Благовіщення Пресвятої Богородиці: акценти свята

Щороку 7 квітня Православна Церква відзначає одне з 12-ти найбільших свят – Благовіщення Пресвятої Богородиці. В цей день ми згадуватимемо подію, коли архангел Гавриїл сповістив Діві Марії довгоочікувану радісну новину про Боговтілення, яка ознаменувала початок визволення людського роду від гріха та вічної смерті, відкрила шлях для нашого спасіння.
 
В основі свята Благовіщення бачимо Марію, яка приймає благу вість від Ангела про народження Спасителя. Про це читаємо у Євангелії: “Коли Марії було 12 років, Бог сповістив, що вона народить Сина Божого. А після того, як Марію заручили зі значно старшим Йосифом, з’явився до неї архангел Гавриїл і сказав: «Радуйся, благодатна, Господь з тобою» (Луки, І, 28); «Зачнеш у лоні і породиш сина і назвеш його Ісус. Він буде великий і Сином Всевишнього назветься, і дасть йому Господь Бог престіл Давида, батька його, і царюватиме над домом Якова повіки та й царству його не буде кінця». Марія ж сказала: «Як же це станеться, коли я мужа не знаю». Відповів архангел: «Дух Святий найде на тебе й сила Всевишнього окриє тебе, – тим-то й Святе, що народиться, назветься – Син Божий. У Бога нема неможливого». І сказала Марія: «Я раба Господня, нехай буде мені по твоєму слові» (Луки, І, 31-38).  Сучасний світ є повним викликів та інформації, щодня ми чуємо більше негативних новин, ніж позитивних. Приклад Богородиці вчить нас приймати будь-які новини і дякувати Богові.
 
Святкування Благовіщення встановлене Церквою у IV ст. після того, як самостійно почали відзначати Різдво Христове. Дату Благовіщення встановили, відрахувавши 9 місяців від Різдва. Крім того, Святі Отці Церкви пояснюють дату Благовіщення ще й тим, що Бог сотворив чоловіка в день 25 березня. Крайні строки, з якими збігається Благовіщення, — четвер 3-го тижня Великого посту та середа Пасхального тижня (за Юліанським календарем). Відповідно до значення цього дня церковне святкування Благовіщення не відміняється, навіть якщо свято припадає на Великдень; піст заради нього послаблюється. 
 
Багато разів ми під час святкового Богослужіня будемо чути відоме нам привітання архангела: «Радуйся!». І сьогодні, попри все зло, несправедливість, страшні випробування та скорботи, які випали на долю нашого народу, ми маємо вірити в те, що дуже скоро теж отримаємо радісну, благу і добру звістку про нашу перемогу над агресором. Заради цього ми тримаємося, боремося і не здаємося.
Тож молімося до Пресвятої Богородиці, нашої найпершої Заступниці, Непереможної Воєводи, благаючи Її про заступництво і допомогу! Вірмо: добро утвердиться, а зло обов’язково буде покаране.
Підготувала Юліана Лавриш
за матеріалами Фейсбук-сторінки Православної Церкви України