“Не можна керувати іншими, якщо не вмієш керувати собою”. Свята Катерина Сієнська, покровителька Європи

Флоренція, Венеція, Рим… Хто сьогодні не чув про ці величні та давні італійські міста? Вони – потужні і надзвичайно колоритні туристичні центри у наші дні й осередки, які впродовж усієї історії відзначалися бурхливим культурним, мистецьким та політичним життям. Без перерахованих населених пунктів та їхніх жителів неможливо уявити епоху Відродження, бароко, багато елементів сучасного політичного та економічного життя. Проте, не варто забувати й про інші видатні центри на італійських теренах. До прикладу, Сієну – місто у регіоні Тоскана, неподалік від Флоренції. Й 29 квітня 1380 року саме у Сієні народилась св. Катерина, пізніше також відома як Катерина Сієнська, християнська свята і покровителька Європи.   

Слово понтифікам

У 2000 році Папа Іван Павло ІІ проголосив святу Катерину Сієнську покровителькою Європи. Дещо раніше, у 1970 році, Папа Павло VI проголосив св. Катерину Сієнську Учителем Церкви. Таким чином, ця християнська діячка отримала надзвичайне визнання й стала однією з перших жінок, які удостоїлись такого високого статусу.  

Цифри і люди

Життя Катерини Сієнської не було тривалим, хоч його й можна вважати знаковим з точки зору жертовності й моралі. Цій християнській діячці було відважено лише 33 роки. Вона прийшла у цей світ 24-тою дитиною у родині маляра, фарбувальника тканин. При цьому, у досить юному віці вирішила присвятити себе служінню Богові, а вже у 15 років схилилась до рішення приєднатися до домініканців. Значний вплив на це, очевидно, мав її двоюрідний брат Томаззо делла Фонте, також домініканець. Він підтримав її і тоді, коли дівчину насильно хотіли видати заміж. Брат Томаззо порадив їй зголити волосся, висловлюючи свій спротив в такий спосіб. Таким чином, їй вдалося відстояти власне бачення свого майбутнього життя. Щоправда, свята Катерина Сієнська вступила лише до мирянської гілки домініканців й продовжувала жити з родиною й займатися сімейними справами.    

Рим-Авіньйон-Рим

Свята Катерина Сієнська запам’яталась аскетичним способом життя, суворими постами й містичними переживаннями. Водночас, вона не стояла осторонь і щодо важливих суспільних та політичних, релігійних проблем. У часі життя цієї жінки папський престол знаходився у французькому місті Авіньйон. Свята Катерина часто спілкувалась, з цього приводу, з понтифіком і переконувала його повернутися до Рима. Навіть їздила заради цього у Авіньйон. Відтак папа Григорій все ж погодився на це і столиця західного християнства повернулась до вічного міста. Свята Катерна Сієнська по тому навіть якийсь час була радницею наступного понтифіка, Урбана VI.    

Листи не горять, вони навчають

Досить дивний і незрозумілий факт для сучасного обивателя, але свята Катерина досить пізно навчилася писати. Щоправда, цей момент вона сповна компенсувала пізніше. Ця діячка є авторкою декількох сотень листів і значна частина з них стосуються політичного життя й багатьох важливих аспектів тогочасного життя. При цьому, підписані нею послання відзначаються щирістю та різким засудженням нечестивої поведінки. У тому числі, нечестивої поведінки можновладців, з якими Катерина Сієнська часто листувалась. Між іншим, вона закликала управлінців розібратися з власними відчуттями та думками, пізнати себе, а вже по тому приступати до керування іншими: “Не можна керувати іншими, якщо не вмієш керувати собою”. Щодо панування над собою, то тут, перш за все, святій Катерині розходилося на здатності приборкання людиною власних пристрастей.

Не менш важливими чеснотами для тих, хто погодився вести за собою інших людей, на думку святої Катерини Сієнської, є сміливість та пошук загального добра для всіх. Про щось подібне вона писала французькому королю, якому наголошувала, що владарювання, у християнському розумінні, зовсім не є банальним загарбанням людей у свою власність. Тими треба також опікуватися, підтримувати їх.  

Людина – істота соціальна

Листи святої Катерини Сієнської адресовані політикам та можновладцям, але також – монахам. Зокрема, останнім вона наголошує на тому, що недостатньо просто молитись і вести відлюдне аскетичне життя. Дійсно корисним і помічним для інших християнин є той, хто живе між людей і намагається допомогти їм, підтримати, принести користь. Відтак загадана діячка не бачить нічого ганебного та крамольного у тому, щоб християнин навіть займався політикою, яка має реноме “брудної” сфери. Тим більше, якщо останнє буде спрямовано на покращення благополуччя ближнього. Тоді така діяльність буде своєрідним внеском цієї людини на вівтар загального блага. З іншого боку, як стверджувала Катерина Сієнська, яким несправедливим чи злим не здавався б нам довколишній світ, буде нечесно заховатися від нього у власних і ідеалістичних бульбашках. Обов’язком людини є жити в суспільстві і працювати на покращення своєї спільноти.

Спільне благо в руках кожного

У кожну з історичних епох людям видавалося, що вони живуть у непростий час, коли випробувань і небезпек дуже багато, а спокою і радості – значно менше. Впродовж життя св. Катерини Сієнської загрози чигали на людину на кожному кроці, а сутички й протистояння, таке враження, плинули невпинним потоком. Саме тому, щоб подарувати сучасникам хоч якусь надію, вона адресувала свої листи до різних категорій населення й діячів: до папи, можновладців, але також і до широкого загалу. Так, із закликами до справедливості та миру, св. Катерина зверталась до чоловіків і жінок різних станів, до керівників держав і релігійних лідерів, до селян чи міщан.

Свої слова підтверджувала на ділі – свята Катерина й сама з великими жертовністю та любов’ю доглядала хворих, опікувалась літніми й самотніми людьми. Відтак, між всім іншим, вона також вважається покровителькою медичних сестер.

Фіксація послання святої Катерини з Сієни

Існуючими на сьогодні відомостями про св. Катерину Сієнську ми завдячуємо, перш за все домініканцеві Раймунду із Капуї, останньому сповіднику цієї святої. Не менше значення мають і тексти, що вийшли із-під пера самої святої Катерини. Це як масштабна епістолярна спадщина, так і праці написані покровителькою Європи. Скажімо, її твір містичного характеру “Діалоги про Боже Провидіння”.

Євген Гулюк

Більше інформації можна отримати з наступних джерел:

  1. О. Ігор Гнюс. Свята Катерина Сієнська // Домініканці в Україні [Електронний ресурс]. Режим доступу: https://dominic.ua/svyata-kateryna-siyenska/
  2. О. Петро Балог. Свята Катерина Сієнська – містика, дипломатія, реформа // Католицький Медіа-центр римо-католицьких єпископів України, 2020 [Електронний ресурс]. Режим доступу: http://kmc.media/2020/04/29/svyata-kateryna-siyenska-mistyka-dyplomatiya-reforma.html
  3. Щербініна Ю. Будьте тими, ким маєте бути // Домініканці [Електронний ресурс]. Режим доступу: https://web.archive.org/web/20071110193702/http://dominic.ua/ukr/section/549/

Фото з https://kmc.media/ https://risu.ua/ https://apostol.ua/ https://uk.wikipedia.org/ https://dominic.ua/