З 24 квітня до 23 травня у мусульман триває благословенний місяць Рамадан. Це час особливої молитви, утримання від їжі та пиття, добрих справ. Про важливість Рамадану та його перебіг упродовж карантину розповідає імам львівського Ісламського культурного центру ім.Мухаммада Асада Мурат Сулейманов.
– Імаме, як відбулось історичне впровадження Рамадану?
– Піст був прописаний общинами, які жили раніше пророка Мухаммада. І учені говорять, що кожен пророк, який був посланий Всевишнім, він тримав пост, тому піст є дуже важливим. Він виховує в людині, або не те, що виховує, а вирощує, після посту в людині, богобоязність. Чому? Тому що піст, якщо ми будемо говорити про буквальне значення, він сприймається як стриманість. Стриманість від їжі, від напоїв, але не тільки, також стримується людина від якихось поганих гріховних дій: брехня, заздрість, дії, які можу зробити руками, ногами, вухами, язиком – від цього всього ми стримуємось. Тому після цього людина, яка стримувалась від цього. Тобто вона, ну знаєте часто буває людина може сидіти в компанії і когось обговорювати, але, під час посту, вона розуміє, що це неправильно. Тобто, я пощу і нібито схиляюсь Богу в один момент і в цей же момент я грушу, порушую те, що нам заборонив Всевишній Бог. Тому це «школа богобоязності», людина виховує себе, здобуває найкращі якості. Також одна з важливих рис – це терпіння. Терпіння дуже важливе. У житті людини бувають різні ситуації, можливо, якась невдача чи якесь нещастя, ми не знайдемо людину в якої в житті все ідеально. Якщо людина багата, у неї будуть якісь проблеми, людина бідна, у неї будуть якісь проблеми. Нема людини, яка жила б без проблем, у нас у всіх є якісь проблеми, але вони бувають різн,і і в цих проблемах ми потребуємо терпіння. Людина в терпінні розуміє, що це від Бога, значить так бажає Бог, йому це потрібно і все , Він проявляє терпіння. Так само і під час посту, коли людина тримає піст, наприклад, вона хоче випити каву, але вона розуміє і говорить, що робить це заради Бога. Ну і звичайно, якщо розглядати піст з точки зору медицини, то він приносить колосальну користь організму: очищує, оновлює печінку, легені, покращує роботу серця. Тобто практично весь організм оновлюється. Лікарі говорять, що дуже важливо, щоб раз у рік наш організм відпочивав. Людина, яка тримає піст почуває себе трішки по-іншому. Хоч у нас, навіть, було питання стосовно коронавірусу. Багато мусульман задавали питання: «Як нам бути?». Коли ми тримаємо піст наш організм у будь-якому випадку ослаблюється і людина думає, що імунітет стає слабким, і є велика вірогідність, що людина може захворіти коронавірусом, підчепити цю інфекцію. Лікарі дали заключення, що нічого такого нема. Навпаки, коли організм проходить через інтервальне голодування – це мінімум 16 годин (16 годин людина голодує, а 8 годин їсть). Інтервальне голодування посилює організм і є велика вірогідність, що навіть, якщо ви будете знаходитись біля хворої людини є велика вірогідність, що ви не зможете захворіти. Мусульмани не повинні перейматись. Піст навпаки зміцнює їх організм.
– А чому Рамадан? Звідки походить ця назва? Може розкажете історію?
-Взагалі Рамадан – це місяць в якому було низпослано Коран. Це місяць Корану, тому Всевишній наказав у цьому місяці тримати піст. Ось що цікаво, все, що пов’язано з Кораном, воно стає, скажемо так, всі ті, хто зв’язані з Кораном, вони мають особливий статус. Наприклад, ангел Джибраїл – це ангел, який відповідав за недотримання писань Євангелії, Тори, псалтиря, Корана, тому він є одним з головних ангелів. Якщо розглядати чотирьох основних ангелів: Ісрафіла, Михаїла, ангела смерті, Джибраїла, серед усіх цих ангелів і інших, хто там відповідає за якісь діяння, тому що є дуже багато ангелів і ніхто не знає скільки їх, навіть зараз, з нами сидіть наші ангели, які записують наші діяння, він виявляється головним. Чому? Тому що у нього є зв’язок з писанням, зв’язок з Кораном. Наприклад, пророк Мухаммад, чому його так особливо шануємо? Тому що у нього був зв’язок з Кораном. Чому постимо весь Рамадан? Тому що у цьому місяць був низпосланий Коран. Ніч призначення під час місяця Рамадан відбувається по непарних днях, останніх днях місяця Рамадану. Тобто ця ніч може бути або 21, або 23, або 25, або 27, або ж 29. У цю ніч був посланий весь Коран, тому місяць Рамадан має для нас таке значення.
-Як виглядає кожен день, звичайний день, Рамадану? З чого він починається і чим закінчується?
-Якщо ми будемо починати з самого ранку, то він починається з прийому їжі, який ми називаємо сухур. Сухур – це дуже важливий прийом їжі, адже саме в ранковому прийомі їжі є благословення. Тобто, якщо є можливість з’їсти хоча б один фінік і випити води, ми маємо це зробити, маємо намагатись це робити. Після того, починається ранкова молитва, після ранкової молитви бажано прочитати аяти з священного Корану. Також просто згадати Всевишнього і після цього людина може відпочивати. У середині дня вона може працювати без проблем, якщо має роботу і бажано в середині дня намагатись якнайбільше робити хороших діянь: читання Корану, згадки Всевишнього, допомога комусь, приготувати їжу тим, хто потребує. Особливо зараз, під час карантину, коронавірусу, люди мають проблеми з фінансами. Проблема в людей похилого віку вийти кудись і щось купити. Вони бояться виходити. Нести пакети з магазину, стояти в черзі їм дуже важко. Впродовж дня людина намагається зробити щось корисне. Поставити собі графік чи якусь програму. Мусульманин сам ставить планку: «що я маю зробити впродовж Рамадану» чи «що я маю зробити впродовж цього дня». Він має думати, має планувати. І звичайно після того, як вже минає день, настає вечір, настає час іфтару. Іфтар – це прийом їжі. Починається зараз у нас о 21 годині. Час сухура приблизно завершується о 3:45 год. Кожен день час зменшується, а час іфтару збільшується. Все залежить від сонця. День збільшується, а ніч скорочується. Як готуватись до іфтару?. Бажано це робити разом із сім’єю. Так, як робив пророк Мухаммад, тобто відразу не їсти важку їжу, випити воду і з’їсти фінік і дати трішки організму відпочити і після цього організм вже зможе приймати будь-яку їжу. Не готувати багато, не їсти важку їжу, тому що пророк Мухаммад, він радив спочатку не приймати смажену їжу, тому що смажена їжа, вона погано впливає на організм. Шлунок довго не їв, тому відразу важка їже буде важкою для нього, тому ми їмо фрукти. У пророка Мухаммада були фініки, була вода, якщо не було ні фініків, ні води, то він пив молоко, тобто те, що було легким для організму і для шлунку. Саме тому фінік є символом Рамадану. Після іфтару настає час молитви, який називається таравіх. Це молитва, що читається тільки в Рамадан. Цю молитву бажано читати разом з сім’єю, щоб це було колективно. Таким чином зараз минає Рамадан, тобто в час карантину. Якби не карантин, то звичайно все, що я перерахував, ми робимо в групі людей.
– Ви зазначали, що є певні покарання за недотримання посту. Можете окремо їх виділити?
Якщо мусульманин хоче пропустити Рамадан навмисно, це є великим гріхом, за винятком вагомої причини: він хворіє, він в дорозі чи у нього якісь інші проблеми. В Корані точно не сказано, що йому за це буде, але вказано, що Всевишній буде за це суворо карати. Якщо людина не дотримується посту без поважної причини, але після цього хоче покаятися, попросити пробачення, то він чи вона повинні покаятися і в знак покарання постити за кожен пропущений день – 60 днів. Тобто, якщо він пропускає весь Рамадан, то це близько п’яти років безперервного посту. Така відповідальність потрібна, щоб мусульманин знав, що це не просто так. Звісно, якщо мусульманин довгий час не постив (є серед мусульман ті, які не дотримуються і живуть звичайним життям), але все-таки вирішив дотримуватися посту, він просто може покаятися, робити добрі справи і сподіватися на пробачення Всевишнього. Але, якщо він знову буде пропускати, тоді вже понесе за це суворе покарання.
Якщо є поважна причина, то після закінчення місяця Рамадану він повинен постити до настання наступного Рамадану. Якщо, до прикладу, у мусульманина хронічна хвороба, то за кожен пропущений день він має годувати бідну людину. Якщо у грошах, то це приблизно 70 грн на людину кожного дня упродовж місяця. Можна одразу віддати всю суму, або ж щодня годувати. Також не дотримуватися суворого посту дозволено людям похилого віку, вагітним та мамам-годувальницям. В ісламі збереження життя у пріоритеті. Якщо піст шкодить життю чи здоров’ю, є послаблення. До прикладу, під час молитви у нас є фізичні рухи, тому якщо якісь проблеми, їм є альтернатива, можна читати очима чи головою, щоб не погіршити свій стан.
Я знаю, що ви мали можливість бачити, як відбувається Рамадан у різних мусульманських країнах. Може поділитеся якимись спогадами про Саудівську Аравію чи Туреччину? І чим Рамадан там відрізняється від України?
– У арабських країнах день змінюється на ніч: вдень немає активності, а вже після обіду, о 16:00, починається рух. Вночі відчинені супермаркети, торгові, розважальні центри. Сама атмосфера в мусульманських країнах інша в порівнянні з Україною. По-перше, більше мусульман, більше мечетей, особлива атмосфера читання молитви, де всі люди збираються в один час, йдуть молитися, ввечері всі йдуть на іфтар, у розважальні центри, відпочивати, читати Коран. Тобто є якісь додаткові уроки. У Туреччині Рамадан триває декілька днів на місяць, в них там особливі традиції. Вони можуть безкоштовно роздавати іфтари біля мечетей тим, хто цього потребує. Ну і відчувається своєрідна атмосфера, коли багато мусульман, коли всі разом. Чим більше людей в колективі, тим більше нагороди за піст.
– Цього року Рамадан особливий, оскільки ми перебуваємо у часі карантину. Окрім того, що немає можливості молитися в групах, переживати разом з братами, для вас чим цей Рамадан відрізняється від інших?
– Знаєте, в цьому році у Рамадані є свої великі плюси. Один з них – це те, що за час Рамадану я став ближчий до сім’ї, бо у звичному режимі я весь час у мечеті. Я приходив туди об 11-12 годині дня, а йшов о 5 ранку. Вдома я лише відпочивав, приводив себе до ладу, а в мечеті був практично 20 годин. Сім’я була вдома, а я там, а зараз вже навпаки. Тепер уся ця енергія для сім’ї, і це відчувається.
Особисто для мене, коли організовуєш великі іфтари, а до нас приходило 100-150 осіб, не вистачає часу на себе, щоб посидіти, почитати Коран, насолодитися атмосферою. Коли я приходив зранку у мечеть, ми обговорювали, що будемо готувати на 150 осіб, молилися і приступали до роботи, щоб вчасно все зробити. Якщо іфтар о 21:00, то о 20:00 все мало бути готове. Окрім цього були уроки, люди приходили і слухали проповіді, тобто я постійно був у русі. Звичайно, від цього дуже втомлюєшся.
Цього року не так, але ми теж не просто сидимо на місці. Ми надаємо допомогу мусульманам, що оживити місяць Рамадан, щоб мусульмани відчували, що про них хтось переживає, думає. Ми роздавали і досі роздаємо продукти, також готуємо для студентів. Ми спілкувалися з багатьма студентами. Так як в них є значні зміни в освіті, усе тепер через Інтернет, вони тут фактично застрягли і у багатьох є проблеми з грошима. Ми от позавчора готували 120-ти студентам, і я з одним з них розмовляв. Він пожартував, що тільки спеціями харчується. Ми все розуміємо, і підтримуємо цей проект, протягом Рамадану ще будемо готувати, щоб хоча б приділити їм увагу. Бо, наприклад, сім’ям, які тут проживають, ми давали продукти, але якщо ти студентам даси гречку чи борошно, вони не будуть готувати, це ж студенти. Деякі кажуть, що просто втомлюються під час навчання, під час готування їжі. А коли є готова їжа, готовий плов, то студент сидить вдома задоволений і без турбот. Така у нас заміна відбулася.
Цього тижня ми готували студентам двічі, і плануємо, щоб так і виходило. Можливо, будемо збільшувати періодичність, якщо буде необхідність. А так поки один раз на тиждень готуємо стабільно.
Якщо підсумувати сказане, навіщо мусульманину Рамадан?
Нагорода за Рамадан – вона дуже велика. Пророк Мухаммад сказав, що всі добрі справи, які роблять сини Адама, вони роблять для себе. Окрім посту, його ви тримаєте для Бога, і він сам буде вас ногороджувати. Також в Корані було сказано, що в Судний день у раю будуть спеціальні двері, які називаються райя, і туди зможуть потрапити лише ті люди, які постили. Тобто піст – це дуже важливий вид поклоніння. Саме він наближує нас до Всевишнього.
Підготувала Юліана Лавриш
Фото надані імамом Муратом