О. Андрій Хомишин: «Церква – це місце праці над собою»

У Львові відбулася відкрита дискусія «Свобода, довіра та виклики суспільних інститутів». Присутні висловили свої думки про роль Церкви, громадських організацій та медіа у сучасному житті.

223


За даними видання «Європростір»,  кожен четвертий українець довіряє Церкві. Як виправдати такі вагомі суспільні надії, розповів  учасник дискусії капелан о. Андрій Хомишин:

«Ми як священики Гарнізонного храму у Львові від самого початку, ще задовго до того як відчинити цей храм для віруючих, розробляли його концепцію. Однією з ключових у ній була соціальна робота нас як священиків. Ми вийшли з середовища, де працювали з категоріями людей, які були далекими від церкви – ув’язненими, військовими, у сиротинцях… Ми не приходили туди, де вже мали довіру, а мали її завойовувати. Від 2012-13 року наш храм  став місцем, де збиралися євромайданівці. На нашому храмі  навіть був вивішений прапор Євросоюзу. Так, з самого початку ми стали осередком, де наші воїни могли прийти і отримати необхідні речі, так і як медики чи волонтери. Тому цей приклад показує, як ми виправдали людську довіру у той момент, коли вона була потрібна суспільству. І ми продовжуємо таку роботу зараз», – розповідає о. Андрій Хомишин капелан УГКЦ, священик Гарнізонного храму м. Львова.

312


Волонтери вже роками стоять в Україні «на фронті милосердя». І саме громадські активісти часто стають рушійною силою у суспільстві. У цьому переконана соціальна інноваторка, учасниця дискусії Ірина Соловей: «Наш  головний виклик у тому, що ми не довіряємо державним інститутам. Кожен повинен добре робити те, для чого його обрали.  Помічаю, що коли люди із волонтерським бекграундом  йдуть працювати у  суспільні інституції, то там вони продовжують вести себе як волонтери. І це новий тип керівників, які здатні змінити щось на краще».

230

  


Своєрідним «містком» між громадськими активістами, владою та іншими сферами суспільства є медіа. Поінформований, отже озброєний. І ЗМІ часто інформують громадськість про волонтерські ініціативи, про благодійні проекти Церкви. Це надихає більше людей долучатися до доброчинності.

“Стати посередником між суспільством і державою – це нова роль для медіа. Таке можливо лише тоді, коли ми постійно спілкуємося» – зазначила головна редакторка сайту «Заборона» Катерина Сергацкова.

У час криз також змінюється і роль Церкви як суспільної інституції, зауважив о. Андрій Хомишин:  «Дуже часто люди сприймають церкву лише як місце культу. Проблема є у тому, що людям часто є достатньо тієї церкви, яка просто забезпечить певні потреби. Такою є загальна людська природа. Однак церква – це місце особистої праці над собою».

До праці над собою. Ось до чого сьогодні найперше закликає нас не лише Церква, але й сучасне життя. Адже зміни на краще повинні початися із кожного з нас.

Автор:      Мар’яна Зеленюк