“Апостол” 1574, або запис про Львів у Книзі Історії кирилицею

Кожного разу, коли ми розгортаємо давню книгу, то неначе дивимось у дзеркало старовинної епохи, слідів якої сьогодні збережено не так вже й багато. У цьому плані жителям та гостям Львова випала унікальна нагода. Маємо можливість відвідати виставку, яка приурочена до річниці появи першої друкованої книги на українських територіях – “Апостола” Івана Федорова. Зрештою, можна побачити не лише цю книгу, але й інші друковані зразки XVI – XVII століть. Вони допомагають більше дізнатися про епоху, яку віддаляють від нас сотні років і поколінь. Варто сказати і про неймовірну атмосферу, яку творить місце, де експонується пам’ятка – це колишній костел монахинь кларисок з унікальними розписами Строїнських. Оскільки дана будівля сьогодні є музеєм скульптури Йогана Георга Пінзеля, то подивитись можна і роботи цього видатного майстра. Три в одному, можна сказати. У цій же статті говоримо про “Апостол” – унікальну сакральну пам’ятку, яка здатна нам багато розказати про нас.  

22

Коротка довідка

Саме цього року виповнюється 445 років від появи першої друкованої книги на українських теренах. Йдеться про “Апостол”, який зусиллями Івана Федорова (Федоровича) побачив світ саме у Львові 1574 року. З цієї нагоди у музеї сакральної барокової скульптури Йогана Георга Пінзеля, який є філією Львівської національної галереї мистецтв імені Бориса Возницького, відбувається виставка стародруків, сакральних предметів. Назва виставки: “Апостол 1574 – 2019: книга і читачі”. Експонати головно походять з фондів Музею староукраїнської книги Львівської галереї мистецтв. Виставковий проект стартував 15 лютого 2019 року. У рамках останнього передбачається огляд стародруків, лекції тощо. Закінчення 31 березня 2019 року. Відтак усі зацікавлені мають останню можливість найближчими днями побачити книги, що мають кілька сотень років.

23

Між експонатами, як можна здогадатися з назви виставкового проекту, також і сам “Апостол”. Це один із тих унікальних примірників, які були надруковані Іваном Федоровичем і “дожили” до наших днів. “Апостол” є головним експонатом згаданої виставки. Його можна побачити, не доторкнутися до нього, але “погортати”. У музеї знаходиться електронний носій, який дозволяє усім зацікавленим побачити трохи більше, аніж загальновідоме зображення апостола та євангеліста Луки з даного стародруку.  

Чому така увага до “Апостола”?

“Апостол” є першим з львівських друків Івана Федоровича (1574 р.). На сьогодні це також перший фактографічно підтверджений друк в Україні. Саме слово “Апостол” є грецького походження і означує посланця. Відтак і цю унікальну книгу, видану у 1574 році у Львові, можна вважати певним посланням, яке доводить, що жителі наших теренів на той час не просто сприйняли, але й на досить професійному рівні оволоділи технікою друкування книги. Дослідник книгодрукування, історик Ярослав Ісаєвич намагався максимально конкретизувати місце появи львівського “Апостола” і писав про майстерню на вулиці Краківській, 2, але стверджувати останнього до кінця не можемо.

- портрет Івана Федорова авторства І. Томашевича, 1904 рік. Львівський історичний музей.
портрет Івана Федорова авторства І. Томашевича, 1904 рік. Львівський історичний музей.

Не без того, що львівське видання “Апостола” у чомусь повторює попередні друки Івана Федоровича. Зокрема, навіть московське видання “Апостола” відомого книгодрукаря, яке той зробив у 1564 році. Разом з тим, робота 1574 року, є також і покращеною версією усіх попередніх друкарських спроб Федоровича – львівський “Апостол” зроблено на вищому технічному рівні, у ньому виправлено помилки, яких друкар допускався раніше.

26

Ще в ті далекі часи львівський “Апостол” Івана Федорова зустрічався у храмах не тільки України, але й Польщі, Литви, Росії, Болгарії, Сербії, Греції тощо. Вчені говорять про збереження на сьогоднішній день біля сотні оригінальних примірників львівського “Апостола” Івана Федоровича. У тому числі – і такі, що в Великій Британії, Італії, Швеції та США.   

Чим є “Апостол”?

“Апостол” це вибірка біблійних книг, або ж фрагментів з них. Головно йде мова про “Діяння апостолів”, а також послання апостола Павла. У окремих випадках і “Апокаліпсис”. Книга ділиться на певні частини, що визначається зручністю читання під час богослужінь. Львівський “Апостол” крім зазначеного має і післямову, у якій Іван Федоров ділиться враженнями про стан справ у книгодрукуванні – на українських територіях і не лише, розкриває певні моменти зі своєї біографії, розказує про труднощі, з якими зустрічався на обраному ним шляху.

27  

На особливу увагу заслуговує також і художнє оформлення “Апостола”. Його львівський варіант зразка 1574 року супроводжується 51 заставкою, 23 ініціалами, 47 кінцівками. Заголовки у книзі друковано в’яззю. Один із найбільш упізнаваних атрибутів видання – це графічне зображення апостола і євангеліста Луки, про яке вже згадувалося вище. Це зображення повторює стилістику, яка характерна для іконописної традиції на наших теренах.  

35

На львівському виданні “Апостола” бачимо також і виразний друкарський знак, характерний для Івана Федорова. Він рослинного характеру – розгалужена гілка, яку тримає рука. На цьому фоні картуш з гербом міста Львова з одного боку і гербом славетного друкаря з іншого. Саме на львівському виданні “Апостола” 1574 року такий знак зустрічається вперше.

Не менш цікавим є також і те, що папір, на якому друкували львівський “Апостол” 1574 року – місцевого походження. Його більша частина “родом” зі славетної папірні, що діяла в ті часи у давньому Буську.

31

 

Про виставковий проект

Окремо варто сказати і про ідею та концепцію виставки. Під одним дахом давнього католицького храму зібрані реліквії та книжкові пам’ятки, більша частина з яких використовувалися при церкві св. Симеона Стовпника, що у  селі Лісневичі Пустомитівського району Львівської області. Скажімо, згаданий “Апостол” було забрано звідти у 1968 році під час експедиції. До радянських часів він, як і інша частина книг, використовувався у богослужіннях. Є на виставці і стародруки, які не мають стосунку до згаданого храму. Тим не менше, вони також презентують епоху, коли історія друкованої книги на наших територіях щойно розпочиналась.

33

До прикладу, серед експонатів також рукописний “Апостол” першої третини XVII століття, який переписали з друкованого видання 1574 року, “Требник” Петра Могили 1644 року, гравюри із зображенням апостолів із стародруків.   

29

Як можна бачити, львівський “Апостол” 1574 року є дійсно унікальним виданням, яке привертає і привертатиме до себе увагу не одного покоління шанувальників книг та інтелектуальної традиції, цивілізаційних досягнень людства. Історія кожного з примірників цього видання варта окремої розповіді. Правда у музеї сакральної барокової скульптури Йогана Пінзеля Львівської картинної галереї “Апостол”, як і інші стародруки, на правах гостей. Про “справжніх” і “постійних” “жителів” давнього костелу розкажемо у наступному матеріалі.  

30

Автор тексту Євген ГУЛЮК  

Фото Оксани Бабенко

Частина фото звідси

Дізнатися більше можна з наступних джерел:

  1. Апостол 1574: кураторська екскурсія // Львівська національна галерея мистецтв імені Бориса Возницького [Електронний ресурс]. Режим доступу: http://lvivgallery.org.ua/news/apostol-1574-kuratorska-ekskursiya
  2. Запаско Я. Колиска українського друкарства. – Львів, 1972. – С. 5 – 20.
  3. Запаско Я., Мацюк О., Стасенко В. Початки українського друкарства. – Львів: Центр Європи, 2000. – С. 130 – 160.
  4. Ісаєвич Я. Українське книговидання: витоки, розвиток, проблеми. – Львів: Інститут українознавства ім. І. Крип’якевича НАН України, 2002. – С. 112 – 116.  
  5. Кметь В. “Апостол” // Енциклопедія Львова / За ред. А. Козицького та І. Підкови. – Львів: Літопис, 2007. – Т. 1. – С. 74 – 75.