Нещодавно у середмісті Львова запалили першу свічку Хануки

У неділю, 28 листопада, біля пам’ятника королю Данилу Галицькому Львівська єврейська месіанська община запалила першу свічку Хануки та влаштувала свято для усіх бажаючих. Таке відкрите і масове святкування єврейського свята у місті Лева відбулося вперше з часів війни. Триватиме святкування традиційно 8 днів поспіль.

У ЛЄМО акцентують на важливості святкувати Божі єврейські свята відкрито, у центрі міста. Адже до Другої Світової війни єврейська громада у нашому місті була багаточисельною, але через Голокост єврейство було практично винищене.

«Ми за те, щоб люди не боялися та не соромилися свого єврейства, могли радіти, святкувати, вести єврейський образ життя вільно. Ми віримо, що єврейство у славетному місті Лева – це не тільки історія, старовинні мацеви та рештки синагог у центрі, це живе життя і активні позитивні люди. Це сімейне тепло спілкування, щирість та простота, любов до традицій і людей, краса та смакота єврейських свят, мудрість молитви та духовна глибина. А головне – жага до життя і радість від нього. І звичайно ми відкриті для усіх, хто цікавиться сучасним єврейством у Львові» — поділилася Тетяна Мазур, координатор Львівської общини

Пані Тетяна розповіла про суть свята: “Ханука —  свято світла і Божої перемоги над темрявою у наших серцях. Перекладається це слово з івриту як “оновлення”. І сьогодні ми запалили свічку Хануки у серці Львова, як символ оновленого єврейського життя у місті і Божого світла, яке посилюється і сяє все яскравіше.

Але йдеться не лише про те, щоб просто запалювати свічки. Найголовніше — духовне спрямування. Господь, Який живе у нас, є сильніший за те, що ми бачимо у цьому світі.  Пригадується переможний клич Макавеїв: “Хто подібний до тебе, Всевишній?” Із цим закликом і незламною вірою у силу Всевишнього повстанці-євреї ішли у бій за віру і життя проти грецького царя Антіоха — і перемагали! Саме ці історичні події ми згадуємо у контексті свята Хануки.

Традиційний підсвічник — ханукія — складається із восьми свічок плюс ще одна, яку запалюємо першою і потім від неї — всі наступні свічки, щодня на одну більше. Ця перша свічка — прообраз нашого Господа, Який запалив і оновив наше серце. І ми можемо бути тими, які світять зараз для нашого світу. Цей підсвічник ставлять на підвіконня, або біля дверей, щоб він світив іншим і люди розуміли, що у цій оселі живе родина, яка вірить у Бога і є світлом для цього світу”.

Також у Хануку смакують деруни та пампухи, адже вони готуються на олії — ще одному символі свята. Це пов’язаноіз особливим чудом у Єрусалимському Храмі у часи перемоги Макавеїв (яка й лягла в основу свята Хануки). За законом, менора (обрядовий світильник) у храмі повинна була горіти перед Богом постійно, ніколи не гаснучи. Її можна було запалювати лише від спеціально освяченої оливкової олії. Але після визволення храму хасмонеї відшукали олії лише на одну добу горіння менори — решту загарбники-греки опоганили (як і все у храмі). На приготування нової потрібно було аж 8 діб.

Але Божі воїни настільки хотіли освятити храм та відновити служіння Богові Ізраїлю, що вирішили запалити менору хоча б на день — як символ торжества світла над темрявою. Та Господь звершив чудо:  менора, яка мала горіти лише день, горіла усі вісім — до моменту готовності нової освяченої олії. Саме тому на Хануку в домах запалюють спеціальні світильники та їдять страви на олії.

Усіх бажаючих Львівська община запрошує продовжити святкування на ханукальному шабаті 3 грудня: https://www.facebook.com/events/790909232310981

ЛЄМО у соцмережах:

https://www.facebook.com/kemokiev/

https://www.instagram.com/lviv.jewish.life/?hl=ru

Світлини надані організаторами