Візит папи до Казахстану закінчився, а голоси консерваторів – не замовкли

В останній день свого триденного візиту до Казахстану папа Франциск очолив зібрання місцевих єпископів, духовенства та чернецтва, що пройшло у столиці країни – Нурсултані (Астана).

Серед запрошених був і місцевий римо-католицький єпископ Атанасій Шнайдер, знаний консерватор, відомий своєю критикою багатьох тверджень теперішнього понтифіка Риму.

Основною метою приїзду папи до Казахстану було бажання звернутися до  делегатів Сьомого конгресу лідерів світових та традиційних релігій, зустрічі, на якій зібрались разом християни, юдеї, мусульмани, буддисти, індуїсти та чимало представників інших, зазвичай значно менших, релігій.

У той час як папа хвалить конгрес та його здатність «пропагувати взаємну повагу в світі», Шнайдер (якому виповнився 61 рік) вважає та стверджує, що він несе певну небезпеку, адже Католицизм ставиться на той самий рівень, що й інші релігії.

«Може скластися враження такого собі супермаркету релігій, а це – неправильно. Адже існує лише одна правдива (істинна) релігія, яка міститься в Католицькій Церкві, заснованій самим Господом» –  заявив єпископ Шнайдер під час зустрічі із журналістами, які прибули до катедри.

Такі консерватори як Шнайдер критикували деякі аспекти II Ватиканського Собору (1962-1965 рр.), зокрема ті, що стосуються діалогу з іншими релігіями.

Вони також стверджують, що католикам необхідно активно займатися прозелітизмом (наверненням в католицьку віру нововірців з інших релігій чи невіруючих) та виступити проти папського «наполягання про те, що потенційні новонавернені мають бути приведені до віри нічим іншим, як тільки особистим християнським прикладом віруючих».

Папа Франциск вітає Атанасія Шнайдера (ліворуч),  єпископа-помічника Астани, наприкінці зустрічі у Соборі Божої Матері Неустанної Помочі у Нурсултані, Казахстан, в останній день своєї триденної поїздки

Шнайдер, який вільно розмовляє англійською – всесвітньовідомий, адже часто з’являється у консервативних католицьких медіа – заявляє, що Ватикан повинен ще раз обдумати (осмислити) свою участь у подібних конгресах. Діалог тут краще залишити на локальному рівні, стверджує Шнайдер. Він також захищає своє право критикувати папу публічно, називаючи цю критику братнім упімненням та обов’язком, який є помічним для всієї 1,3-мільярдної Церкви.

«Ми не є працівниками папи, ми, єпископи, є братами». Коли я,  керований добрим сумлінням, все ж  зауважую, що щось не так чи неправильно, я маю сказати про це йому з братньою повагою» – стверджує Шнайдер.

У свій кінцевій промові до делегатів конгресу папа сказав, що теперішня міжнародна ситуація, яка вже до того  була обтяжена пандемією коронавірусу, «поглибилась повною безглуздістю війни». Окрім того, папа також сказав, що Бог не скеровує жодну релігію до війни, тим самим завуальовано розкритикувавши патріарха Кирила, який виправдовує вторгнення російських військ в Україну.

У підсумковій декларації конгресу, погодженій більшістю учасників, чітко висловлено позицію проти «розв’язання будь-якого військового конфлікту», проте не сказано нічого напряму про Україну.

Переклад  та адаптація: Назарій Петрів

Джерело: reuters.com