7 квітня християни східної церковної традиції відзначають свято Благовіщення Господнього. Зосередимо свою увагу на кількох акцентах свята, які актуальні для нас:
- Вміти приймати будь-яку вістку. В основі свята Благовіщення бачимо Марію, яка приймає благу вість від Ангела про народження Спасителя. Про це читаємо у Євангелії: “Коли Марії було 12 років, Бог сповістив, що вона народить Сина Божого. А після того, як Марію заручили зі значно старшим Йосифом, з’явився до неї архангел Гавриїл і сказав: «Радуйся, благодатна, Господь з тобою» (Луки, І, 28); «Зачнеш у лоні і породиш сина і назвеш його Ісус. Він буде великий і Сином Всевишнього назветься, і дасть йому Господь Бог престіл Давида, батька його, і царюватиме над домом Якова повіки та й царству його не буде кінця». Марія ж сказала: «Як же це станеться, коли я мужа не знаю». Відповів архангел: «Дух Святий найде на тебе й сила Всевишнього окриє тебе, – тим-то й Святе, що народиться, назветься – Син Божий. У Бога нема неможливого». І сказала Марія: «Я раба Господня, нехай буде мені по твоєму слові» (Луки, І, 31-38). Сучасний світ є повним викликів та інформації, щодня ми чуємо більше негативних новин, ніж позитивних. Приклад Богородиці вчить нас приймати будь-які новини і дякувати Богові.
- Сказати Богові “так”. Інколи у нашому житті трапляються різні події. Марія, не зважаючи на те, що могла бути осоромленою чи зневаженою своїм нареченим, смиренно дає згоду бути Богородицею. Сучасній людині інколи бракує такого смирення і відваги.
- Коли згода перед Богом стає великою перемогою у світі. Згода Марії стала початком великої перемоги для світу. Про це Церква промовляє до нас сьогодні у тропарі: “Сьогодні спасіння нашого початок і від віку таїнства явлення: Син Божий стає Сином Діви, і Гавриїл благодать благовістить.
Тому й ми з ним до Богородиці взиваємо: Радуйся, Благодатна,
Господь з Тобою”. - Благовіщення – єдине свято, яке випадає впродовж Великого посту. Святкування Благовіщення встановлене Церквою у IV ст. після того, як самостійно почали відзначати Різдво Христове. Дату Благовіщення встановили, відрахувавши 9 місяців від Різдва. Крім того, Святі Отці Церкви пояснюють дату Благовіщення ще й тим, що Бог сотворив чоловіка в день 25 березня. Крайні строки, з якими збігається Благовіщення, — четвер 3-го тижня Великого посту та середа Пасхального тижня (за Юліанським календарем). Відповідно до значення цього дня церковне святкування Благовіщення не відміняється, навіть якщо свято припадає на Великдень; піст заради нього послаблюється.
- Зображення сцени Благовіщення дуже символічне в іконографії.Сцена Благовіщення належить до однієї з найулюбленіших в образотворчому мистецтві, починаючи з фресок у катакомбах ІІ ст. На цьому найдавнішому зображенні Марія сидить, а ангел зображений як звичайний юнак, без крил, але в туніці й палії (зображення з катакомб св.Прискіли). На фресках із катакомб св.Петра і Марцеліна. Починаючи з IV ст. Архангела Гавриїла вже зображають із крилами. Перші зображення представляють Марію на троні (до ХІІ ст.), починаючи з XIV ст. у Марії з’являється оливкова галузка в руках. Часто Марію зображують у руках з нитками. У цьому криється дуже глибоке богословське значення: Марія перевтілює в образ те, що почула і тому тче образ, тобто тіло, Слова Божого. Нитка, якою Пречиста тче тіло Христа, — червона, адже це — колір божественності. Богородиця натомість зображена у зелених і синіх барвах, щоб вказати на те, що Вона є створінням. Зелений колір — це колір землі, а синій — колір людськості.
Підготувала Юліана Лавриш