У неділю, 10 вересня 2017 року, у Львові освятили та урочисто відкрили Центр Митрополита Андрея Шептицького. Нагадуємо, це одна із важливих подій, якими розпочинається новий навчальний рік в УКУ та відзначення завершення 7-літньої кампанії розвитку університету. З 9 до 14 вересня 2017 року в УКУ відбуваються заходи, які зможуть відвідати жителі та гості міста. У програмі Святкового тижня також – концерт в Оперному театрі, паломницький тур духовними центрами Галичини, серія лекцій та дискусій, конференція TEDxUCU, зустріч усіх випускників Львівської богословської академії УКУ та Львівської бізнес-школи УКУ. Про нові виклики та перспективи, які постають перед УКУ, про роль спільноти університету у формуванні та розвитку інтелектуального потенціалу нашої держави та про боротьбу із секуляризацією – у ексклюзивному бліц-інтерв’ю із отцем-доктором Богданом (Богуславом Антонієм) Прахом, ректором УКУ.
– Отче Богдане, всього за кілька років Український Католицький Університет надзвичайно розвинувся: було побудовано нові корпуси, Колегіум для студентів, започатковано Київський центр УКУ, відкрито нові навчальні програми тощо, а тепер – й Центр Митрополита Андрея Шептицького. Наскільки важко поєднувати усі ці інновації, розвиток й зміни в інтелектуальному просторі та водночас дотримуватись традиційної духовної місії УКУ, яка є основою для навчання та виховання студентів?
– Коли ми відкриваємо нову навчальну програму або ж новий підрозділ, то насамперед розглядаємо та аналізуємо, як ці зміни вплинуть на наше внутрішнє життя та на місію УКУ. В такий спосіб ми ще більше можемо скріпити нашу спільноту, а не розділити чи роз’єднати її. Без сумніву, УКУ мусить зростати, проте дуже розумно й обдумано. Кожен новий підрозділ, кожну нову ситуацію в УКУ ми довго та ретельно обговорюємо, наповнюючи таким змістом, який нам потрібний, аби наша місія могла бути виконана через цю нову перспективу.
– У цей святковий для УКУ день на думку спадають слова Митрополита Андрея Шептицького: «Я хотів би стати всім для всіх, щоб усіх спасти…». Для Львова та цілої України УКУ та його університетське містечко є наче частиною омріяних нами європейських стандартів життя й освіти. Наскільки сьогодні важливий розвиток місії УКУ, насамперед стратегія комунікації із іншими навчальними закладами заради розширення спільноти?
– Ми розуміємо досконало, що для всіх нас не вистачить. Але наших ідей та нашої думки має вистачити – це і є наша головна мета. Але зможемо її здійснити, коли будемо відчувати, що ми насправді нею живемо, що ми наповнені натхненням, що ціла наша спільнота, кожна особа зокрема живе цими важливими цінностями. Якщо у нас не буде гармонії, ми не зможемо ніколи й нічого передати іншим. Щоб допомогти іншим, мусимо бути сильними духом та постійно, практично кожного дня і кожної години, повертатись до Святого Письма, до повчань на настанов Митрополита Андрея та Патріарха Йосифа. Ми це робимо і тому маємо величну перспективу.
– Наскільки важко УКУ протистояти процесам секуляризації, які відбуваються у світі та Україні зокрема? Чи бачите для себе одним із головних завдань подолати ці негативні впливи, а спільноту УКУ – інтелектуальним та духовним знаряддям боротьби за справедливе й високоморальне суспільство?
– Для усіх нас це протистояння є потужним викликом. Процес секуляризації в Україні є постійним, не схожим до того, що відбувається у Західній Європі та багатьох інших країнах світу. На жаль, ми весь час стикаємось із негативним спадком комуністичних процесів. Багато людей, вихованих в СРСР, не пам’ятають cвоїх духовних традицій. Насамперед, що віра давала натхнення родинному, громадському і суспільному життю, та й загалом усім процесам, які були у суспільстві. На Заході від цих істин відходять свідомо, але люди пам’ятають їх. На велику кількість українців процеси секуляризації впливають підсвідомо; це певна дія, яка виросла протягом багатьох поколінь через атеїстичний світогляд. В УКУ ми працюємо над тим, аби протистояти цьому потужному виклику. На жаль, не завжди відчуваємо добрий результат, проте з вірою у Бога й молитвою йдемо вперед.
– Напередодні початку нового навчального року, скажіть, будь ласка, яким Ви бачите збірний образ студента УКУ: молодої людини, яка в майбутньому має стати лідером для своєї країни, сміливо брати відповідальність за свої рішення, свою сім’ю, роботу та долю держави?
– Те, що ми в УКУ намагаємось подати молодій людині, – це дуже багато пропозицій. Ми вважаємо, що ці пропозиції мають бути достатніми та надзвичайно потрібними для розвитку людини в цілому. Насправді це такий собі «шведський стіл», який ми пропонуємо студентам. Хтось візьме щось важливе для себе, хтось – ні. Це залежить від того, у кого які фундаменти виховання, з яких традицій формувалась людина – родинних, особистих тощо -, а також, які мрії та цілі ставить перед собою особистість. Проте ми стараємось і важко працюємо, щоб наші студенти хоча б доторкнулись до тих важливих процесів, які мають відбуватись у їхньому житті. Ми пропонуємо їм духовне, інтелектуальне життя, особистий розвиток у плані цілісної людини. Часом мені здається, що цих пропозицій надаємо аж забагато. Прагнемо, аби кожен на свій смак та свої можливості міг вибрати і прийняти власні рішення. Наша мета – випустити з УКУ відповідальну людину, яка розуміє, ким вона є і знаходить шляхи зробити наш світ кращим.
Підготував Родіон Кадацький
Фото: сайт УКУ