8 найдавніших зображень Богородиці

01Ми не знаємо, як насправді виглядав Христос, не знаємо також, як виглядала Його Матір, Діва Марія. Не враховуючи численних зображень, які приписують святому Луці, найбільш ранні зображення Богородиці датуються ІІ століттям, однак ви не зможете добре роздивитися риси Її обличчя. У будь-якому разі, захопливо бачити, як віруючі у перші століття існування християнства уявляли собі Марію. Також зверніть увагу на Того, Хто майже завжди зображений із Нею…

1. Мадонна та Дитя у катакомбах, ІІ ст.

18Зображення знаходиться у катакомбах Присцилли у Римі та датоване орієнтовно 150‑м роком нашої ери. Марія зображена з Ісусом на руках.

2. Поклоніння волхвів, ІІІ ст.

23Зображення знаходиться на одному із саркофагів у Музеях Ватикану. На ньому бачимо, як волхви обдаровують Дитятко, яке тримає Його Мати, Марія. Зображення Спасителя на цьому малюнку також є одним із найдавніших із нині відомих.

3. «Salus Populi Romani» — Спасіння римського народу, V ст.

34Найстаріша та найважливіша ікона Діви Марії у Римі. Легенда говорить, що це одна із багатьох робіт святого Луки, але історики датують оригінал 5‑им століттям.

4. Мадонна з Дитям, оточені ангелами та святими, VІ ст.

44Це зображення знайшли у монастирі святої Катерини неподалік гори Синай, воно датоване VI століттям. Біля Марії та Ісуса знаходяться святий Теодор Тірон, святий Георгій та двоє янголів. Зверніть увагу також на руку у верхній частині ікони (Бог‑Отець?).

5. Ікона Різдва Христового, VІІ ст.

52Ще одна ікона, знайдена на Синаї.

6. Агіосорітісса (Матір Божа), VІІ ст.

62Ікона походить із Константинополя, сьогодні зберігається у соборі Святої Марії Розарію у Римі.

7. Євангеліарій, VІІІ‑ІХ ст.

71Євангеліарій (обкладинка для Євангелія у вигляді невеликої скриньки із деревини або металу, часто оздоблена зображеннями Христа, євангелістів, а також камінням та візерунками, — ред.) зі слонової кості, був створений у Німеччині наприкінці. VІІІ — на поч. ІХ ст.

8. Марія та Дитя, ІХ ст.

81Ця ікона зараз зберігається у Художньому музеї Грузії та датується IX століттям.

Джерело: CREDO