Митрополит Димитрій: «Славити Бога рідною мовою – це є Дар Духа Святого»

Сьогодні ми продовжуємо говорити про величну подію Зіслання Святого Духа. Мудрість, розум, мужність – це Дари Святого Духа, які кожного дня на нас зсилає Господь Бог. А ми, подібно до апостолів Христових, із смиренням і покірним серцем приймаймо їх і будьмо новітніми проповідниками Слова Божого.

Про Тайни Пресвятої Тройці, Дари Духа Святого у нашому житті, розмірковує Митрополит Львівський і Сокальський ПЦУ Димитрій.

«Християни вірять не просто в Єдиного Бога, — а в Бога Отця, Бога Сина і Бога Духа Святого»

Скільки б ми не пояснювали своїм людським розумом, своїми устами, словами Тайни Пресвятої Тройці, як один Бог, а саме Бог Отець, Бог Син і Бог Дух Святий, може одночасно перебувати у Трьох Особах і бути Єдиним Богом  – це, звичайно, чисто по-людськи ніколи до кінця пояснено не буде. Але святі Отці Церкви і богослови сучасності намагаються нам пояснити Тайну Пресвятої Тройці. Ми  можемо запитати, що якщо ми віруємо в Єдиного Бога, — то навіщо нам ще пояснювати, що є Бог Отець, Бог Син і Бог Дух Святий? Але християни вірять не просто в Єдиного Бога, — а в Бога Отця, Бога Сина і Бога Духа Святого. І пояснюють свою віру тим, що усі ці три лиця є суттю одного Бога, але виявляються у різних іпостасях. І  все, що ми знаємо про Тройцю Святу єдиносущну і нероздільну, нам відкрито із Священного Писання. У Новому Завіті ми, безпосередньо, бачимо дію Пресвятої Тройці, особливо під час Хрещення Господнього, коли Дух Святий у вигляді голубинім зійшов на Ісуса Христа, і голос з неба пролунав: «Це Син Мій Улюблений, що Його Я вподобав!» (Мт. 3: 17).

«Вогненні язики, як Дари Святого Духа, сходять для того, щоб спалювати усякий гріх»

День Святого Духа – це день народження Церкви Христової. Ми, читаючи сторінки святого Євангелія, а особливо молитву Бога Сина до Бога Отця, можемо зрозуміти про ту обітницю, яку Господь посилає на своїх учеників. У Слові Божому читаємо: «І з’явилися їм язики поділені, немов би огненні, та й на кожному з них по одному осів.

Усі ж вони сповнились Духом Святим, і почали говорити іншими мовами, як їм Дух промовляти давав» (Дії 2: 3-4). На десятий день після Вознесіння Господнього, коли святі апостоли були, як сказано, в єдності — Дух Святий Зійшов у вигляді вогненних язиків. Під час Хрещення Господнього Він сходить у вигляді голуба, а тут – у вигляді вогненних язиків. І не тому, що Дух Святий є голубом або вогненним язиком, чи ділиться на кілька язиків, — це є зовнішній бік сили і дії Святого Духа. Для того, щоб підкреслити видимість і символічність дії, ми бачимо у одному випадку Духа Святого у вигляді голуба, а в іншому – у вигляді вогненних язиків. Вогненні язики, як Дари Святого Духа, сходять для того, щоб спалювати усякий гріх і всяку нечисть. І найбільший дар, який отримують святі апостоли, – це дар проповіді, слова Божого, святого благовістя різними мовами. Усе це є видима сторона дії Святого Духа, Його Дару.

«Євангельське благовістя, Слово Боже, проповідується у всіх народах»

Після Зіслання Святого Духа усі апостоли заговорили різними мовами, які стали зрозумілими для усіх людей, які прийшли того часу до Єрусалиму. Усі народи почули, що прості рибалки, учні Ісуса Христа, які ходили за Ним, в одну мить заговорили різними мовами. Хтось, можливо, скаже: «А де ж цей Дар Святого Духа говорити різними мовами сьогодні?» А цього вже не потрібно, бо Євангельське благовістя, Слово Боже, проповідується у всіх народах і усіма мовами, в тому числі і нашою українською мовою. Славити Бога рідною мовою – це є Дар Духа Святого. Тому ніхто нам не може заперечити, ніхто не може відняти цього Дару — чути Слово Боже і проповідувати Його.

Підготували Юліана Лавриш, Андрій Мандрика

Фото – Прес-служба Львівсько-Сокальської єпархії