Заснування храму
Храм Святого Климента Папи УГКЦ знаходиться у місті Львові, на мальовничій вулиці Генерала Чупринки 70. Монастирський комплекс, включно з храмом, було споруджено у 1893—1895 роках архітектором Іваном Левинським. Проект храму створив Франц Штатц, архітектор з європейським ім’ям, учень і син видатного архітектора Вінценца Штатца, керівника добудови Кьольнського собору.
Іван Левинський керував будівництвом, допрацювавши цей проект. Також в роботі брав участь організатор київської архітектурної школи Юліан Захаревич. Повністю закінчений комплекс здали в 1898 році.
До 1939 року функціонував як храм та монастир Кармеліток Босих. Кошти на купівлю парцелі (земельної ділянки) надала графиня Кароліна Рачинська – головна опікунка львівських кармеліток. Вона офірувала також 100 тисяч райнських золотих на будівництво львівського Кармелю. Фундаторка походила з Баварії, з князівської родини Еттінген-Валлерштайн. Саме з її ініціативи сести ордену Кармеліток Босих преїхали з Познані, де зазнавали утисків з боку пруської влади, до австрійської Галичини, спочатку до Кракова, потім до Велічки, а далі до Львова, де графиня придбала для них невелику ділянку при вул. Курковій (тепер вул. Лисенка, 45).
Храм Святого Климента Папи – зразок неготичного стилю
Спрощення і стилізація архітектурних форм храму були не лише наслідком вимог кармелітських статутів і правил, але й виявом нових тенденцій в європейській архітектурі. Польський дослідник Пйотр Красни вважає, що забудова львівського Кармелю «набрала своєрідного премодерністичного характеру, що, можливо, не було тільки справою випадку, але й відчуттям Ф. Штатцем принципового напрямку, нових шляхів, на які вступала європейська архітектура того часу».
З 1895 р. розпочалось оздоблення інтер’єрів і будівництво вівтарів, які мали б відповідати високому класу архітектурних форм львівського Кармелю. Проект головного і двох бічних вівтарів виконав Юліан Захаревич у неоготичному стилі.
У такому ж стилі витримано й форми амвону, каплички св. Терези від Дитятка Ісуса і вівтаря у хорі черниць. Ю. Захаревич наполягав на тому, щоб всі роботи в інтер’єрах святині доручили львівським майстрам, художникам і скульптурам. У 1926 р., біля правого бічного вівтаря встановили неоготичну дерев’яну капличку, подібну до вівтарів Ю. Захаревича, яка завершувалась балдахіном у формі ажурної вежі з хрестом. В центральній частині каплички вмістили дерев’яну поліхромовану фігуру св. Терези від Дитятка Ісуса.
Війна і руйнування
У воєнні часи ХХ ст. був знищений первісний дах костелу, шпиль його вежі. Та чи не найбільшої шкоди будівлі завдало перебування тут радянської влади. Саме тоді в церкві зробили три поверхи з додатковими стінами, а в капличці – два; знищено оздоблення, вівтарі. Тут розмістився НКВС. За німецької окупації в будівлі розміщувалось Гестапо. 1943 року на терені монастирського саду та цвинтаря нацисти розстрілювали італійських військовополонених.
Після закінчення війни і до 1952 року у будівлях монастиря розміщувався охоронний полк НКВС-МВС. Згодом його було перебазовано на південні околиці Львова, а колишній монастирський комплекс надійшов у розпорядження міської АТС.
Повернення споруді сакрального значення
Парафія на вулиці Чупринки зареєструвалася у 1996 році, а в церкві на цій вулиці все ще була міська АТС. У липні 2004 року після пікетів та невтомних звернень зв’язківці начебто почали звільняти храм. Але остаточно храм повернули після 12 років наполегливих змагань. Відколи мешканці вулиці Чупринки та прилеглих вулиць отримали право мати свою церкву, розпочалася ще одна важка і довга робота – відновлення храму.
Святині храму
Зараз у церкві зберігається частина мощей папи-мученика. А у вівтарній частині встановлено великий камінь, який дістали з Севастопольської бухти.
Кілька років тому будівельники знайшли в одній з ніш замуровану фігуру розп’ятого Христа без рук. Зараз цю фігуру встановили у вівтарі храму як символ страдницької долі нашого народу і нашої Церкви у ХХ сторіччі.
Сьогодні парафія церкви Святого Папи Климента активно розвивається. При храмі діє катехична школа, курси з італійської та німецької мов, хор, різноманітні гуртки, а також курси для вагітних жінок. Охочі можуть звертатись у психологічну та юридичну порадні церкви.
Ольга Дністрянська, Ольга Фабін
За матеріалами: clyment-church.at.ua, dyvensvit.org
Храм Святого Климентія Папи
вул. Генерала Чупринки 70, м. Львів, 79044,
тел. (032) 237-66-58
www.klyment-church.org.ua
Адміністратор: о. Хамуляк Юрій
Розклад Богослужінь
Понеділок-Субота
07.30 год. – Літургія за померлих
18.00 год. – Літургія за всяке прошення
Кожну тертю суботу місяця о 12.00 год. Літургія для дітей з аутизмом
Неділя
08.00 год. – Божественна Літургія
10.00 год. – Божествення Літургія
12.00 год. – Божествення Літургія для дітей
17.00 год. – Божествення Літургія за жертводавців