Ксенія Мала: «У “Елеос-Україна” ми працюємо заради відновлення вашого життя»

Впродовж війни кожен з нас однозначно переживає травми – хтось психологічного, а хтось – і фізичного характеру. Після деокупації Київщини, Чернігівщини, а тепер і Харківщини світ дізнався жахливу статистику про сексуальне насильство російських військових стосовно українських жінок, чоловіків, дітей. Боротьба із наслідками сексуального насильства є одним із напрямів діяльності соціального служіння мережі «ЕЛЕОС-УКРАЇНА» (ПЦУ). Про напрямки роботи з тими, хто постраждав від такого типу насильства, та конкретний проєкт організації в Івано-Франківську говоримо із піар-менеджеркою мережі Ксенією Малою.

Ксеніє, розкажіть про проєкти мережі громадських організацій «Елеос-Україна». Як ці проєкти впливають на вирішення проблеми сексуального насильства, про що говоритимемо нижче?

Мережа громадських організацій  «Елеос-Україна» працює по всій Україні з 2014 року. Напрямки нашої роботи – це захист прав уразливих спільнот, зокрема людей, що живуть з ВІЛ, підтримка людей, які ще з 2014 року стали вимушеними переселенцями, впровадження медичного капеланства на рівні держави тощо. Особливу увагу ми завжди приділяли захисту й підтримці жінок та дітей, що постраждали від домашнього та гендерно-обумовленого насильства. Ми бачимо свою місію у тому, щоб бути поруч із тими, хто страждає, адже в цьому і є для нас сутність соціального служіння. З початком повномасштабного вторгнення ми всі стали свідомі того, що ворог прагне знищити в нас волю до спротиву, залякати, й використовує сексуальне насильство як знаряддя війни проти українців. Наша команда вирішила діяти. Нам вдалося об’єднати навколо цього проєкту західних партнерів, зокрема Міністерство Закордонних Справ Латвії й безпосередньо латвійське товариство «Центр МАРТА», за підтримки яких реалізується проєкт «Shelter for Women and Girls – victims of War Crimes». Він передбачає надання безоплатної медичної допомоги жінкам, що пережили цей страшний досвід. За підтримки західних партнерів та благодійників ми також придбали будинок на Івано-Франківщині, який стане реабілітаційним центром. Тут працюватимуть соціальні працівники та психологи, і жінки матимуть можливість відновитись. Ми також розуміємо, наскільки важливим є відновлення справедливості та притягнення до відповідальності військових рф, які вчиняють на нашій землі воєнні злочини, тому ми уклали угоду з генеральною прокуратурою та працюємо спільно над тим, щоб винні були покарані. Нещодавно Генпрокуратура створила управління з розслідування сексуальних злочинів армії рф в Україні. Саме з цим відділом вже напряму співпрацює наша організація. Ми розуміємо, що підхід у вирішенні проблеми сексуального насильства в Україні має бути комплексним, тому працюємо як у юридичній площині, так і в гуманітарній, створюючи всі умови для того, щоб постраждалі мали впевненість у тій допомозі, яку вони можуть отримати, та не боялись звертатися. 

Приміщення до ремонту
Приміщення після ремонту

Як саме ваша організація допомагає жінкам, які страждають від насильства? Чи лікуватимуть тільки мешканок Івано-Франківська чи інших міст?

Реалізацію проєкту ми почали зі забезпечення якісної безоплатної медичної допомоги.  За кошти корейських партнерів ми відремонтували одне з відділень у спеціалізованій клініці для жінок в Івано-Франківську. Проєкт забезпечує безоплатний медичний супровід, включно з операціями, та гарантує повну конфіденційність. Проєктом також передбачена медична допомога у Київському регіоні та на Закарпатті. До відкриття також готується реабілітаційний шелтер. Це будинок з комфортними домашніми умовами в одній з громад на Франківщині, в затишному місці у горах. Люди, які до нас звернуться, зможуть отримати соціальний супровід, безоплатну медичну та психологічну допомогу. Ми також забезпечимо евакуацію зі звільнених територій у супроводі охорони та психолога (за необхідності), тому географія нашого проєку не обмежується лише Франківщиною. Звертатися до нас можуть жінки з будь-якого регіону України, особливо ми чекаємо звернень з територій, які були звільнені від російської окупації, адже ми знаємо, що найбільша кількість постраждалих знаходиться саме там. Людина, що до нас звернулась, може приїхати з родиною та домашньою твариною (якщо така є).

Приміщення до ремонту
Приміщення після ремонту

«Елеос» тривалий час займається вирішенням проблеми насильства. Які ще очікуються проєкти чи заходи?

Нещодавно ми підписали меморандум про співпрацю з ГО «Фонд Яніни Соколової», на базі якої працює всеукраїнський кол-центр безоплатної психологічної допомоги ВАРТО ЖИТИ. Спільно ми запускаємо «гарячу лінію», на яку вже можуть звертатися жінки за кваліфікованою безоплатною психологічною допомогою за номером 5522 — усі дзвінки безкоштовні для абонентів lifecell, Vodafone Ukraine, Київстар. Телефон дійсний на усій території України, де є мобільний зв’язок. Зателефонувати у кол-центр можна з 11:00 до 19:00. Ми також підписали документ про взаємодію та співпрацю з Консультативним Центром кризових станів, психосоматичних розладів, депресії та узалежнень «illiotropian» при Львівсько-Сокальській Єпархії Православної Церкви України. Підписання документу передбачає надання консультативних послуг спеціалістів центру, що мають відповідний досвід та кваліфікацію до забезпечення психологічної допомоги жінкам, що постраждали від військових злочинів а також, за необхідності, направлення у психоневрологічний стаціонар у місті Львові. Ми не зупиняємося та продовжуємо привертати увагу до проблем сексуального насильства, це дає нам можливості для співпраці з партнерами та пошуку нових. 

Тема сексуального насильства зараз дуже на часі. Як підтримувати жертв насильства і допомагати їм, якщо ти звичайний громадянин, а не фахівець?

Проблема сексуального насильства дійсно дуже гостро постала перед нами. Весь світ бачить масштаби нелюдських злочинів, до яких дійшли росіяни. Організація Об’єднаних Націй має на меті створити команду експертів для допомоги Україні в розслідуванні сексуального насильства як зброї війни. Чимало організацій та країн прагнуть допомагати Україні подолати наслідки цих страшних злочинів. Постраждалих від статевих злочинів дійсно багато. Нам, наприклад, відомі випадки, коли постраждалими від сексуального насильства ставали навіть літні жінки та маленькі діти. Вік зґвалтованих, що зафіксовані прокуратурою, від 4 до 84 років, серед них також чоловіки. Це важко усвідомити, але наша мета зробити для цих людей все, щоб допомогти. Наша робота важка і завдання складне, адже ми також працюємо з людьми, які відмовляються виїжджати для того, щоб отримати допомогу. Проте, з огляду на обставини, ми все ж пропонуємо ті заходи, які полегшать їм здолати наслідки статевих злочинів – це перш за все психологічна допомога. Отримати її жінки можуть через онлайн-зустрічі зі спеціалістами. Серед постраждалих також багато тих, хто виїхав за кордон, з ними ми також готові працювати онлайн, або через закордонні партнерські організації. 

Часто через біль та сором постраждалі не хочуть говорити про пережите, замикаються у собі. Ми вважаємо та закликаємо жінок, які постраждали, до звернень. Винний завжди тільки кривдник і ми хочемо, щоб ви не боялися і дозволили нам вам допомогти. Наразі допомогою для нас може стати поширення інформації про цей проєкт. Дуже важливо, щоб жінки знали, що держава, громадські та неурядові організації знають про їхні страждання й мають бажання та можливості допомагати. 

Ми вдячні всім, хто намагається зробити все, щоб допомогти. Якщо ви, або ваші близькі пережили сексуальне насильство, не бійтеся і не мовчіть! Ми працюємо заради відновлення вашого життя! 

Телефон для звернень: 

+380 98 389 7706

Світлини надані Ксенією Малою

Підготувала Юліана Лавриш