о. Олексій Філюк: «Будьте відповідальними за духовне виховання дитини»

Хрещення – це входження до Церкви та народження для вічного життя у Царстві Божому. Хрещення – одне із найважливіших Таїнств у житті християнина. Через нього ми єднаємося з Богом і потрапляємо під Його опіку, що у майбутньому гарантує нам спасіння.

Чи можна відмовитися від запрошення стати хрещеною? Які обов’язки хрещених батьків? Чи може бути хрещеною жінка, яка не є в шлюбі? Чому мама не може бути присутня при Хрещенні? На ці та інші питання відповідає священик ПЦУ із Тернопільщини отець Олексій Філюк.

Таїнство Хрещення

Таїнство Хрещення – це перше Таїнство Церкви, де людина приймає Христа, як свого Спасителя. У Євангелії від Матвія Ісус Христос до апостолів говорить: «Ідіть, отже, і зробіть учнями всі народи: хрестячи їх в ім’я Отця і Сина і Святого Духа; навчаючи їх берегти все, що я вам заповідав. Отож я з вами по всі дні аж до кінця віку» (Мт. 28:19-20). Отож, ми, християни, маємо прийняти Хрещення Духом Святим. Це веде нас до спасіння душі, до омивання тіла і душі від первородного гріха. У Євангелії ми читаємо про те, що Іоан Хреститель хрестив усіх у пустині покаянням. Навіть Сам Господь наш Ісус Христос прийшов на Йордан до Іоана і прийняв від нього Хрещення. Тобто, прикладом для Хрещення є Ісус Христос.

Чи можна відмовитися від запрошення стати хрещеною?

У цьому запитанні є дві складових. Перша: бути хрещеною матір’ю – це означає бути практикуючою християнкою. Друга: чи ви готові прийняти на себе обов’язок хрещеної матері? І якщо ви не готові прийняти на себе обов’язок хрещеної матері, тоді ви просто кажете: «Я вам щиро дякую за довіру, але я не готова бути хрещеною для вашого сина чи донечки». Немає гріха у тому, що ви відмовилися від того, щоби бути хрещеною мамою чи хрещеним татом.

Які обов’язки хрещених батьків?

Церква рекомендує, щоби немовлят приносити у храм і там за них були духовно відповідальні особи – це хрещені батьки. Якщо вони самі не живуть по-християнськи, не знають Символу віри, – ну то який обов’язок вони можуть на себе приймати. Перша вимога до хрещених батьків – це знати Символ віри. Отож, по приписах Церкви, коли народжується хлопчик і його несуть до Церкви на Таїнство Хрещення, то коли розпочинається саме Таїнство, хлопчик лежить на біленькій пеленці у куми на руках, а коли народжується дівчинка – у кума на руках. Головне у цьому, щоб Дух Святий зійшов на цю дитину і наповнив її своєю благодаттю.

 Чи можна дарувати хрестик на Хрещення?

У Таїнстві Хрещення і у інших Таїнствах Церкви є дуже багато людських забобонів. Наприклад те, що не можна дарувати дитині хрестик на Таїнство Хрещення. Це, звичайно, – забобон. Що хочете, те і даруйте, головне даруйте любов цій дитині і своє благословення. Будьте відповідальними за духовне виховання дитини, яку ви принесли до храму на Хрещення.

Посварились з кумами, як правильно вчинити з похресником?

Гріхом є сваритися взагалі. Гріх у тому, що немає любові між людьми. Бог є любов. Коли буде любов між вами, то і Господь буде між вами, дорогі. Ви не маєте чого сваритися і причини для сварки у вас не має бути. Якщо ви – християни, то ви маєте жити, як Христос, маєте виконувати заповіді, і любити усіх. Гріхом є також гніватися. Миріться і живіть.

Чи може бути хрещеною жінка, яка не є в шлюбі?

Якщо ви не маєте власних дітей, якщо не одружені, – ви можете бути за хрещену маму. Якщо ви одружені, але не маєте Таїнства шлюбу і самі живете не по-християнськи, – то, звичайно, тут уже є перешкода. Як ви можете бути хрещеною матір’ю для маленької християнки чи християнина, коли ви самі не живете по-християнськи. Треба бути у законному подружжі, тобто мати Таїнство шлюбу. З якого віку може людина відповідати за те, щоби брати на себе обов’язок хрещеного батька чи матері? У одних практикується вік від чотирнадцяти і далі, але я хочу сказати, що часом і у вісімнадцять років є люди, які не дуже свідомо підходять до цього. Треба, щоби людина була свідомою і розуміла те, що це є обов’язок, а не просто потримати дитину, і у майбутньому ходити на дні народження і носити подарунки для дитини. Відповідь однозначна – потрібно, щоби хрещеною матір’ю чи батьком була людина свідома.

Чи можна під час «місячних» жінці хрестити дитину?

У народі існує такий забобон, що під час «місячних днів» жінка не може бути хрещеною матір’ю. Під час цих «жіночих днів» жінка може приходити до храму, може молитися у храмі і заборони бути хрещеною матір’ю немає. Світило Православної Церкви Патріарх Сербський Павло на це говорить, що жінка не то що може ходити, а повинна ходити у храм.

 Чи можна обрати дві пари кумів?

У народі існує традиція, що хрещених батьків може бути одна пара або дві, три, бо потім цей тато чи мама буде носити багато подарунків. Це, знову ж таки, – забобон. Хрещені батьки мають бути лише двоє. Крижмо – колись це був шматок білої тканини. У цей час крижмо символізує духовну чистоту. Через те, що Христос є світлом, ми так же само маємо іти за Ним, і бути світлом для світу.

Чому мама не може бути присутня при Хрещенні?

У традиції Церкви є такий момент, що рідна мама немовлятка не може бути присутня на Таїнстві Хрещення її дитини у храмі. Чому? Через те, наприклад, що ще не виповнилося сорок днів після народження дитинки і мама не має виводу, тобто мають пройти дні очищення. Як у Старому Заповіті, так і у Новому, після сорока днів жінка приходила у храм і після днів очищення вона входила до Божого дому. А коли дитину хрестять, наприклад, на тридцятий день після народження, тоді мама, ще не маючи виводу, не може бути присутня на хрестинах. Коли мамі зробили раніше вивід і вона ввійшла у храм, а тоді хрестять її дитинку, тоді, звичайно, вона може бути присутньою на Таїнстві Хрещення.

Хай Божий мир наповнює вас, і коли ви будете на Таїнстві Хрещення, будете мати своїх діток, – менше вдавайтеся до забобонів, більше звертайтеся до Церкви, до Слова Божого. Хай Божий мир буде з вами. Благословіння вам.

Підготували Юліана Лавриш, Андрій Мандрика

За матеріалами програми «Добра розмова» для телеканалу ІНТБ

Фото – із Фейсбук-сторінки о. Олексія Філюка