5 цікавих фактів про Рамадан

24 квітня розпочинається мусульманський піст Рамадан, якого дотримуються всі віряни. Завершиться священний піст 23 травня. Впродовж цього часу мусульмани утримуються від їжі та пиття під час світлої частини доби, а лише можуть їсти та пити із заходом сонця. Рамадан – це один із п’яти стовпів ісламу, корисний час для вивільнення поганих думок, звичок, для молитви. У Львові традиційно Священний Місяць розпочинається і для громади Ісламського культурного центру ім. Мухаммада Асада. Що ж все-таки варто знати про цей піст? І чому Рамадан є настільки важливим для мусульман?

  1. Впровадження Рамадану повязане із особистістю пророка Мухаммада. Рамадан – це дев’ятий місяць ісламського календаря. Вважається, що саме цього місяця пророк Мухаммед отримав свої перші одкровення від архангела Джабраїла, які згодом стали Кораном. А вже згодом Всевишній звелів мусульманам постити в Рамадан. Лише протягом Рамадану, окрім обов’язкових п’ятикратних молитов, щоночі мусульмани додатково здійснюють індивідуальні або колективні молитви, які називаються таравіх. Існує також сунна (практика) Пророка Мухаммада, що полягає у прочитанні протягом Рамадану всього Корану. Останні десять днів Рамадану особливо цінні для мусульман, тому що саме в одну з цих ночей Пророку Мухаммаду було надіслане перше одкровення з Корану.
  2. Меню Рамадану та чи можливо відтермінувати піст? Зранку до молитви рекомендовано вживати страви з круп, хліб з пророщеного зерна, салат з овочів. Можна їсти сухофрукти та фрукти. Ввечері вживають фініки, або ж будь-які інші продукти, які насичують кров глюкозою. Також можна вживати овочеві страви. Дозволено їсти випічку, свіжі фрукти, сухофрукти, випивати стакан води, компот, кисіль чи морс. У Туреччині до меню посту входять піде (Ramazan pidesi) – це спеціальна паляниця, яку подають замість хліба, а також щербет (Ramazan şerbeti) – напій, виготовлений із лукриці, мигдалевої стружки, пелюсток троянд або місцевих фруктів. Ранкова та вечірня трапеза теж має певну назву. Їжа перед настанням ранкової молитви називається Сухур, а прийом їжі після заходу сонця називається Іфтар. Варто зазначити, що іфтар не є самоціллю, навпаки утримання від їжі та пиття символізує відокремлення від мирських пристрастей.

Цікаво, що є певні категорії мусульман, яким дозволено переносити піст на інший місяць впродовж року, – вагітні, жінки, що годують грудьми чи перебувають у менструальному циклі, важкохворі, немічні, мандрівники.

  1. Покарання через недотримання Рамадану. Для правовірних мусульман є певні покарання через недотримання Священного посту, оскільки недотримання посту без поважної причини – важкий гріх. За один день пропущення посту без причини в ісламі приписують 60 днів додаткового посту після Рамадану або нагодувати 60 бідняків (фід’я). Відомо, що багато віруючих, які пропускають піст за станом здоров’я, вважають своїм обов’язком “розплатитися” за послаблення. А саме, згідно з приписами, за кожний пропущений день нагодувати бідного на суму, яку жертводавець зазвичай витрачає в день на їжу.
  2. Рамадан і різні часові проміжки. Рамадан не має сталого періоду у році, оскільки відраховується за місячним календарем, тому може проходити у різні пори року. Зважаючи на різні часові пояси, можуть бути свої цікавості. Добовий час посту також залежить від країни проживання. Наприклад, в Австралії він найкоротший – 9 годин, а у країнах Скандинавії найдовший – 20 годин. Цікаво, що жителі хмарочоса Бурдж-Халіфа у Дубаях витримують Рамадан по-різному, у залежності від висоти поверхів. У тих, чиї квартири з 80-го до 149-го поверху піст завершується на дві хвилини пізніше, у тих, у кого вище 150 поверху – на три хвилини.
  3. Священний Місяць змінює ритм мусульманських країн. Оскільки виконання Рамадану для мусульман надто важливо, це вносить корективи у щоденне суспільне життя країн. У багатьох державах відкладають важливі заходи чи урочистості на час після Рамадану. Також змінюється ритм роботи громадських закладів харчування, садочків, шкіл. У Туреччині кав’ярні та ресторани під час Рамадану починають працювати після обіду і до пізньої ночі. Із настанням світанку на вулицях великих міст країни можна почути звуки барабанщиків, які гучними вигуками звіщають про останні миті, коли можна прийняти їжу. Із заходом сонця місцева влада багатьох міст мусульманських держав безкоштовно влаштовує іфтари для своїх мешканців. Важливо, щоб під час посту ніхто не залишався голодним. Також благим ділом для мусульманина вважається поділитися своєю вечерею із людиною у потребі.

Закінчується Священний Рамадан появою нового молодика на небі та завершенням – святом Рамазан-байрам, що розпочинається із заходом сонця в останній день Рамадану. Після завершення колективної молитви в мечеті в перший день місяця Шавваль (наступний місяць після Рамадану) мусульмани відправляються на святкову трапезу, в ході якої пригощають смаколиками рідних, близьких, сусідів та знайомих.

Отож усім, хто розпочинає Рамадан, бажаємо витримки, духовної наснаги та внутрішнього очищення, не зважаючи на сучасні глобальні виклики у світі.

 

Підготувала Юліана Лавриш