Свято Введення у храм Пресвятої Богородиці у східній традиції відзначають 4 грудня. Власне, про саме свято дізнаємось у переданні Церкви. Що нас вчить цей празник, які акценти розставляє у житті? Ми спробували проаналізувати.
- Зрозуміти дар батьківства. Неплідні батьки – Йоаким та Анна просили Господа дати їм дитя. Варто зазначити, що у своєму часі подружня пара, яка не могла народити дитину, була упослідженою. І ось у молитві до Господа Йоаким та Анна просять про маля, зазначаючи, що присвятять його Богові. Таким чином це Святе подружжя представляє нам, наскільки важливим є дар батьківства, який часто знецінений у сучасному світі.
- Вміти дякувати. Святе подружжя, на мій погляд, є зразком величезного вміння дякувати. Ми часто на щось нарікаємо, з чогось засмучуємось, але чи вміємо дякувати? За добре і за зле? Гадаю, що Йоаким та Анна стали святими не лише тому, що були людьми віри, але й тому, що розуміли, що дякувати Богові – це сенс життя. Святий Йоан Золотоустий сказав перед смертю: «Слава Богу за все». Подяка святих Йоакима та Анни була величезною – вони присвятили єдину доньку Богові та Церкві.
- Розуміння значення Храму у житті. Коли Богородиці виповнилось 3 роки, запросивши друзів та знайомих, зі свічками вони привели її до храму. Як свідчать передання до храму вели 15 сходинок. Спочатку здавалося, що маленька Марія не подужає ці сходини, але крок за кроком вона зійшла на останню. Свято змушує замислитись, яке місце Храму у нашому житті? Що для нас Храм? Будівля чи значно глибше? Чи приводять сучасні батьки дітей до Храму, чи вчать їх дбайливо поводитись, чи привчають до активного християнського життя? Гадаю, що тут чимало аспектів, над якими варто подумати і дати свої відповіді.
- Перебування із Богом наближує нас до святості. При вході до храму Діву Марію зустрів первосвященик Захарія, ввівши її у Святеє святих. Варто зазначити, що у Святеє святих Єрусалимського храму міг входити лише первосвященик тільки раз у році. У церковному переданні є свідчення, що Марія перебувала при храмі 9 років. Вона виховувалась у спільноті благочинних дів, старанно читала Святе Письмо, дотримувалась заповідей. Отож наше перебування у храмі також свідчить, що саме тут ми можемо наближуватися до святості, користаючи із Святих Таїн, наснажуючись духовним словом. Власне, свято Введення ніби дає нам перший щабель до історії спасіння людства. Адже від початку свого шляху у гармонії із Богом Марія ніби готується до того, щоб бути покликаною для виконання найбільшої місії – бути Богородицею.
- Розпізнати своє покликання. Празник Введення у храм Богородиці змушує замислитись нас над власним покликанням, оскільки кожному із нас Бог дає якусь місію у житті. Марія представляє нам, що своє покликання можна розвивати і розпізнавати тоді, коли доручаємо його Богові.
Свято Введення у храм Пресвятої Богородиці розпочинає цикл передріздвяного періоду, коли Церква готує нас зустріти народження Спасителя. Бажаю собі і всім входити до храму, осмислювати його важливість, доручати себе Богові.
Підготувала Юліана Лавриш