Коли все життя стало постом. 5 святих у яких можна повчитися посту, молитві та милостині

Піст – це період, коли намагаємося стати ближчими до Бога, більше відчути Його присутність у нашому житті і молитвою та милостинею удосконалити свій духовний шлях. Втім, для багатьох святих піст, молитва і милостиня були своєрідним рефреном кожного дня. Як їм це вдавалося та як зуміли зберігати при цьому радісний настрій та мир у душі? Про це – читайте далі.

Святий Франциск Ассизький

Попри те, що святий Франциск походив із багатої родини і був ще на той момент доволі молодим, він наважився покинути усе, аби присвятити своє життя Богу, “пані Бідності” та своїм ближнім. Насамперед він служив тим людям, які хворіли на проказу і від яких, через недугу, відвернулося усе суспільство. Також св. Франциск відмовився від усіх своїх статків, щоб жити на мізерні жебрацькі пожертви.  Особливим також було ставлення св. Франциска до природи. Святий бачив усю природу як відображення Творця і іменував звірів, птахів, місяць, зірки, воду своїми «братами» і «сестрами». Тільки землю він називав сестрою-матір’ю.  Щоб глибше відчути духовність св. Франциска, варто прочитати його молитву:

Господи, вчини з мене знаряддя Твого миру:

де ненависть – вчини, щоб я ніс Любов;

де кривда – щоб я ніс Прощення;

де розлам – щоб я ніс Єдність;

де сумнів – щоб я ніс Віру;

де помилка – щоб я ніс Правду;

де розпач – щоб я ніс Надію;

де смуток – щоб я ніс Радість;

де темрява – щоб я ніс Світло.

Вчителю, вчини, щоб я не стільки шукав бути втішеним, скільки потішати;

не стільки бути зрозумілим – скільки розуміти;

не стільки бути коханим – скільки кохати.

Бо даючи – отримуємо,

прощаючи – отримуємо прощення;

помираючи – воскресаємо до Вічного Життя!

 

  1. Св. Андрій Критський

У перші дні Великого посту, читаємо Покаянний канон Андрія Критського. Однак, ким він був за життя?  Мало-хто знає, але св. Андрій, вже перебуваючи у монашому стані, упродовж 20-ти років опікувався сиротами. Тобто він чудово знав, що означає бути милосердним у щоденному житті. Окрім цього, він провадив суворе і асектичне монаше життя. За переказами, до 7 років майбутній святий не говорив, лише після того, як у семирічному віці прийняв Святе Причастя,отримав дар мови. Чотирнадцятилітнім він віддалився до Єрусалиму, де й прийняв постриження в обителі преподобного Сави Освяченого. Святий Андрій проводив строге, цнотливе життя, був покірливий, стриманий, — усі дивувалися з його чесноти й розуму.

  1. Святий Патрик

 Сьогодні у Церкві вшановують пам’ять особливого ірландського святого – св. Патрика. Для багатьох людей світських це свято більше асоціюється із приходом весни,веселими гуляннями. Втім, св. Патрик за життя був глибоко духовною людиною і залишив нащадкам “Сповідь”, за якою можемо простежити порухи його душі. “Якщо у мене і є якась цінність, то це прожити життя в Ім’я Бога”, – казав святий. І, напевно, це йому вдалося. Адже святий Патрик християнізував Ірландію  з допомогою палкої молитви та власного прикладу.  Висвятив сотні місцевих єпископів і священиків. Заохочував до чернецтва та аскетизму, підкреслював важливість місіонерської діяльності (цим пояснюють розвиток місіонерства серед ірландського духовенства). У житіях постає як чудотворець, просвітитель і святитель Ірландії.

  1. Св. Паїсій Святогорець

 Як пригадували сучасники св. Паїсія у келії з посуду у нього була жестяна бляшанка. Вона слугувала і горнятком, і тарілкою, і каструлею і, навіть деколи, сковорідкою.  Святий Паїсій порівнював духовне життя із радіо-радаром. Коли наша душа постом, молитвою і покаянням правильно “налаштована”, щоб почути Бога, вловити ці “радіохвилі”, тоді ми ведемо духовне життя правильно. Коли ж людина відходить від духовності, тоді “радіо її душі”, стає несправним. Також старець зауважував, що сучасна людина страждає від споживацтва. Купуючи, наприклад, автомобіль, вона не може тішитися тільки швидкою їздою, але повинна тепер турбуватися про бензин для нього, обслуговування. Старець закликав обмежити свої потреби допомагати тим, у кого нічого немає. 

 «Чим більше [матеріальних] благ набувають сьогодні люди, тим більше вони набувають проблем. Ні Богу вони не дякують за Його благодіяння, ні нещастя своїх ближніх не бачать. А не бачачи нещастя ближніх, вони не надають їм милостиню. Люди витрачають гроші без мети та не думають про свого ближнього, якому нема чого їсти. Як після цього до них прийде Благодать Божа?

5.Св. Клара з Асижу

Клара пішла шляхом св. Франциска, якого знала особисто. Попри те,що вона була багатою панною з перспективами блискучого заміжжя, вона покинула все і пішла до закритого монастиря. Важливим аспектом життя св. Клари була радісна убогість. Тобто, віддавши все, людина звільняється від залежностей цього світу.