Храм Різдва Пресвятої Богородиці Української Греко-Католицької Церкви розташований у центрі Сихівського району міста Львова і є важливою домінантою його ландшафту. Він був зведений у період з 1995 по 2000 рр. Храм став одною з перших в роки Незалежності України модерних архітектурних споруд у Львові.
Символізм місця побудови величного храму пов’язують з традицією вшанування героїзму українських січових стрільців, які майже століття тому саме тут здобули перемогу у битві. Попри інші пропозиції та варіанти, засновники обрали саме таке розташування храму.
17 квітня 1990 р. Б. у Світлий Вівторок близько десяти тисяч львів’ян зібралися на урочистість закладення каменя під будівництво. Єпископ-помічник Львівської архиєпархії Филимон Курчаба здійснив освячення, а першим настоятелем з благословення митрополита Володимира Стернюка був призначений єромонах Студійського Уставу Василь Вороновський. До 21 вересня 1991 р. священик з регентом Мироном Левковичем служили перед тимчасовим престолом з легким даховим покриттям.
Одночасно, на гроші, зібрані в громаді, розпочалася будова тимчасової каплички, перша відправа у якій відбулася 21 вересня 1991 р. на храмовий празник Різдва Пресвятої Богородиці. На допомогу о. В. Вороновському були призначені священики Євген Бойко, майбутній настоятель, та Іван Чичерський.
Від квітної неділі 1994 р. адміністратором парохії призначений отець Орест Фредина і з 1995 р. розпочалася будова храму Різдва Пресвятої Богородиці. А вже 8 жовтня 2000 р. єпископ-помічник Львівський — владика Любомир Гузар освятив новий храм.
Архітектура та розпис
Для обрання архітектурної форми майбутнього церковного простору була проведена виставка-конкурс проектів храму. Серед різноманітних варіантів переміг проект канадського українця – відомого архітектора Радослава Жука.
Церква розташована на перетині двох головних функціональних осей району. Об’ємно-просторове вирішення церкви – гармонійне поєднання прямокутних об’ємів, увінчаних п’ятьма позолоченими куполами – вдало вписане у контекст модерністичного житлового комплексу з його лаконічною геометрією. У проекті церкви Радослав Жук інтерпретував візантійську традицію за допомогою сучасних архітектурних форм, контекстуалізуючи її з сучасним урбаністичним середовищем Львова.
Візантійська традиція прочитується у плануванні храму – квадратний хрест, притвор та апсида. Об’ємне вирішення храму подібне до типових ритмічних композицій, притаманних українським церквам. Разом з тим, геометрична лаконічність споруди не передбачала складного конструктивного вирішення. Конструктивна схема церкви побудована на основі несучого залізобетонного каркасу та кладки з червоної цегли. До будівництва церкви долучилося чимало добровольців, переважно мешканці району та парафіяни місцевої релігійної громади.
Розпис храму Різдва Пресвятої Богородиці почали у 2010 році і він триває й досі. Іконописець Святослав Владика разом із Асоціацією сакрального мистецтва, яку він очолює, працюють над вирішенням інтер’єрних розписів церкви. Вони продовжили концептуальний лейтмотив Р. Жука щодо інтерпретації традиційних мотивів за допомогою сучасних форм у розписах і власного розуміння релігійних подій Нового Завіту. У роботі використовують переважно італійські матеріали, мармур, венеційське золото. Стилістично такий іконопис характеризують як “сакральний мінімалізм”.
Invalid Displayed Gallery
Зображено уже такі сцени з Нового Завіту (за годинниковою стрілкою): у центральному вівтарі розміщена Сихівська Пресвята Богородиця, далі є ікона Знамення, Тайна євхаристії, ікона Хреста і Богородиці, вхід Господній в Єрусалим, сцена Благовіщення, розп’яття Господнє, Зішестя в ад, жінки-мироносиці, сцена втирання мира в Ісусові ноги, Вознесіння, Зіслання Святого Духа, Успіння пресвятої Богородиці, Воздвиження чесного хреста, свято Покрови, Різдво Пресвятої Богородиці, Різдво Ісуса Христа, хрещення в Йордані, сцена Преображення. Часто всі ці празники зображають на вівтарних частинах, а у цьому храмі на стінах.
Святині
У храмі є багато унікальних ікон, серед них, копія Вишгородської Богородиці, яку посвятив Папа Римський Іван Павло ІІ, під час візиту до Львова. Також зберігаються його подарунки – чаша для причащання і дискус.
У церкві вшановують мощі Блаженнішого Григорія Лакоти, що загинув у Сибіру, віддавши своє життя за вірність Христові і Церкві. Маючи можливість емігрувати до Німеччини, священнослужитель обрав заслання, вважаючи, що саме там його праця буде корисною вірним. У 2001 році його останки привезли до Львова. І тепер зберігаються у храмі Різдва Пресвятої Богородиці.
Також у храмі знаходяться часточки мощей св. Шарбеля, святого Пантелеймона та Йосафата Кунцевича, які виставляють для почитання під час свят.
Важливі події
26 червня 2001 р. відбулася зустріч Святішого Отця Івана Павла ІІ Папи Римського з молоддю біля новозбудованого Храму Різдва Пресвятої Богородиці, де близько півмільйона людей зібралося, щоб привітати Вселенського Архиєрея. Від цього часу площа біля храму Різдва Пресвятої Богородиці стала носити ім’я Римського Архиєрея — площа ім. Івана Павла ІІ, на якій тепер часто організовуються різного роду масові зустрічі вірних, такі як фестиваль «Пісня серця» (2002 р.), Євхаристійний Собор УГКЦ (2005 р.).
28 вересня 2007 року біля церкви відбулося урочисте закладення Парку імені Івана Павла II. За розповідями настоятеля храму о. Ореста Фредини, існує переказ, що посередині цього парку стояла стара цегельня, з якої вісімнадцятирічний січовий стрілець-кулеметник, у час Листопадового чину упродовж цілої ночі сам відбивався від ворогів.
Духовне та культурне життя
При храмі організовані Вівтарна та Марійська Дружини. Це – переважно молодь, яка в особливий спосіб присвячує себе спільноті прибираючи храм, дбаючи про його святиню, і збагачуючись духовно. Вівтарна Дружина зустрічається у п’ятницю о 17.00 год. у катехитичному класі № 6 (каплиця). Під час
зустрічі хлопці-вівтарники мають спільну молитву, навчаються християнської науки, вчаться морального життя, читають та обговорюють Св. Письмо, знаходять час на перегляд християнських фільмів. До дружини приймають усіх охочих хлопців віком від 7 років. Духівником спільноти є о. Микола Стронянський. Щороку 14 жовтня на свято Покрови Пресвятої Богородиці після одного випробувального року нові кандидати складають присягу до Вівтарної Дружини.
При церкві діє також «Катехитична школа ім. Митрополита Андрея Шептицького». Школа створена з метою катехизації дітей, молоді, та дорослих. Програма школи розрахована на одинадцять років. Для дітей, які до 8 років ще не готувалися до Першої Святої Сповіді, проводиться катехизація щоліта, а з нового навчального року вони поповнюють середні або й старші класи школи. Діти ростуть у вірі не тільки навчаючись у класах, а й гуртуються у спільних заходах та святкуваннях, прощах до Унева, Крехова, Страдча, Зарваниці, беруть участь у реколекціях, нічних чуваннях.
Заняття для дітей віком від 6 до 17 років тривають у суботу та неділю (з 9.00 по 18.00 год.) і серед тижня. Семінаристи проводять катехизацію для молоді (молодіжна група від 17 років і старші) у п’ятницю о 17.30 год. Катехизація дорослих і батьків здійснюється у вівторок о 19.00 год. та у суботу і неділю з 9.00 по 13.00 (актовий зал).
Відповідальний за справу катехизації – Голова Катехитичної Комісії Львівської Архиєпархії о. Михайло Гарват. Директором катехитичної школи є брат Юрій Павлиш.
Студія “Діти майбутнього”. Спільний проект Церкви Різдва Пресвятої Богородиці та Львівської Міської Жіночої Громадської організації «Творче джерело». Студія створена у 2003 році. Мета – створити умови для всебічного творчого та духовного розвитку дитини. Невід‘ємною частиною роботи залишаються заняття з духовної освіти, іноземної мови та підготовки до школи. Заняття проводять у понеділок, середу та п’ятницю (з 10.00 по 13.00 год.).
Також при храмі діють численні дитячі гуртки, зокрема вокально-хореографічні ансамблі «Панночки», «Калинове намисто». Також при парафії діє «Біблійна катехиза», де кожного понеділка о 19.00 год. відбуваються заняття із поглибленого вивчення Святого Письма, з розважаннями й коментарями, її проводить о. Микола Фредина.
Щонеділі у храмі відбуваються «Веселі ораторії» – молодь і діти збираються, щоб разом побавитися, повеселитися. Аніматори організовують веселі канікули для дітей. Діють спортивні секції. Для молодят, які готуються до шлюбу, діють курси передподружньої підготовки. Для пар, які уже у шлюбі, на парафії проводять реколекції «Подружні зустрічі». Для людей, які були узалежнені від алкоголю, є програми здорового способу життя. Діє також психологічна порадня, родинна порадня, де можна попросити про консультацію, звернутися за допомогою – і отримати кваліфіковану відповідь психолога.
Ірина Мудра, Анна Грапенюк
Храм Різдва Пресвятої Богородиці
Адреса: м. Львів, пл. Івана Павла ІІ, 1 (пр. Червоної Калини, 70), 79049
Сайт: www.theotokos.org.ua
тел.: (032) 221-37-70, (032) 222-27-32, (032) 222-42-40
Парох: о. Фредина Орест (митр. прот.)
Розклад Богослужінь
Будні дні:
7.00 Свята Літургія (за всяке прошення)
8.30 Свята Літургія (за померлих)
18.00 Свята Літургія (за всяке прошення)
Неділя:
7.00 Свята Літургія (за всяке прошення)
9.00 Свята Літургія (за всяке прошення)
11.00 Свята Літургія (за парохію)
13.00 Свята Літургія (за всяке прошення)
18.00 Свята Літургія (за всяке прошення)