Музика виражає те, що не може бути сказано і те, про що неможливо мовчати. Віктор Гюго
Проникливо заспіваний богослужбовий твір, іноді може більше промовити і навернути, аніж слова. Це давно досвідчили церковні хористи. Сьогодні хочемо розповісти про молодіжний змішаний хор «Cantores Dei», який діє при парафії Вознесіння Господнього, що на Левандівці. Про творче закулісся хору, дружбу і натхнення спілкуємося із дириентом Зоряною Лопадчак.
Розкажи про історію хору. Яким чином ти стала дириґентом в свої 18?
Я співала у церковному хорі при нашому храмі ще зі семи років. Спочатку це був дитячий хор, котрий співав Літургії на 12:30, а згодом перейшла у молодіжний хор, він озвучував Служби Божі щонеділі на 11. Диригувала цими двома хорами Марія Павлівна Мельник, якій я дуже вдячна за те, що вона вклала в мене, чого навчила та які можливості розвитку подарувала.
Формація хору відбувалась певний час. Одного разу надійшла ідея заспівати Воскресну утреню. Це був 2017 рік. Після цього нам запропонували заспівати Архиєрейську Літургію на празник Вознесіння Господнього. А вже з 15-го жовтня 2017-го року ми співаємо Літургію щонеділі на 11 годину.
А я в той навчалась у Львівському музичному коледжі ім. Станіслава Пилиповича Людкевича на відділі теорії музики. Вчилась також хоровому диригуванню у Надії Михайлівни Поворозник , котра до слова, диригує хором у соборі святого Юра у Львові. Бог дарував мені чудову можливість практики диригування із талановитими співаками!
Що означає назва – Cantores Dei – як вона з’явилася?
«Cantores Dei» – з латинської перекладається як «Співці Божі».
У 2018-му році ми вирішили взяти участь у фестивалі «Велика коляда» і коли справа дійшла до подання анкети, то там слід було вказати назву хору. Кожен почав пропонувати щось, так і зародилось наше ім’я!
Знаю, що ти не лише і дириґент, але і композитор. Розкажи, як ти почала писати церковну музику, таку “живу” та особливу.
Дуже дякую! Наша церковна музика східного обряду направду має надзвичайну красу і здатна створити неповторний настрій. У мене також виникали певні ідеї щодо написання духовних творів. Зважаючи на вокальні можливості хористів, використовуючи певні знання, я почала писати.
Чула від тебе фразу, що Cantores Dei- це передусім спільнота, що молиться разом. Яким чином ви це втілюєте?
Молимось насамперед, співаючи, також жертвуючи свій час для репетицій, виступів, поїздок. Також перед Літургією молимось разом «Царю небесний», а опісля «Під твою милість». Надважливим є не забувати Кому повинні дякувати, для Кого співаємо і Хто насправді створив «Cantores Dei» .
Розкажи про своє бачення майбутнього хору, ваші перспективи.
Більше вчитись, вдосконалювати наш спів, проводити час разом як спільнота, пізнавати одне одного, молитись за майбутнє хору, робити все для того, щоб не стояти на місці, подорожувати, популяризуючи хор, парафію, Львів та Україну (посміхається).
Які виклики сьогодення стоять перед спільнотами хору? Як думаєш, яким чином можна впоратися з ними?
Якщо парафія молиться за хор, а співаки дякують Богу за таке благословення, то жодних проблем немає. Лише побажання – щоб приходило більше хлопців. J
Розмовляла Марта Рибак
Фото з Інтернету