Сім тез св. Івана Павла ІІ про засоби масової інформації та журналістів

Сьогодні, 6 червня, відзначаємо День журналіста. Також у червні цьогоріч минає 15 років з часу візиту, тепер уже святого, Папи Івана Павла ІІ до України. Тож пропонуємо вашій увазі кілька його тез про ЗМІ, зокрема й релігійні медіа, які св. Іван Павло ІІ висловив у апостольському листі до тих, хто відповідає за соціальну комунікацію. Цей лист написаний у останній рік його пастирського служіння. І хоч висловлені вони понад 10 років тому, але й досі залишаються актуальними.

 1. ЗМІ можуть і повинні сприяти утвердженню справедливості та солідарності, точно і правдиво подаючи новини, всебічно аналізуючи ситуації та проблеми й надаючи слово різним думкам.

2. Церква не тільки покликана використовувати ЗМІ для поширення Євангелія, а й, особливо сьогодні, інтегрувати повідомлення про спасіння у «нову культуру», яку ці потужні ЗМІ творять та підсилюють.

3. Засоби масової комунікації надають Церкві цінну допомогу у проповідуванні Євангелія та релігійних цінностей, у сприянні діалогові, екуменічній та релігійній співпраці, а також у захисті тих надійних принципів, які вкрай потрібні для побудови суспільства, в якому панує пошана до гідності людської особи і скерованість до загального добра.

4. Нинішній стан мас-медіа спонукає Церкву до певного оновлення пастирських та культурних традицій, щоб адекватно відповідати на вимоги часу, в якому ми живемо.

5. Поряд з Інтернетом треба використовувати й інші нові засоби комунікації, та не відмовлятися від застосування традиційних. В арсеналі церковних комунікацій надзвичайно корисними засобами надалі є щоденні та тижневі газети, публікації всіх типів і католицьке телебачення та радіо.

6. Не можна забувати про ті великі можливості, які мають ЗМІ для сприяння діалогу як засобу взаємного пізнання, солідарності й миру. Вони стають позитивним потужним ресурсом для добра, якщо їх використовувати для плекання взаєморозуміння між народами; якщо ж їх застосовувати для поширення несправедливості та конфліктів – руйнівною зброєю.

7. До працівників ЗМІ, особливо вірних, які задіяні у цій важливій суспільній сфері, звертаю своє запрошення, яке на початку свого служіння як Пастиря Вселенської Церкви я бажав висловити цілому світові: «Не бійтеся!». Не бійтеся нових технологій! Вони належать «до тих чудесних речей», іnter mirifica, які Бог дав у наше розпорядження, щоб ми відкривали, використовували та поширювали правду, зокрема правду про нашу гідність і про нашу долю як його дітей, спадкоємців Його вічного Царства.

З Апостольського Листа Святішого Отця Івана Павла ІІ до тих, хто відповідає за соціальну комунікацію.  (Ватикан, 2005 р.)

Підготувала Анна Грапенюк