Новий король Великої Британії Чарльз ІІІ: православний англіканин

Для нового короля Великобританії Чарльза ІІІ православна традиція не є чужою. І хоч за британськими законами правлячий монарх обов’язково повинен визнавати себе «протестантом» та бути «земним верховним главою Англіканської Церкви», як зазначав митрополит Калліст (Уер), через його «живий інтерес до православ’я» він «враховуватиме і православний контекст». Ходили навіть чутки, що принц Чарльз таємно прийняв православ’я.

Про православне коріння та зацікавлення нового англійського монарха Чарльза ІІІ  написав в статті на сайті Радіо Свобода український дослідник Афонської спадщини, церковний історик Сергій Шумило.

Батько принца Чарльза, чоловік королеви Єлизавети герцог Філіп Єдинбурзький із своєю матір’ю принцесою Алісою

Спочатку про коріння

Сергій Шумило пояснює живий інтерес нового короля Великобританії Чарльза III до православ’я його православним корінням по батьківській лінії.

Його батько – герцог Філіп Единбурзький – належав до грецької лінії Ольденбурзької королівської династії та від народження був православним.

Філіп Единбурзький був онуком короля Греції Георга I та племінником короля Греції Костянтина I. Від народження носив титул принца Грецького та Датського.

Мати Філіпа та бабуся принца Чарльза, а тепер британського короля Чарльза III – принцеса Аліса Баттенберг теж була православною.

Принцеса Аліса активно допомагала Православній Церкві у Греції та інших країнах.

Принц Чарльз у Гефсиманському православному жіночому монастирі в Єрусалимі

Весілля сина Філіпа стало останнім урочистим заходом, на якому принцеса Аліса Баттенберг з’явилася у світській сукні. Благословивши сина і повернувшись до Афін, вона назавжди одяглася в чернече вбрання і здійснила свою давню мрію, організувавши православну сестринську Марфо-Маріїнську обитель, в якій надавалася допомога хворим, а також виховувалися майбутні няні та доглядальниці за хворими.

Померла мати герцога Філіпа Единбурзького і бабуся принца Чарльза у 1969 році у Букінгемському палаці.

Проте перед смертю Аліса Баттенбергвона заповіла поховати її в православному монастирі в Єрусалимі поруч зі своєю тіткою, святою преподобномученицею Єлизаветою (Алісою Гессен-Дармштадтською), яка була вбита більшовиками в Росії 1918 року. Останнє бажання принцеси Аліси було здійснене 3 грудня 1988 року: її останки перенесли до Єрусалиму, до православної церкви в Гефсиманії.

Бувши православним від народження, батько короля Чарльза III лише після шлюбу з королевою Єлизаветою II за британськими законами прийняв англіканське віросповідання. Хоча й надалі він нерідко говорив, що продовжує вважати себе православним.

Батько зумів прищепити принцу Чарльзу інтерес до православ’я як релігії предків, а він, ймовірно, і своїм дітям.

Принаймні, великі православні ікони були на вінчанні принца Вільяма – сина принца Чарльза та загиблої принцеси Діани – у Вестмінстерському абатстві.

29 квітня 2011 року, під час одруження сина принца Чарльза, Вільяма, у Вестмінстерському абатстві, де проходила урочиста церемонія, багато спостерігачів та телеглядачів з подивом могли побачити православні ікони. Їхня поява на урочистостях у головному англіканському соборі була не випадковою. Це вкотре демонструвало ставлення до православ’я у королівській сім’ї.

30 вересня 2016 року, під час візиту до Ізраїлю, принц Чарльз відвідав православний жіночий монастир у Гефсиманії. Він відвідав могилу своєї бабусі – грецької принцеси Аліси, а також вклонився мощам святої преподобномучениці Єлизавети, яка є рідною тіткою його бабусі. Взявши участь у православному молебні, високий гість вклонився святиням православного храму та за православною традицією запалив перед іконами свічки.

Також Принц Чарльз допомагав у реставрації православного монастиря та пам’яток в Румунії.

Принц Чарльз на Афоні

Мало хто знає, що у резиденції принца Чарльза в Хайгроуві на стінах завжди висять православні ікони, розповідає Сергій Шумило. Одним із улюблених місць паломництва принца Чарльза здавна є Гора Афон. Він часто бував у цьому святому центрі східнохристиянського чернецтва і навіть є офіційним патроном міжнародного британського товариства «Друзі Афона» (Friends of Mount Athos).

З ініціативи принца Чарльза очолюване ним товариство надавало матеріальну допомогу у відновленні афонських монастирів Ватопед і Хіландар, неодноразово проводило міжнародні наукові конференції, присвячені історії та спадщині Афона (одна з таких конференцій відбулася в Кембриджі 3-5 лютого 2017 року за участі українських делегатів), організовувало паломництва на Святу Гору Афон.

Відвідуючи Святу Гору Афон, принц Чарльз іноді зупинявся тут на кілька тижнів. Під час паломництва на Афон, він жив у окремій крихітній келії і вставав о 5-й годині ранку на молитву разом із ченцями.

У вільний від молитви час він малював тут аквареллю мальовничі краєвиди Афона. Деякі з цих картин були продані на лондонському аукціоні, а вторговані від продажу кошти принц пожертвував афонським ченцям.

Як зазначали в оточенні принца, «короткий відхід від мирських справ і напружена духовна робота позитивно впливають на принца Чарльза».

Спадкоємець британської корони вперше опинився на Святій Горі Афон у1960-ті роки разом зі своїм батьком, герцогом Филипом Единбурзьким.

Один з афонських ченців згадував: «Принц Чарльз завжди тут бажаний гість. Це місце, в якому він, схоже, набуває спокою. Ставлення до нього тут, як до звичайного ченця, і живе він, як і ми, починаючи від того, що їсть, те саме, що й ми».

Ходили навіть чутки, що принц Чарльз таємно прийняв православ’я та подумував про прийняття чернецтва, пожертвувавши британською короною. Хоча, ці чутки не мали ніяких підтверджень.

Відомий православний ієрарх і богослов митрополит Діоклійський Каліст (Уер), був багато років близько знайомий зі спадкоємцем британської корони, розповідає про щирий інтерес кронпринца до православ’я:

«Спадкоємець престолу принц Чарльз безперечно виявляє найжвавіший інтерес до православ’я і має низку православних друзів, з якими обговорює аспекти православної віри. Він багато разів здійснював паломництва на Святу Гору Афон. Але якби він став православним, це створило б дуже серйозні конституційні труднощі. Тож напевно, що він не може відмовитись від англіканства, але враховуватиме і православний контекст», – розповідав нещодавно спочилий архієрей Константинопольського патріархату.

Принц Чарльз та генеральний секретар товариства «Friends of Mount Athos» Грехем Спік (крайній ліворуч) під час паломництва до православного монастиря

У 2015 році під час відвідування Києва генеральним секретарем британського товариства «Friends of Mount Athos» Грехемом Спіком ми обговорювали з ним ідею організації приватного паломництва принца Чарльза до святинь Софії Київської, Києво-Печерської Лаври та інших святих місць Києва.

Як розповідав Грехем Спік, який часто супроводжував британського кронпринца в паломництвах на Афон та в інші святі місця, принц Чарльз завжди також хотів ближче побачити святині стародавнього Києва.

3 березня 2022 року принц Чарльз і герцогиня Камілла у Всесвітній день молитви за мир в Україні завітали до українського собору Святого сімейства в Лондоні, де висловили свою підтримку членам української громади Великобританії.

Джерело: «Принц Чарльз і святині Києва». Православ’я у світогляді нового короля Британії