Ірина Кітура: “Цифрові технології ніколи не замінять життєдайних багатств Землі”

З 7 до 10 жовтня у Львові в онлайн-режимі відбудеться ХІІІ Екуменічний Соціальний Тиждень “Почути крик Землі: інтегральна екологія у дії”. Захід відбудеться за ініціативи Інституту екуменічних студій УКУ у партнерстві з Фондом Конрада Аденауера із залученням експертів-практиків із Управління екології міста, ініціативи «Чисте місто», МБО «Екологія. Право. Людина», Українського католицького університету (Інститут лідерства та управління, Інститут релігії та суспільства, Львівська бізнес-школа, програма соціальної роботи), Національного університету «Львівська політехніка», ЛНУ ім. Франка.  Про ключові події Форуму та його цілі говоримо з Іриною Кітурою, керівницею програм та проектів Інституту екуменічних студій УКУ, координаторкою проекту «Екуменічний соціальний тиждень», головою Організаційного комітету ЕСТ.

Ірино, чому тематика цьогорічного Екуменічного Соціального Тижня – екологічна?

Вітаю, Юліано, та читачі сайту “Духовна велич Львова”. Насправді, ідея творити дискусію навколо теми екології та збереження довкілля вже давніше була на порядку денному, прийшов її час. Нікого не потрібно переконувати, що раціональне використання ресурсів, збереження природи є пріоритетним для людей, в будь-якій точці планети. Ми всі є свідками того, як кліматична криза впливає на нас, це в свою чергу поглиблює економічну кризу, а в часі пандемії ми, мов крізь лінзу побачили, як може виглядати довкілля коли діяльність людей стоїть на  паузі, і як люди засмічують та зловживають природними дарами. Ми живемо в час новітніх технологій, прогресу, віртуального світу, та в той же час забуваємо чи ігноруємо руйнування кліматичного балансу, втрату біорізноманіття, доступності чистої води, повітря. Але проблема в тому, що навіть новітні технології не замінять нам багатства природи, яке є життєдайним.

Впродовж форуму ми будемо говорити про інтегральну екологію і творити міждисциплінарні дискусії. Проблеми довкілля, поглиблюють соціальну несправедливість, нерівність, це в свою чергу спричиняє ряд факторів які впливають на доступ до освіти, медицини. Тому ми вважаємо, що говорити про екологію з різних причин надважливо і вчасно. Саме питання екології є дуже екуменічним та об’єднавчим, Вселенський Патріархат докладає чимало зусиль до збереження довкілля через різні ініціативи, події, дискусії, а  5 років тому вийшла Енцикліка “Laudato Si” Папи Франциска, яка в дуже доступний спосіб відкриває нам дороговкази –  як ми можемо краще берегти довкілля, і чому маємо це робити, незалежно від віри, національності чи інших відмінностей. Зараз триває ініціатива “Пора Створіння”, ми підтримуємо цю ініціативу, яка гуртує людей по всьому світу навколо питання збереження довкілля і подолання соціальної несправедливості.

Які заходи ЕСТу ви б рекомендували відвідати насамперед?

Протягом 4-ох днів, з 7 до 10 жовтня, зважаючи на карантинні обмеження, усі заходи відбуватимуться онлайн, тому перебуваючи в офісі, чи вдома, ви зможете ввімкнути трансляцію і доєднатись до подій безкоштовно. Ми матимемо майже 20 різнопланових заходів. Це і екуменічно-релігійний погляд на екологію, урбаністика, біорізноманіття, кліматичні зміни; журналістика та громадських сектор і збереження довкілля; екологічна соціальна робота, екосвідомість і суспільство; бізнес і сталий розвиток та багато іншого.

За всіма дискусіями є тривала підготовча робота і залучення найкращих експертів з різних середовищ, тому я раджу долучатися до всіх подій онлайн, вони також будуть у записі. Але найперше запрошую долучитися до міжнародної конференції «Почути крик Землі: інтегральна екологія в дії», якою і відкриємо Форум. Вона відбудеться 7 жовтня. Участь в події візьмуть – Кардинал Пітер Турксон, префект Дикастерії служіння цілісному людському розвитку, Ватикан, о. д-р Джон Хріссавгіс, радних Вселенського Патріарха з питань екології, д-р Юрген Мольтман, всесвітньо відомий екбогослов, д-р Володимир Шеремета, голова Екобюро УГКЦ. Це чудова нагода почути, що Церква (католицька, православна, протестантська) роблять задля збереження довкілля. В часі конференції ми також почуємо д-ра Світлану Романко, яка очолює представництво Міжнародної кліматичної організації 350.org та д-ра Зіновія Свереду, віцепрезидента Української кооперативної федерації. Таким чином –  це буде дуже цікава міжконфесійна та міждисциплінарна дискусія. Спікерам можна буде ставити запитання в реальному часі.

Чи готове сьогодні українське суспільство до дискусії щодо екологічних проблем?

Я впевнена, що так. Дослідження показують, що 87% українців не байдужі до питань екології, хочуть робити більше для збереження довкілля і бути відповідальними споживачами ресурсів. Питання в тому, що сьогодні держава, громада, бізнес можуть запропонувати, щоб допомогти бути більш відповідальними. Це і про управління відходами, і озеленення, і екосвідомий дизайн продукції. Ми в часі форуму будем дискутувати  на екотеми, презентувати успішний досвід бізнесу, держсектору, громади, Церкви, який можна аплікувати в різних середовищах і містах України.

В УКУ також діє Центр екобогослов’я і сталого розвитку. Чи будуть проведені спільні заходи впродовж ЕСТу? Як може Церква включатися в екологічний захист?

Так, Інститут екуменічних студій і Центр екобогослов’я співпрацюють, сподіваюсь ця співпраця продовжиться й надалі. Керівник цього Центру, о. Олег Кіндій, активно долучається до смислового наповнення форуму та буде доповідати й модерувати деякі заходи. На мою думку, Церква має великий потенціал і поле для праці із громадою на шляху збереження довкілля. В часі ЕСТу ви почуєте про ініціативи, які є в Україні, і закордоном. 8 та 9 жовтня відбудуться міжнародні семінари Українського християнського академічного товариства «На сторожі Божого скарбу: сталий розвиток та збереження творіння», який розкриє особливості ролі Церкви в збереженні природи. А також будемо мати круглий стіл, під час якого Шейх Саід Ісмагілов поділиться поглядом ісламу на екологію. Усі подробиці щодо подій можна знайти гортаючи сторінку форуму на фейсбуці.

На які результати заходу очікуєте? Які першочергові цілі Екуменічного Соціального Тижня цього року?

Для нас важливо гуртувати та знайомити між собою різні середовища, які кожен в своїй сфері докладають зусиль для розвитку екології, але також можуть бути цікавими та корисними один одному, підсилювати один одного в збереженні довкілля. Крім того, для нас важливо комунікувати із суспільством про важливі гострі теми. Чим більше ми привертатимемо увагу громади до питань екології – тим краще. Форум є нагодою дуже різносторонньо поповнити свої знання, зрозуміти як робити наші міста більш «зеленими», як бізнес робить свій вклад в сталий розвиток, що роблять громадські організації та активісти, яка роль журналістів в екорозслідуваннях, що пропонує Церква та релігійні інституції, що таке екологічна соціальна робота, мистецтво і екологія, де моя роль, як громадянина, що я можу зробити?

Попри особливості цьогорічних карантинних обмежень щодо масових заходів, ми не переносимо Форум, а завдяки партнерству із Фондом Конрада Аденауера в Україні маємо нагоду зорганізувати якісну подію онлайн. Також вдячні за сприяння Відділу громадського партнерства Львівської міської ради.

В особливий спосіб хочу підкреслити, що до смислового, світоглядного, практичного наповнення програми форуму доклали зусиль багато експертів-практиків із Управління екології міста, ініціативи «Чисте місто», МБО «Екологія. Право. Людина», Українського католицького університету (Інститут лідерства та управління, Інститут релігії та суспільства, Львівська бізнес-школа, програма соціальної роботи), Національного університету «Львівська політехніка», ЛНУ ім. Франка та ін.

І незмінним ініціатором форуму є Інститут екуменічних студій Українського католицького університету, який з року в рік пропонує платформу для діалогу представників різних сфер і конфесій.

Тому я щиро запрошую всіх до участі у форумі, ми підготували багато цікавинок, сюрпризів та подарунків для учасників. Реєструватись можна тут.

Підготувала Юліана Лавриш

Фото надані Іриною Кітурою