Цими днями відсвяткувала своє 95-ліття мешканка Львова, заслужений вчитель України Бетя Олександрівна Речістер. Впродовж багатьох років вона викладала англійську мову та іврит, керувала недільною школою товариства єврейської культури імені Шолом-Алейхема.
Водночас Бетя Речістер є почесною викладачкою Львівської православної богословської академії ПЦУ. Про це сайту «Духовна велич Львова» розповів ігумен Кіпріан (Лозинський), декан богословського факультету ЛПБА.
У духовній академії Бетя Олександрівна викладала давньоєврейську мову за професійним спрямуванням – біблійний іврит. «Вже в старшому віці, будучи єврейкою за національністю, вона навчалася в Ізраїлі дистанційно, але настільки добре, що отримала диплом ізраїлезнавця і юдаїста. Вона очолювала у Львові школу івриту для тих, хто хотів емігрувати в Ізраїль», – згадує ігумен Кіпріан.
За його словами, викладати іврит семінаристам Бетю Речістер запросило керівництво навчального закладу.
«Ми її знайшли самі. Коли в нас була потреба у викладачеві, нам запропонували двох людей, які у Львові найкраще володіли давньоєврейською мовою, івритом. А вона мешкає недалеко від академії. Ми її запросили на співбесіду – і нам вона підійшла як викладач, їй підійшли умови в нас. Викладала у нас два періоди, загалом шість років».
Ігумен Кіпріян розповідає, що Бетя Олександрівна – непересічна особистість, яка з великою повагою ставилася до студентів та викладачів православної академії. «Коли студенти молилися перед парою – вона не виходила чи відверталася, а разом зі студентами стояла на цій молитві в сторону ікони. З повагою ставилась до нас, хоча вона юдейка», – зауважує священник.
Про Бетю Речістер в ЛПБА не забувають. Тож з нагоди ювілею ігумен Кіпріан відвідав і привітав її.
Варто зазначити, що й інші члени її сім’ї – яскраві представники єврейської громади Львова. Чоловік, Борух Дорфман – дослідника єврейської культури, автор близько 1000 статей на єврейські теми в пресі їдишем, російською, українською, польською і німецькою мовами, один із засновників першої в СНД єврейської газети «Шофар» і товариства єврейської культури ім. Шолом-Алейхема у Львові. Син Беті – письменник Міхаель Дорфман.