Сьогодні, 3 листопада, у Курії Львівської Архідієцезії Римо-Католицької Церкви відбулася зустріч Архиєпископа і Митрополита Львівського Мечислава Мокшицького з журналістами. Митрополит поділився своїми враження від Синоду Єпископів присвяченого родині, який впродовж трьох тижнів жовтня тривав у Ватикані.
Синод на тему: «Покликання і місія родини» зібрав 270 сімдесят представників духовенства з різних куточків світу, а також родин з кожного континенту. Україну на Синоді представляли четверо ієрархів: від Української Греко-Католицької Церкви – Блаженніший Святослав Шевчук, Верховний Архиєпископ Києво-Галицький, владика Борис Ґудзяк, Єпарх Паризької єпархії святого Володимира, і владика Гліб Лончина, СУ, Єпарх єпархії Пресвятої родини з осідком у Лондоні; а Римо-Католицьку Церкву в Україні представляв Архиєпископ і Митрополит Львівський Мечислав Мокшицький, Голова Конференції Римо-Католицьких Єпископів України.
Архиєпископ Мечислав розповів про основні тематичні напрямки, які обговорювалися на Синоді, а також його атмосферу та позицію єпископів щодо деяких спірних питань.
Зокрема, митрополит Львівський розповів, що ієрархи обговорили три аспекти пов’язані з родиною: призвання, покликання та місія.
«Родина у сучасному світі дуже часто стикається з багатьма проблемами: економічними, політичними, які впливають на сім’ю й іноді стають причинами еміграції людей закордон. Через це сім’ї часто розлучаються або ж виникають проблеми у вихованні дітей. Тож ми застановлялися над тим як можна допомогти таким родинам, заопікуватися тими людьми, які залишаються в країні і тими, які виїжджають. Для України особливим було також те, що деякі отці Синоду порушили тему опіки над родинами військових» – розповів Архиєпископ.
Особлива увага була приділена дискусійній темі: участі розлучених і повторно одружених у житті Церкви, зокрема у можливості приймати їм Святі Тайни. Папа Франциск особливо наголошував на милосерді до цих людей. Тут, за словами митрополита, погляди учасників Синоду розділилися: частина єпископів висловила думку за те, щоб дати можливість приступити таким родинам до Святого Причастя, а інші – проти. Тому отці насамкінець звернулися до Папи з проханням видати на цю тему додатковий документ.
«На Синоді панувала велика культура, кожен міг добровільно висловитися і був пошанований, хоча іноді було видно, яка сторона ліва, яка права. Папа ж наголошував на тому, щоб ми допомогли всім наблизитися до Церкви скористатися з Божого милосердя, але тут виникало питання у чому це милосердя полягає. Проводили також паралель із притчею про Блудного сина. З іншого боку для багатьох кардиналів було зрозуміло, що надати Святе Причастя розлученим є неможливим, адже вони живуть у стані важкого гріха. Тож тема дискусійна і ми чекаємо на остаточний документ від Папи Франциска» – зазначив Львівський митрополит.
«Ми повинні звернути увагу на формацію подружжя і приготування молодих людей до цього життя. Через катехези наголошувати на важливості християнського подружжя, давати їм підтримку і міць перебувати у вірності» – наголосив митрополит Мечислав Мокшицький.
На Синоді також звучали думки про те, як допомогти подружжям, які перебувають у цивільному шлюбі. Зокрема наголошувалося на тому, що такі сім’ї не виключені з Церкви, вони можуть брати участь у Службі Божій, парафіяльних зустрічах і єднатися з Христом через молитву та святе письмо.
«Це проблема сучасного світу. Молодь боїться взяти на себе ризики, які пов’язані зі шлюбом. Треба усвідомлювати, що подружжя немає права жити без шлюбу, бо це є не за Божим планом. Маємо дати їм відвагу і пояснити, що їх взаємне життя буде міцніше і радісніше, якщо буде освячене Богом. Це буде правдива любов» – пояснив Архиєпископ Мечислав.
Участь у Синоді єпископів брали також миряни.
«На початку засідань миряни давали своє свідчення. Їх присутність була символічною і слугувала для того, щоб дати певну думку отцям Синоду, поштовх до розжумів. Зазвичай це були позитивні свідчення про життя у подружжі з Богом. Бракувало свідоцтв розлучених сімей» – переконаний архиєрей.
Під час Синоду було порушено також питання про міжрелігійні подружжя, які регулює Кодекс канонічного права.
«Це дуже важка проблема, бо серцю не накажеш. Але наші християни, які одружуються з мусульманами не мають жодних можливостей виховання дітей у Католицькій Церкві або практикування християнського життя. Тому найкраще одружуватися з представниками своєї релігії» – підсумував архиєписком Мечислав Мокшицький.
Насамкінець нашої зустрічі митрополит подарував на згадку іконки із частинкою мощей св. Папи Івана Павла ІІ та молитвою до святого.
Анна Грапенюк
Фото: Олена Кулигіна