Сьогодні ми спостерігаємо, як світ наче завмер на наших очах. Це більше схоже, мабуть, до якогось трилеру чи фільму жахів. Проте ми не можемо вимкнути і ввімкнути перед своїми очима, ніби у кінематографі, цей ефект стагнації. Маємо зрозуміти, що наше реальне життя подекуди стало трилером. Саме тому карантин та самоізоляція є певним психологічним викликом для тих, хто звик мати щоденний мегаактивний ритм життя. Отож для сучасної людини у цей час неймовірно важливо мати підтримку і знати, що про неї дбають. Зважаючи на виклики пандемії, що заполонила світ, Церква також прагне бути зі своїми вірянами, використовуючи всі цифрові можливості сучасного світу. У таких надзвичайних умовах, без сумніву, варто шукати креативні шляхи для того, щоб зберігати віру, а також не залишити без уваги свою паству, піклуючись про своїх «овець» не тільки в офлайні, але й в онлайні.
Домашня онлайн-Церква
Минулої неділі чимало духовних священнослужителів звернулося до своїх вірян залишитися вдома, ввімкнувши Богослужіння онлайн. Серед рекомендацій такої онлайн-молитви – створити власний домашній молитовний куток: запалена свічка, ікона, молитовник. А також священики не рекомендували молитися перед монітором у піжамі чи спортивному костюмі. Якщо кілька місяців тому дехто із духовенства відкрито заперечував онлайн-трансляції Богослужінь, мовляв такі процеси відвертають вірян від реальної зустрічі з Богом, то сьогодні потреба веб-камери чи доброго айфона/смартфона на парафії – архиважлива. Через стріми Церква прагне огорнути добрим словом тих, хто поза присутньою у її стінах десяткою.
Віртуальні парафіяни
Таким незвичайним досвідом італійського священика ділилися користувачі соціальних мереж. Отець Джузеппе Корбарі, настоятель парафії у провінційному містечку Робіано ді Джусано на півночі Італії, відслужив святу месу у режимі онлайн у присутності фотографій та селфі своїх парафіян, котрі вони надіслали відповідаючи на його заклик наповнити храм навіть у цей надзвичайно складний час, викликаний епідемією коронавірусу. Кілька днів перед тим отець Джузеппе написав до своїх парафіян цього листа: “Стоячи перед вівтарем, та дивлячись на абсолютно порожні лавки, я відчуваю печаль, яка протиречить радості літургії, яку я служу, суперечить надії, яку я проголошую та радості Пасхи, на котру я чекаю. Я переконаний, що ми з’єднанні зараз у вірі, але мої очі бачать порожнечу. У цей час я хотів би зробити вам пропозицію: надішліть мені ваші фотографії, як особисті, так і сімейні, фотографії ваших облич, мені потрібно бачити вас перед собою, коли я буду святкувати месу наступної неділі…” Без сумніву, карантин вніс і певні психологічні виклики для священиків, які щодня звикли бачити повний храм вірян, особливо у неділі чи свята. Якщо у настоятеля невелика парафія, можна скористатися креативом отця Джузеппе.
Церковні антисептики
У Києві за виготовлення антисептиків взялися священнослужителі ПЦУ, зважаючи на їхній дефіцит у аптеках. Як зазначив керівник відділу соціального служіння Роман Холодов, оскільки Церква не могла б дозволити велику закупівлю антисептиків, виготовляти препарат вирішили власноручно для того, щоб потім роздати його у хоспіси, лікарні, людям літнього віку. До складу саморобного антисептика входить дистильована вода, перекис водню, ізопропиловий спирт, гліцерин.
Онлайн-записки за здоров’я та упокій
Ще одне ноу-хау у Православній Церкві України. Минулого тижня на офіційній сторінці Церкви. За спеціальним посиланням кожен вірянин може подати імена своїх рідних чи друзів, молячись за їхнє здоров’я чи, навпаки, упокій. «Ми вирішили на час карантину організувати прийом записок за здоров’я та за упокій в онлайн-режимі. Тож тепер у вас є можливість, залишаючись вдома, дистанційно заповнити записку іменами близьких, молитву за яких буде обов’язково звершено у храмі Православної Церкви України за Літургією. Зробити це можна впродовж сьогоднішнього дня за посиланням». На жаль, дія сервісу поки припинена через величезну кількість прохань, однак її планують відновити.
Молитва посту в один клік
Саме так називається літургійний онлайн-проект семінаристів Львівської духовної семінарії Святого Духа УГКЦ. Метою цього веб-сайту є удоступнити для вірних УГКЦ вибрані богослужбові тексти Посної та Квітної Тріоді. Саме тут можна знайти: тексти богослужінь Великого посту, Страсного тижня та Великодня; духовні роздуми на кожен день посту; тематичні науково-популярні статті на тему посту; Великопосні піснеспіви (аудіозаписи і ноти). Посилання на проект: https://www.triod.net. Варто зазначити, що ця розробка була презентована перед початком Великого посту, однак, вона як ніколи доцільна для викликів сьогодення.
Отож, ми живемо у непростий час, але дуже цікавий для аналізу, для перспективи розуміння людства у ньому. Незвичайний час потребує незвичайних рішень, а отже незвичайних шляхів комунікації. Головне, що наші духовні лідери це вчасно зрозуміли і почали вживати нестандартні і подекуди дискусійні для консерваторів заходи. А що, якщо саме зараз, у момент цих важких випробувань, Бог намагається ще більше застановити нас повірити у Себе, навернути атеїстів і гностиків? І саме зараз від рішень Церкви залежить чимало, адже пандемія триватиме не вічно. Надзвичайно важливо, що двері Церкви відчинені для сьогоднішньої людини, як у реальному, так і віртуальному вимірі. Важливо, що Церква з нами!
Юліана Лавриш