«Вона провістила християнство в нашій землі, як денниця сонце, як зоря перед раннім світлом, як місяць уночі, так світила вона серед невірних людей. Вона перша з Руси увійшла в небесне царство. Її величають сини Руси як начальницю. Вона і після смерти молить Бога за Русь. Усі її славлять, бачачи її в тілі возлежащу багато літ», – цитує літописця Нестора Ієронім Луцик в житії святої праведної Ольги, в хрещенні названої Оленою. І постать Ольги, від земного життя якої минуло понад тисячу років, дотепер знакова, неповторна в історичній перспективі як особа справжньої просвітительки, внесок якої в українську державність неоціненний.
Також читайте: Княгиня Ольга — перша свята Київської Русі: 7 фактів про неї
Життя Ольги – безсумнівно, легендарна історія, в якій історичні факти поєднані з домислами і поетизацією особи княгині. Мстива месниця і рівноапостольна правителька – у ній традиційно поєднують ці іпостасі, а Церква називає її блаженною. І не лише Православна: Ольга є святою всієї Української Церкви, її пам’ять спогадує й УГКЦ, і навіть РКЦ. Саме її правління стало передумовою подальшого хрещення Русі. А життєві епізоди – як власне хрещення в Константинополі, регентський супровід князювання малолітнього сина, окремі літописні події перетворюють Ольгу на незвичайний взірець, актуальний і для сьогодення, хоч, очевидно, багато в чому містифікований.
Також читайте: 24 липня — день пам’яті святої рівноапостольної княгині Ольги
А проте справжня значимість блаженної княгині проявляється тепер у народній пам’яті: ім’я Ольги – одне з найпопулярніших імен в Україні, а її ушануванню присвячені численні святині, зокрема й у Львові. Це – ознака того, що в свідомості вірних святість Ольги стала беззаперечним фактом, а її роль у теперішньому самоусвідомленні українців неможливо переоцінити. Богослужбові тексти називають княгиню «богомудрою», тією, яка піднесла «свій ум на крилах богопізнання»; її дорога до хрещення була довгою, непростою, проте виваженою – і врешті дала свої плоди, серед яких – духовна спадщина, що її перейняв Володимир, якому належало довершити справу утвердження християнства на Русі. Постать Ольги засвідчує тисячолітню історію святості й утвердження руської державності, яка і нині є джерелом наснаги для спадкоємців славної Київської держави.
Підготувала Марія Цьомик