-догматами 8-ми гласів, зі Задостойниками свят літургійного року, з піснеспівами Різдва Христового, з Єрусалимською утренею (утренею Великої суботи) і зі збіркою духовних піснеспівів під назвою “С нами Бог”. Сучасні технічні засоби створюють прекрасні умови як для комунікації між людьми, так і для якісного поширення різноманітного контенту, отож, попереду в нас ще багато цікавої діяльності.

Максим Тимо