15 вересня Церква вшановує пам’ять святих преподобних Антонія і Феодосія Печерських

Антоній, у миру Антип, був родом з Любеча (Чернігівщина). Від юних літ він пішов на Афонську гору, що славилася подвижниками; там постригся в ченці, отримавши ім’я Антоній.
Ігумен, що постриг його, послав Антонія до його рідного краю. Прибувши до Києва, Антоній обрав безлюдну, вкриту лісом гору на високому березі Дніпра неподалік від Києва, де тепер Дальні печери, і тут оселився в маленькій печерці, яку (за часів князя Ярослава) викопав для самотньої молитви священик Іларіон, духівник великого князя, пізніше митрополит Київський.
Скоро чутка про дивного подвижника дійшла до жителів Києва, які у великій кількості почали приходити до нього по благословення. Сам великий князь з дружиною часто приходив до Антонія по благословення. Інші, що бажали духовного подвигу, копали собі печери поряд і там жили. Коли кількість таких подвижників досягла 15, було збудовано церкву; Антоній не захотів “кермувати” ними і доручив новий монастир ігумену (Варлааму), а сам знову усамітнився, перейшов на сусідню гору, викопав собі нову печеру і там заснував Ближні печери. Але великий князь Ізяслав (син Ярослава) призначив Варлаама на ігуменство до іншого монастиря; тоді ігуменство в печерах перейшло до преподобного Феодосія. Преподобний же Антоній, проживши життя в суворому подвизі, мирно віддав Богові душу близько 1078 року. Пам’ять його святкується 10 липня (ст. ст.)

Преподобний Феодосій народився в селі Василькові від шляхетних батьків. 3 юних літ він прагнув догоджати Богу і намагався робити все для спасіння своєї душі. Кожного дня він ходив до церкви, з увагою читав або слухав читання священних книг, уникав дитячих забав, не любив носити світлого убрання, відзначався тихістю, смиренням і послухом. Втративши на 14-му році життя батька і залишившись жити з матір’ю, він багато терпів від неї неприємностей через свою глибокорелігійність.
Одного разу він вирішив залишити матір і пішов до Києва, щоб вступити до одного з монастирів.
Феодосій обійшов усі монастирі, але ніхто не хотів прийняти убогого юнака, і тільки в печері преподобного Антонія він знайшов собі притулок. Антоній прийняв його і благословив постригти в чернецтво. Феодосій ревно виконував чернечий послух, і скоро був висвячений на пресвітера. Коли преподобний Антоній відійшов на сусідню гору, Феодосій залишився на старому місці; через три роки подвижницького життя братія обрала його ігуменом. Преподобний Антоній благословив вибір братії.
Ставши ігуменом Печерського монастиря, Феодосій нe змінив і не послабив свого смиренного, подвижницького життя.
Для братії своєї преподобний Феодосій був прикладом подвижницького життя. Для кращого устрою життя ченців він заснував чернече співжиття на зразок уставу Студійського монастиря, який він отримав з Царгорода. Преподобний Феодосій був засновником зразкового спільного братського монастиря не тільки для печерської братії, але й для всього чернецтва українського.
Незадовго до своєї смерті він заснував велику муровану церкву в ім’я Успіння Божої Матері; але, збудувавши фундамент церкви, він помер 3 травня 1074 року. Церкву було закінчено й освячено за його наступників 1089 року. До цієї церкви з Царгорода було принесено чудотворний образ Успіння Божої Матері.

Святії Антонію і Феодосію Печерські, моліте Бога за нас!