Мудрість, що народжує чесноти: день пам’яті мучениць Віри, Надії, Любові та їхньої матері Софії

Торжествує Церква первородних і радіє, приймаючи матір, що веселиться за дітей своїх, бо вона, носячи ім’я премудрості, породила трьох з богословськими чеснотами, і їх бачить, що з мудрими дівами посвятили себе женихові Богові й Слову. З нею і ми духовно радіймо, їх спогадуючи і промовляючи: Тройці захисники, Віро, Любове й Надіє, у вірі, любові й надії’ утверджуйте нас.

Тропар мучениць

Житіє святої мучениці Софії і трьох її дочок, Віри, Надії, Любові, пам’ять яких вшановують 30 вересня*, розповідає про мученицьку смерть трьох дівчат, що не зреклися віри в правдивого Бога, а їхня матір, будучи їм духовною опорою і підтримкою в часі тілесних мук, по їхній смерті також упокоїлася в Бозі. 

Відомості про святу Софію та її дочок відсутні в найдавніших мартирологах – перші згадки про них відносяться до VII століття. Тому дослідники висловлюють думку, що три мучениці радше є персоніфікацією християнських чеснот, хоча є також згадки про реальних особистостей, історія яких перегукується із житієм мучениць, зокрема, Софія Римська.

Втім, історично реальним чи ні є життя трьох сестер і їхньої матері, що постраждали за Христа – воно у традиції Церкви зафіксоване прикладом вірності та основи християнського світосприйняття. І не лише в самій літугійній традиції: святих мучениць вшановують, їхньому імені присвячують храми й спільноти, а найменування на їхню честь в Україні дуже поширене.

«Тепер же зостаються: віра, надія, любов – цих троє; але найбільша з них – любов» – згадує про три богословські чесноти апостол Павло у першому посланні до Корінтян (13, 13). Мудрість, що народжує незламних Віру, Надію та Любов – це великий знак чеснот, через які людина здобуває спасення.

Читайте також:

“Хто має у собі любов – далекий від гріха”: Митрополит Димитрій Рудюк про суть чеснот віри, надії, любові

Іменем святих мучениць названо чимало храмів; зокрема, святу Софію вшановують через найбільші християнські святині. Ім’я святої мучениці Софії та мучениць Віри, Надії і Любові носять і кілька львівських храмів.

Церква Святої Софії – Премудрості Божої  (УГКЦ)

вул. Козельницька, 4 (Український Католицький Університет), м. Львів

Церква об’єднує одразу три храми: крипту Гробу Господнього, нижній храм святого Климента Папи Римського та головний храм Святої Софії – Премудрості Божої з душпастирським центром. Церква Гробу Господнього — це відображення I століття, місце більше для приватної молитви. Храм Климентія Папи Римського відображатиме III—IV століття — часи, коли християнство ще не було розділене. Храм Климентія Папи Римського має стати місцем формації, дискусій, зустрічей та спілкування. На верхньому ярусі буде власне храм Софії — Премудрості Божої.

Архітектор храму – Іван Бережницький. Храм був освячений 11 вересня 2016 року. Чин освячення новозбудованої церкви Софії — Премудрості Божої здійснив Отець та Глава УГКЦ Блаженніший Святослав. Під час освячення у вівтарі храму заклали мощі блаженного Миколая (Чарнецького). У храмі раніше освятили дзвони, які назвали на честь святого Папи Івана Павла II, Патріарха Йосифа (Сліпого), Блаженнішого Мирослава-Івана (Любачівського) — видатних постатей в історії УКУ.

Церква Святої Софії (УГКЦ)

вул. І. Франка, 121, м. Львів

Храм Святої Софії –  пам’ятка архітектури XVIII століття. Дерев’яний костел Святої Софії було споруджено у Львові в 1594 році на кошти львівської міщанки Зофії Ганель, що була власницею будинку на Ринку (тепер площа Ринок, 5). Костел збудували на землях Зофії Ганель, що тоді називались Кошнарівкою, серед букового лісу над потоком Свинория. Костел було спалено турками під час облоги Львова у 1672 році. На місці спорудженого 1614 року невеликого барокового костелу коштом Зофії Ганель у 1760–1765 роках збудували новий мурований.

Костел дав назву прилеглій місцевості — Софіївка.

 

Храм святих Віри, Надії, Любові та їх матері Софії (УГКЦ)

вул. Миколайчука, 20/22, м. Львів

Історія парафії бере свій початок ще від 1998 року. Спершу парафіяни збиралися на молитву в домі катехита, першу Літургію звершили в 2000 році в актовому залі школи. У 2002 році розпочалося будівництво каплиці, що була освячена 2004 року; відтак – збудовано катехитичну школу, яка зараз проводить духовні зустрічі, катехизацію та підготовку дітей до Першої Сповіді та Святого Причастя.

Спорудження нового храму завершено у 2020 році, тоді ж на свято святих мучениць Віри, Надії, Любові та матері їхньої Софії Архиєпископ і Митрополит Львівський УГКЦ Ігор звершив його освячення.

Читайте також:

Місце молитви і спілкування. Храм святих мучениць Віри, Надії, Любові та їх матері Софії УГКЦ

День св. мч. Віри, Надії, Любові та їх матері Софії: історія та значення свята

 

Військовий храм святих мучениць Віри, Надії Любові та їх матері Софії (УГКЦ)

вул. Княгині Ольги, 105, м. Львів

 

Каплиця святих мучениць Віри, Надії Любові та їх матері Софії споруджена 2019 року на території дислокації 2 Галицької бригади Національної Гвардії України у Львові (вул. Княгині Ольги). 30 вересня 2019 року Преосвященний Владика Володимир, єпископ-помічник Львівської Архиєпархїі УГКЦ, звершив освячення храму та передав фундаційну грамоту командирові бригади. Храм збудовано як осередкок молитви для військовослужбовців Національної Гвардії України.

Підготувала Марія Цьомик
 
* З 1 вересня 2023 року набуває чинності календарна реформа, за якої свято мучениць Віри, Надії, Любові та їхньої матері Софії святкують 17 вересня.