Вірменська громада – особлива частина духовної спадщини Львова, що, зрештою, проявилося історично. Однак традиції цієї церкви, особливо різдвяні, відомі не всім, а в мережі Інтернет може бути достатньо недостовірної інформації. Саме тому ми вирішили поспілкуватися з отцем Тадеосом Геворгяном, настоятелем Вірменського кафедрального собору у нашому місті, який розповів для «Духовної величі» про те чому сьогодні, 6 січня, вірмени святкують одразу два Господські свята – Різдво і Богоявлення та про особливі вірменські різдвяні обряди.
– Для того, щоб зрозуміти особливості святкування Різдва у Вірменській церкві, розкажіть, що є найбільш характерним для цієї Церкви загалом?
– Вірменська Церква відноситься до православної традиції, яка має два напрямки – візантійський та старосхідний. І до останнього, власне, належать такі церкви як вірменська, сирійська, коптська, ефіопська та індійська малабарська. Усі вони мають між собою зв’язок та є автокефальними. Ми сповідуємо Нікейський символ віри, який був прийнятий ще у 325 році на однойменному соборі. І, відповідно, ще з того часу до сьогодні у Вірменській церкві нічого не було змінено. Натомість Католицька Церква або Православна візантійського обряду визнає Нікейсько-Константинопольський символ віри, який був прийнятий пізніше.
– Літургія теж не є аж надто відмінною від інших Церков?
– Саме так. Звичайно, мова – інша. Щодо змісту Служби Божої, то там особливої різниці нема.
– Різдво Христове і Хрещення Господнє Вірменська Церква відзначає одночасно – 6 січня. Чим це зумовлено?
– Раніше, до 5-го століття, Вселенська Церква святкувала ці свята в один день. Вірмени залишаються досі вірними цій традиції. Зрештою, як і інші церкви старосхідної традиції. Різдво і Хрещення – це народження Ісуса Христа, перше – фізичне, або тілесне, а друге – духовне. І Хрещення теж можна назвати Богоявленням, або теофанією. У Римі, у перші століття нашої ери, було багато язичників, які з 24 на 25 грудня мали День Юпітера, час перемоги світла над темрявою, або так званий Natalis In Для того, щоб викорінити язичництво, Церква вирішила перенести Різдво на 25 грудня. Випереджуючи запитання про календар, скажу те, що Вірменська Церква йде за новим стилем, тому що він точніший, аніж старий. Насправді немає значення, хто його встановив.
Читайте також: Святкування таїнства Христа або як відзначали Різдво перші християни
– А скільки днів триває піст у Вірменській Церкві?
– Церква заохочує до суворого посту перший та останній тижні, а всього він має 50 днів. Хочу зазначити, що піст – це не наказ, людина має сама зрозуміти потребу в ньому. Та і загалом, бути християнином – це не примусово, це вільна свідомість. Якщо людина не сприймає Ісуса Христа, то змушувати її це робити не можна.
– Чому Богоявлення називають ще «малою пасхою»?
– Зауважте – це у народі так називають. Щодо церкви, то вона так не називає. Радше так кажуть у самій Вірменії через нерозуміння або стару звичку з часів Радянського Союзу. Тоді довелося забути різницю між Пасхою та Різдвом.
– А які особливості вірменських різдвяних традицій?
– Якщо запитуєте про колядки, то їх у нас немає. Однак, є одна цікава вірменська традиція. Під час хрещення води, 6 січня, людина, яку вибираємо з-поміж парафіян, у народі – «хресний», або ж хачкавор, що означає піклувальник або опікун, витягує з води хрест (вірменською «хач») і тримає його вдома протягом 40 днів. Після того священик іде до цього опікуна додому, він освячує квартиру і забирає хрест. Однак людина все одно піклується про потреби церкви протягом усього року.
З нагоди величних Різдвяних свят вітаємо всю Вірменську громаду Львова. Бажаємо Божого благословення, тепла та затишку у кожному домі, спокою у душі і насамперед любові, адже як зазначає Біблія: “вона серед усіх чеснот найбільша!”
Оксана Гірчак
Фото: zbruc.eu