Від початку Великого посту триває медіа-пропозиція – «Путівник Святою Чотиридесятницею – Час Сприятливий». Автором ініціативи є Літургійний Центр «ПЕРЕДАННЯ» на чолі з єромонахом Лукою Михайловичем, студитом. Протягом семи тижнів ініціатори задуму у мережі пропонують корисні духовно-просвітницькі матеріали на час Великого посту. Проєкт реалізовується у співпраці з Живим Телебаченням. Більше про цю ініціативу поділився з нами керівник проєкту єромонах Лука Михайлович.
-Скажіть, будь ласка, як виникла ініціатива вашого проєкту?
Відкриваючи мережу, ми щодня споживаємо великий обсяг інформації у формі новин, сюжетів, музики, приватних дописів тощо. Актуально, це таки універсальний досвід людини. Інформація є їжею: вона нас формує або деформує, допомагає або шкодить. Нерідко інтернет-продукт є контроверсійний з погляду моралі. Як наслідок, він не завжди слугує для добра християнину. Виникла ідея – запропонувати нашим вірянам духовний «харч» на період Святої Чотиридесятниці. Нерідко люди звертаються до нас, священників, з різними запитаннями, зокрема щодо багатьох аспектів християнського життя, релігійних практик. Зважаючи, що Великий піст має дуже об’ємну палітру богослужень, аскетичних вправ, особливих літургійних текстів, тому існує потреба у їхньому поясненні, розшифруванні значення, щоб наші віряни могли поставити їх до власного духовного пожитку.
Щоб якомога ширше охопити різні аспекти цього важливого часу у житті Церкви, ми залучили компетентних осіб: представників духовенства і чернецтва, богословів, літургістів, біблістів, а також активних вірян. Ми реалізуємо наш задум у форматі дописів, відеоматеріалів, коментарів, літургійно-музичних сюжетів та читань цінних текстів Святого Письма.
-Що передбачає програма путівника «Час Сприятливий»?
Великий Піст – це духовна подорож, яка має свої ступені, етапи від першого до останнього дня. Ми намагаємося синхронно рухатися відповідно до літургійного календаря, адже кожен тиждень (інколи і день) пропонує свої цінні акценти. Ця синхронність та поступовість є визначальною у тематиці висвітлення усього періоду Великого посту. Особливо у часі Чотиридесятниці ми мали би більше дослухалися до пульсу життя Церкви, який виражений у літургійному календарі, а не лише слідувати власним хаотичним духовним імпульсам і практикам. Тим паче Чотиридесятниця – це час, коли ми винятково пов’язані духом спільного духовного подвигу.
-Розкажіть більше про спікерів, які залучені до ініціативи.
Ми вирішили не обмежуватися лише коментарями священників. Цілком зрозуміло, що душпастир не може бути експертом у всьому. Зрештою, у нашій Церкві є чимало цікавих осіб, які є спеціалістами у різних напрямках церковного життя, і це показує багатогранність Церкви, її багатство у різноманітності покликань. Ми пропонуємо, образно кажучи, мозаїку постового часу, відкриваючи її до максимально широкої авдиторії. У проєкті беруть участь, як я вже зазначав, досвідчені священники, монахи, викладачі, віряни, церковні співці, богослови. Значна частина з них – це викладачі Українського Католицького Університету, які можуть фахово, доступно розкривати згадану тематику.
- Для якої аудиторії «Путівник» буде корисним та цікавим?
Ми намагаємося не концентруватися на вузькій авдиторії. Навпаки, якщо пропонований нами медіапродукт корисний і цікавий, то він, на мою думку, здатний промовляти до людей різних вікових груп, суспільних прошарків або релігійних деномінацій. Вважаю, що будь-яке розділення є доволі умовним, хоча б тому, що дуже складно адекватно моніторити фінальних споживачів. Справа не лише у числах. Принципово першочергово віднайти ключ благодаті, який зможе відмикати людські серце на присутність Бога.
-Як Ваша авдиторія реагує на цей проєкт?
Користувачі справді активно діляться враженнями від нашого проєкту. Часто пишуть про це у коментарях, чимало комунікують у приватних повідомленнях, інколи телефонують. Хтось відгукується про це при живих зустрічах. Перевага такого формату у тому, що матеріали зберігатимуться у мережі і після формального завершення проєкту. Сподіваюся, вони будуть й надалі актуальні і корисні. Позитивні й критичні відгуки чи поширення надихають й мотивують до подальшої праці.
-Які формати більше до вподоби вашим читачам?
Більшою популярністю користуються нетривкі за обсягом або тривалістю матеріали. Та не скажу, що це є абсолютна аксіома. Кожен матеріал має власну історію. Тут варто звертати увагу на різні характеристики: наскільки він є актуальний, доступно представлений, яку палітру сенсів він розкриває. Коли мова йде про обсяг матеріалу, то варто розуміти, що ми живемо в епоху великого дефіциту часу і шалених ритмів. Лаконічність – це мистецтво. Вона вимагає особливої підготовленості. Принципово – висловитися стисло про глибоке і важливе.
-Проанонсуйте теми на майбутніх онлайн-зустрічах.
Незабаром ми відзначатимемо свято Благовіщення Пресвятої Богородиці, про яке спілкуватимемося на одній з найближчих онлайн-зустрічей. Цю подію важливо розкрити хоча б тому, що прихід Бога на землю розпочинається саме з цієї благословенної Вістки про те, земна дівчина народить Того, що не здатні вмістити небеса. Літургійні тексти називають це подію «главизною (початком) нашого спасіння». Бог приходить у світ через жінку. Це неймовірна духовна інновація у релігійному досвіді людства не лише дві тисячі років. Вони і у наш час ставить багато питань перед сучасними християнами, зокрема про ще нерозкрите, як на мене, і не до кінця осмислене покликання жінки у Церкві.
Ще одна із зустрічей буде присвячена підсумку Чотиридесятниці перед Квітною Неділею, і остання – так званому Великому (Страсному) Тижневі. Про це ми поінформуємо окремо. Онлайн-зустрічі проводитимемо наприкінці дня, щоб це було максимально зручно для наших вірян, які, зазвичай, протягом дня є зайнятіші.
-Яким буде завершення медіа-проєкту?
Ми плануємо фінальну онлайн-зустріч із нашим читачами вже після закінчення Великого Посту у світлий (пасхальний) тиждень. Завжди важливо зробити підсумки, подякувати її учасникам, критично глянути на пройдений етап (що було не так) і просто обмінятися враженнями і відгуками. Зрештою, усі охочі зможуть долучитись до цієї онлайн-зустрічі. Ласкаво запрошую відслідковувати і користати з нашої праці. Нехай час посту стає справді «Часом Сприятливим».
Підготувала: Наталя Стареправо