Герби святих єзуїтів, які не зобразили у Гарнізонному храмі

12295152_1162966610399127_801019350_oТовариство Ісуса – один з найчисленніших чернечих орденів у складі Римо-Католицької Церкви. На теперішній час кількість єзуїтів становить понад 20 тисяч осіб, серед яких близько 14 тисяч священиків. Їхні місії діють у 112 державах на усіх материках світу. Головними напрямками діяльності єзуїтів були і є – євангелізація, освіта і наукові дослідження. Серед отців єзуїтів є чимало і канонізованих. Поміж інших, можемо відзначити, як уже згаданих у попередньому  матеріалі, Ігнатій Лойола, Станіслав Костка, так і інших, що багато зробили для прославлення Бога. Це – Франциск Ксав’єр, Алоізій Гонзага, Анджей Бобола, Роберто Белларміно, Петро Канізій, Петро Клавер, Адам Хмельовський та Маттео Річчі.

У Гарнізонному храмі Львова у вівтарній частині велично стоять чотири фігури святих отців єзуїтів. Ігнатій Лойола, Станіслав Костка ліворуч та Франциск Ксав’єр, Алоізій Гонзага праворуч.

Читайте також: Таємничі символи єзуїтів у Гарнізонному храмі Львова

Алоізій Гонзага народився в містечку Кастільйоне-делле-Стів’єре на території сучасної Італії. Луїджі зростав як паж при дворі Медичі де щодня зустрічався з підлістю, аморальністю та брехнею, але це не завадило йому відати себе служінню Богу. Недовгих п’ять років прослужив як брат-послушник і у 1590 році помер від тифу.  Уже 1726 року відбулася канонізація Алоїзія, а через три роки понтифік Бенедикт ХІІІ проголосив св. Алоізія Гонзагу покровителем молоді та студентів.

1Походив святий із давнього італійського роду Гонзага. Спадкові  правителі Мантуї, маркізи та герцоги, що правили на півночі Італії. Герб роду складався зі щита, що п’ятиразово пересічений на золото і чернь.

2З роками, як зростала політична міць роду, герб неодноразово доповнювався додатковими геральдичними фігурами. Так коли Гонзаги у XV ст. отримали титул маркграфів, а пізніше князів, до їхнього гербу додались чорні орли, срібні леви та червоний хрест.

3

Рід Гонзага міг пишатися великими родинними зв’язками з представниками правлячих європейських домів (Габсбургів, Віттельсбахів, польських Ваза, Савойської, Арагонської і Бранденбурзької династій), з італійськими аристократичними прізвищами (Вісконті, Естенсі, Колона, Сфорца, Палеолог, делла Ровере), а також з французькими знатними родами (де Гіз, Орлеан-Монпансьє, д’Альбре, Алансон, Бар) та німецькими родинами (Клеве, Вюртемберг).

Шкода, що митці з Моравії, які розписували храм в середині  XVІІІ ст. не знайшли місця чи мотиву, щоб зобразити герб роду Гонзага. Скульптура Алоізія стоїть на вівтарі на протилежному боці від засновника Товариства святого Ігнатія і як у випадку з гербом Лойоли, герб Алоізія міг би розташуватись на бічній стіні.

12311628_1162962717066183_1170150464_o

Поряд з Алоізієм Гонзагою стоїть ще один святий єзуїт Франциск Ксаверій. Святий Франциск Ксав’єр (баск.  Frantzisko Xabierkoa; ісп. Francisco de Xavier) один з перших проповідників Римо-Католицької Церкви у Індії. Знаний тим, що приніс християнство в Японію. Саме тому інколи святого зображають з алегорією язичництва в ногах.

12272895_1162509140444874_1286727463_nКатолицька Церква вважає, що святий Франциск навернув найбільше людей у християнство, починаючи з часів св. Павла.

1Народився Франциск Ксав’єр, як й Ігнатій Лойола, у країні басків 1506 р. в збіднілій шляхетній родині. У родинному замку Хав’єр у Наваррі, що належав його батьку і пізніше був зруйнований.

3 Історично склалось, що зображення герба святого не подається. Можна припустити, що він міг користуватися гербом, який використовували володарі замку у різні часи.

2

Тарас Завадовський