На Богоявлення у Львові відбудеться загальноміське освячення води

0069_vodohrescha_stanchakУ четвер, 19 січня 2017 року, о 13.30 год., на площі Ринок, розпочнеться традиційний щорічний загальноміський чин освячення води, який цьогоріч згідно із графіком відбудеться за вірменською традицією. Однак, участь у молитві візьмуть представники всіх християнських конфесій міста.

«Вірменський чин Йорданського водосвяття суттєво відрізняється від візантійського, себто, у львівському контексті – від того чину, який служиться в усіх українських Церквах. Таке освячення води за особливим, вірменським чином відбудеться у Львові вже вдруге (вперше було 5 чи 6 років тому), оскільки настала черга Вірменської Церкви очолити традиційне загальноміське водосвяття. Згадаймо, що Вірменська Церква має лише один діючий храм у Львові, але цей храм, як і унікальні богослужіння в ньому, є перлиною міста. Всередині вірменського чину водосвяття є велика молитва святого Василія Великого, яка на 70% ідентична з молитвою у водосвятному чині візантійської традиції; саме тому цю молитву читатимуть представники українських конфесій – таким чином, у водосвятті візьмуть участь майже всі традиційні Церкви Львова. В загальних рисах обряд складатиметься з трьох частин:перша частина – вірменська; друга частина – візантійська (введена задля представників українських Церков); третя частина – знов вірменська.

Перша частина почнеться шараканом «Люйс і Люсо». Шаракан – це автентичний жанр вірменської пісенно-церковної поезії, слово «шаракан» означає «намисто» – кожна строфа піснеспіву будується за строгими поетичними правилами і йде одна за одною, ніби намистини, нанизані на нитку. Ось переклад шаракану «Люйс і Люсо»:

Світло від Світла, від Отця послане і воплочене від святої Діви,

щоб істинно оновити падшого Адама.

Ти, Боже, на землі явився і з людьми пожив,

і спас єси Всесвіт відродженням Адама.

Про Тебе з Неба свідчив Отця Твого глас, мовлячи: «Се є мій Син»;

і Святий Дух Тебе відкрив, у виді голубиному явившись.

Після шаракану – старозавітні і новозавітні читання за вірменським уставом, але українською мовою. Завершиться ця частина єктенією, яка має – як і всі вірменські єктенії – дуже гарний наспів.

Друга частина (візантійська) включатиме – в контексті молитви – знане вірним візантійської традиції освячення води 1) запаленими свічками, 2) подихом і 3) рукою. Це звершать представники українських Церков.

Третя частина, завершальна, включатиме єктенію, відтак два піснеспіви про явління Бога-Сина на Йордані перед Йоаном Хрестителем. Безпосередньо після них священик на переміну з хором співатимуть над посудинами з водою: «Хай благословиться й освятиться вода оця знаком Святого Хреста, і Святого Євангелія, і Світлодайного Святого Мира, і благодаттю цього дня, в ім’я Отця, і Сина, і Духа Святого, нині і повсякчас, і на віки віків. – Амінь. Алилуя, алилуя, алилуя». Згадка про «благодать дня» з’являється тут тому, що святковий день має, згідно з вірменським літургійним благочестям, особливу, більшу благодать. Наостанок відбудеться прекрасний момент, коли вірменський служитель звисока вливатиме у воду краплю Святого Мира з невеличкої літургійної посудини, зробленої у вигляді голуба. Цим віддзеркалюватиметься євангельська розповідь про явління Духа Святого над Йорданом у виді голуба. Оце вливання крапель мира служитель і хор супроводжуватимуть щараканом:

Коли Голуб, посланий з висот, зійшов з великим шумом,

Він, як сяяння світла, неопально запалив учнів, що сиділи у святій горниці.

Голуб нетілесний, недослідимий, але досліджуючий глибини Божі, взяті Ним від Отця,

звіщає про страшне і друге пришестя Того, Кого проголосили Єдиносущним.

Слава во вишніх ісходящому від Отця Духові Святому,

що напоїв чашею безсмертя апостолів, які запросили землю на небо.

Дуже гарно й символічно, що краплинка мира, освяченого у далекій Вірменії, крапатиме у воду на львівському Ринку під час цієї спільної молитви», – зазначив Андрій Шкраб’юк, протопсалт Вірменської Апостольської Церкви у Львові, працівник Українського Католицького Університету.

«Надзвичайно важливо, що львів’яни та гості міста мають особливу можливість відчути єдність духу в спільній молитві та вірі, – через зустрічі, які відбуваються декілька разів на рік. Одна із таких зустрічей – свято Богоявлення Господа нашого Ісуса Христа, коли ми маємо міжконфесійну молитву, під час якої представники усіх християнських Церков Львова освячують йорданську воду. Це особливий досвід спільного моління разом, свідчення єдності, адже знаємо, що в Богоявлінні нам явився Господь Бог – у своїй повноті, у Трійці, демонструючи свою єдність.

Тому наша зустріч, яка відбувається в цей день, є також свідченням цієї великої єдності та молитви, коли просимо про дар миру, щоб Дух Святий, який сходить з йорданських вод, перемінив так само й наші серця, і ми в нашому місті єдиним серцем, єдиними устами прославляли Господа Бога. В нас існує традиція, що кожного року моління очолює одна із наших християнських Церков. Цього року це моління буде надзвичайно цікаве, тому що з нами будуть молитись наші браття з Вірменської Апостольської Церкви, і тому можна буде почути вірменські піснеспіви і побачити цю форму, в якій відбувається освячення йорданської води у цій Церкві. Водночас й представники нашої ієрархії та інших християнських конфесій міста будуть брати участь у  спільній молитві. Також після спільного йорданського освячення води всі вірні отримають велике Боже благословення Найважливіше, що ця подія відбувається уже декілька років поспіль», – о. Павло Дроздяк, капелан Львівської міської ради.

Справді, загальноміське освячення води представниками різних конфесій на площі Ринок вже стало доброю традицією, яка єднає усіх львів’ян та гостей міста. Ми маємо можливість спільно пережити свято Богоявлення та відчути радість і особливу святість цього дня. Після освячення кожен зможе набрати воду зі спеціально облаштованого резервуару.

Запрошуємо львів’ян та гостей міста долучатись до спільного заходу!

Нагадуємо, що 19 січня 2017 року з 13:15 год. буде змінено графік руху трамваїв через площу Ринок. Про зміни у русі транспорту повідомлять згодом.

Підготували: Юліана Лавриш, Лідія Батіг