29 червня церква згадує святих славних, всехвальних первоверховних апостолів Петра і Павла. Цьогоріч завдяки календарній реформі уперше УГКЦ, ПЦУ та РКЦ святкуватимуть це свято в один день.
Свято Петра і Павла – велике торжество у літургійному році, хоч і не належить до дванадцяти найбільших свят. Водночас пам’ять святих апостолів Петра і Павла церква здавна глибоко шанувала, тож день їхньої пам’яті є окремою урочистістю, якій передує особливий піст – Петрівка.
Святі Петро й Павло – одні з найважливіших постатей у християнстві. Петро — перший з апостолів, хто визнав Ісуса Христа месією. Після Воскресення і Вознесіння Христа очолив спільноту християн, згодом залишив їм два послання. Павло — колишній гонитель християн, який розкаявся та став палким проповідником християнства. Він написав 13 послань різним церквам і багато подорожував, поширюючи вчення Христа. Обоє приянли мученицьку смерть: Петра розіп’яли на хресті, а Павла обезголовили. Завдяки їм християнство продовжило поширюватися й тому Петро і Павло уособлюють неперервну церкву.
Перші згадки про свято датовані четвертим століттям. Чимало святинь у світі носять імена апостолів; найвідоміші з них – дві папські базиліки у Римі, місті, де вони віддали свої життя за Христа. Ім’я Петра носить римський собор святого Петра – найбільша споруда Ватикану та найбільший християнський храм у світі, споруджений над гробом апостола. На місці поховання Павла звели базиліку святого Павла за мурами. Окрім того, з іменами апостолів пов’язані й інші місця не лише у Римі, а й у багатьох інших країнах світу. Україна також багата на храми, які носять їхнє ім’я. Кілька з них є і в Львові.
Також читайте: День святих апостолів Петра і Павла. Штрихи до історії львівських храмів
Гарнізонний храм святих верховних апостолів Петра і Павла УГКЦ (м. Львів, вул. Театральна, 11)
Церква святих апостолів Петра і Павла ПЦУ (м. Львів, вул. Личаківська, 82А)
Храм святих апостолів Петра і Павла ПЦУ (м. Львів, вул. Пулюя, 4)
В день свята парафія запрошує на літургію о 12:00, після якої відбудеться освячення новозведеної ризниці.
Також читайте: “Гляньте й побачте, усі, хто дорогою йде”, або таємниці апостолів Петра і Павла із каплиці Боїмів
Петрівка (також Пе́трів піст; Апостольський піст) — один із чотирьох багатоденних постів церковного року у віруючих візантійського обряду. Тривалість Петрівки залежить від Великодніх свят: якщо Великдень раніше у році, то піст довший; якщо пізніше — коротший. Розпочинається в понеділок через тиждень після Трійці (П’ятидесятниці), тобто в понеділок, який настає після дев’ятої неділі починаючи з Великодня.
Цікаво, що цьогоріч Петрів піст «випав» із календаря УГКЦ та ПЦУ. Новоюліанський календар, на який перейшли ці церкви, передбачає збереження старої Пасхалії, тож цьогоріч Великдень УГКЦ й ПЦУ відсвяткували 5 травня, П’ятдесятницю – 23-24 червня, отже вже не залишилося часу для того, аби відбулася Петрівка, адже свято Петра і Павла фактично випало в час загальниці після свята Зіслання Святого Духа.