Львівський священик о.Руслан Грех вчить церковного онлайн-співу

Ми продовжуємо писати про ініціативи Церкви щодо підтримки духовного імунітету впродовж карантину. Сьогодні пропонуємо ініціативу о.Руслана Греха, сотрудника парафії Різдва Пресвятої Богородиці УГКЦ, який на своєму Youtube-каналі розповідає про цінність церковних піснеспівів та ознайомлює з мелодіями та традиціями виконання.

Отче, з початком карантину ви запропонували своїм глядачам каналу Youtube співати церковні піснеспіви. Як виникла така ідея?

 Насправді, ця ініціатива з’явилась давно, приблизно п’ять років. Основною ідеєю було те, аби навчити мирян церковного співу, адже у нас нема таких розширених дяківських шкіл, які б це могли зробити. Період карантину збігся із часом Великого посту, у якому є цікаві богослужіння та піснеспіви. Тому з однієї сторони – це була чудова нагода, з іншої розумієш, що карантин вимагає дати людям щось позитивне і добре. Сам спів здатний лікувати і допомагати. Окрім того, я ще стараюсь давати короткі лекції про важливість цих піснеспівів, їхню цінність. Також ці відео можуть заохотити мирян розвиватись далі у співі, проте найважливіша їхня функція – додати позитиву.

Оскільки ваші лекції були зосереджені на постові піснеспіви. Чи будете продовжувати цю ініціативу у великодній період?

Це був час Великого посту, тому можна було глядачів ознайомлювати з піснеспівами, які будуть у Церкві наступного дня. Зараз роблю невеличку паузу, оскільки не люблю робити проекти по-ремісницьки, а все ж треба додати креативу. Мені внутрішньо комфортно, коли щось нове додається, тоді воно цікаве. Проте мене надихають коментарі читачів, які постійно ставлять питання, їм цікаво, тому продовження буде. Також зараз я намагаюся виставляти відео, які були зроблені дещо раніше. Наприклад, у нас був проект Літургія як написання ікони. Так само, як готується дошка, фарби; подібно готуємо просфору. Півроку тому відео не було надто популярним, проте зараз я почав його монтувати меншими порціями і запускати знову на платформу. 

Чому ви обрали саме музику? Адже зараз чимало отців проводять вервиці онлайн чи подібного роду ініціативи.

Окрім того, що маю священиче покликання, гадаю, що ще одне покликання займатися співом. Стараюся розвивати той талант, яким Бог обдарував. Звичайно, що всі наведені вами ініціативи однозначно добрі, проте спів особисто мені є найближчим. Ми навіть маємо хештег до відео – #СпівРятує. Я спочатку пропонував #СпівРятуєВідДепресії, проте одна із глядачок запропонувала скоротити до #СпівРятує.

Як переживати карантин, окрім співу, щоб втримати духовну рівновагу?

Коли ти молишся, читаєш Святе Письмо, довіряєш Богові, Він є близько біля тебе. Наступна неділя у Церкві є неділею Жінок-мироносиць. Євангеліє цієї неділі присвячене темі страху. Йосиф з Никодимом, які не були безпосередніми учнями Христа, не побоялися Пилата, а пішли і попросили тіло Спасителя. Також жінки-мироносиці, що представляють сміливість, адже до кінця перебували під хрестом. Ісус з’являється учням із закликом «Не бійтеся». Період, який ми також зараз переживаємо, містить у собі чимало страху, проте, якщо ми навчимось довіряти Богові, ми не будемо боятися.

Підготувала Юліана Лавриш

Відео – з Youtube-каналу о.Руслана Греха