«А ти, душе, співай, прославляючи, Богу всіх – життю і життям»: сьогодні розпочинається Великий Канон

Прийди, окаянная душе, прийди разом із плоттю твоєю,
Творцеві всіх сповідайся, покинь, нарешті, колишню нерозсудливість
і Богові принеси сльози свої у покаянні.

Перша пісня Великого Канону (понеділок)

Початок Великого посту в літургійному житті ознаменований рядом змін та особливих богослужень, які налаштовують вірних на гідне пережиття часу Святої Чотиридесятниці. Попри поширене сприйняття Великого посту як періоду роздумів над страстями Христа, ця тема найбільше стосується останнього тижня перед Великоднем – Страсної Седмиці. А час Чотиридесятниці основний акцент робить на справі покаяння – переосмислення та переміні свого життя. 

Також читайте: Коли все життя стало постом. 5 святих у яких можна повчитися посту, молитві та милостині

Одним із богослужень, що якнайкраще спонукають заглибитися в тему покаяння, є Великий покаянний канон преподобного Андрея Критського. Його звершують на Великому Повечір’ї понеділка, вівторка, середи і четверга першого тижня посту частинами. А на Утрені четверга п’ятої седмиці посту (зазвичай в середу увечері) –  в повному обсязі. 

Також читайте: Що варто знати про Великий канон Андрея Критського

Великий Канон також часто неофіційно називають «поклонами», адже за уставом кожен тропар канону супроводжують доземним або трьома малими поклонами. Така назва передає зовнішній вигляд богослуження, так би мовити, фізичний його вимір, проте насправді Великий Канон – це не самі тільки поклоніння, а й колосальний за обсягом і змістом духовний поетичний твір. 

Також читайте: Митрополит Димитрій: “Поклони відтворюють наше прагнення повернутися до раю”

Преподобний Андрей Критський написав Великий Канон більше тисячі років тому, проте його духовний сенс та актуальність залишаються незмінними, а приклади, оспівані в ньому – промовистими. Тому участь у цьому богослуженні щорічно бере велика кількість вірних, хоч вимагає як фізичної, так і духовної витримки і налаштування. Цей Канон структурно майже не відрізняється від  інших богослужбових канонів, за винятком хіба наявності другої пісні, яку зазвичай опускають, і, звісно ж, розміру – він налічує близько 250 строф, поєднаних псальмовими приспівами «Помилуй мене, Боже, помилуй мене». 

Також читайте: Сьогодні у храмах читатимуть покаянний канон Андрея Критського. 7 фактів про канон, які Вас вразять

Зміст Канону – в роздумах над численними прикладами (найчастіше зі Старого Завіту) і постійним спонуканням до переміни власного життя. Автор змальовує події Святого Письма, адаптуючи їх до завжди актуальних людських пережиттів; порівнює себе – як і кожного молільника – з найбільшим грішником, проводячи біблійні паралелі, що провадять до спасення через покаяння. Окрім того, це ще й художньо дуже красивий текст, що зворушує образами й метафорами: «Наближається, душе, кінець, наближається, а ти не дбаєш, не готуєшся, час бо скорочується – пробудись, суддя вже близько, біля дверей. Як сон, як цвіт, минає життя – нащо марна суєта? Пробудись, душе моя, і замислись над учинками своїми, постав їх перед очі свої і пролий над ними сльози; відважно відкрий Христові свої думки та діяння й оправдайся» (Четверта пісня Великого Канону)

Також читайте: Прот. Іван Хомин: “Канон Андрея Критського допомагає згадати, що цей день може бути останнім у житті”

Богослуження, під час якого звершують Великий Канон, фактично розпочинає Великий піст. Перші чотири дні, що є алітургійними (тобто в які не служать Божественну Літургію), найвдаліше спонукають людину налаштуватися на шлях посту, який вимагає витривалості та доброго намірення. Тож це, на перший погляд, тілесно складне богослуження насправді є чудовою духовною мотивацією, моментом зосередження над власним життям. Давні тексти Канону – промовисті і для людини ХХІ століття, особливо в часі розгубленості, пошуку й непевності війни. 

Також читайте: Митрополит Димитрій: ” Будь-який подвиг, особливо посту, полюбляє розсудливість”

 

Підготувала Марія Цьомик