«Молодятам ми завжди наголошуємо, що свята Параскева є покровителькою сім’ї», – о. Ігор Малетич

Завтра, десятого листопада – День великомучениці Параскеви. За переказами, батьки святої довго не мали дітей. Щоп’ятниці молилися, постували і в п’ятницю народилася  в них донька, яку назвали Параскевою (з грец. – п’ятниця). Після смерті батьків Параскева вела тихе християнське життя, сповнене чеснот і з любов’ю опікувалась убогими. Добрий приклад її богоугодного життя навернув численних поган до Христової віри. Коли в час Діоклетіанового переслідування християн до Іконії прибув новий імператорський намісник з наказом судити й мучити християн, до нього привели Параскеву, яка сміливо визнала свою віру в Христа. За це намісник наказав її жорстоко мучити. Під час тортур Параскева віддала Богові свою чисту і невинну душу.

Детальніше дізнатися про завтрашнє свято ми вирішили в настоятеля храму Святої  Параскеви П’ятниці УПЦ КП, митрофорного протоієрея Ігоря Малетича.

25


-Отче Ігоре, розкажіть про святу Параскеву П’ятницю. Чому український народ ставиться до цієї святої з особливою пошаною?

-Від неї можна навчитися багато християнських чеснот і великої віри. Свята Параскева П’ятниця завжди мала особливу любов і шанування. Храми на її честь в давнину називалися П’ятницями. На іконах зазвичай зображали мученицю суворою подвижницею, високого росту, з сяючим вінком на голові. Ікони святої мучениці охороняють сімейне благополуччя шлюбу та щастя.

Коли до нашого храму приходять на шлюб, то ми наголошуємо, що Параскева є покровителькою сім’ї, тому її так шанують і поважають.

Свята  Параскева також є  покровителькою полів і худоби. Крім того, до цієї святої моляться за збереження худоби від смерті. Свята мучениця Параскева – цілителька людей від найважчих душевних і тілесних недуг.

-Ви є настоятелем храму Святої П’ятниці. Ця святиня є однією з найстаріших у Львові. Коли почалася її історія?

-Храм носить славне ім`я страждальниці за віру Христову. Церква побудована в 1644 році на фундаментах храму княжої доби кінця XIII – початку XIV ст., а в 1645 році її було посвячено. Цей храм звели на прохання молдовського митрополита Варлаама, засновника книгодрукування в Молдові, який мав тісні зв’язки з львівським і київським духовенством.

Спочатку вона була дерев’яною, а нинішнього вигляду набула у середині XVII століття, коштом господаря історичної румунської провінції – Молдови Василя Лупула (свата Богдана Хмельницького).

Історія храму Параскеви П’ятниці мала багато етапів, але до сьогодні святиня зберегла свій первісний вигляд храму-твердині, нагадує міцний бастіон з високою сторожовою вежею. Церква була найбагатшою серед храмів львівського передмістя: при ній знаходилися шпиталь братства, цвинтар, школа і резиденція священика…

11


Щоб детальніше дізнатися про історію храму, можна прийти до церкви й переглянути книжку, у якій міститься інформація про життя Параскевії П’ятниці та про сам П’ятницький храм.

Як Ваша парафія відзначатиме престольний празник?

-У суботу, 10 листопада, в П’ятницькому храмі, що на Підзамче, о 9 год 30 хв відбудеться зустріч Митрополита Львівського і Сокальського Димитрія. Згодом – о 10:00 – розпочнеться святкова Архієрейська Божественна Літургія. Ми будемо молитися, вшановуючи її подвиг.

Розмовляв Ростислав КУБСЬКИЙ