о. Олексій Філюк: «Хто вагається у прийнятті Таїнств, не вагайтеся, зближайтеся з Богом»

Церква запрошує нас долучатися до її спільноти. Це ми можемо зробити за допомогою семи Таїнств. Саме вони єднають нас із нашим Творцем. Про життєдайність і духовний вимір Таїнств Церкви розповідає священик ПЦУ із Тернопільщини отець Олексій Філюк.

Таїнство Хрещення. Першим Таїнством є Таїнство Хрещення, у якому людина – дитина чи підліток, в залежності від того, коли вона приймає Таїнство, омивається від первородного гріха. Первородний гріх прийшов у людство ще там, у Едемському саду, коли Адам і Єва, спокусившись на  принаду змієву, згрішили і були вигнані з раю. І сказав Господь до Адама: «У поті лиця твого ти їстимеш хліб». А до жінки сказав: «У гріхах, муках і болю народжуватимеш ти потомство». Псалмоспівець Давид говорить такі слова: «В беззаконнях я зачатий, і у гріхах породила мене мати моя». А далі він продовжує: «Омий мене, Господи, іссопом і стану біліший від снігу, відбіли мене». І ми відбілюємо своє людське і духовне єство у Таїнстві Хрещення. Це Таїнство звершується лишень один раз у житті. На Вселенських соборах Церкви, коли вона була ще єдина до розділення, у Символі віри Отці Церкви постановили такий догмат: «Визнаю одне Хрещення на відпущення гріхів». У Таїнстві Хрещення людина омивається від гріхів і отримує прощення, відбілення Богом свого духовного єства і посвячується Христові. Уже за тисячолітньою традицією Церкви у нас можна хрестити дітей, віком від двох тижнів, або навіть від тижня, і до п’ятдесяти років – до безкінечності. Якщо людина з певних причин не була охрещена в часі, наприклад, коли були гоніння на Церкву, вона сміливо може прийняти Таїнство Хрещення і у п’ятдесят, і у шістдесят, і у вісімдесят років. Тоді у Таїнстві Хрещення людина одягає довгу, білу сорочку (білий колір – це колір чистоти духовної і тілесної) і приймає Таїнство Хрещення. Але є така традиція, що Хрещення звершується над немовлям.

Таїнство Миропомазання. Слідом за Таїнством Хрещення у Церкві встановлено Таїнство Миропомазання, де дитинка помазується у ім’я Боже. Під час слів: «Печать Дару Духа Святого» у немовляти помазується чоло, шийка, вуха, ніздрі, ручки і ніжки. Це робиться для того, щоб Дух Святий вів людину по житті і був з нею до останніх днів. І у той час, коли над немовлям звершується Таїнство Миропомазання, Дух Святий сходить на нього.

Таїнство Покаяння. Третім Таїнством у Церкві Христовій є Таїнство Покаяння. Іван Предтеча казав: «Покайтеся, бо наближається час». І люди каялися і хрестилися від Іоана. І далі він говорив: «Йде слідом за мною потужніший за мене. Я хрещу вас водою, а Він хреститиме вас Духом Святим». Треба сказати, що Церква засуджує ті чи інші вчинки людей, тобто вона не засуджує самих людей, а – гріх, який вони чинять. Бо людину нікому не дано судити, лишень один Бог буде суддею кожному із нас. І ось, коли людина свідомо приходить до Церкви і хоче посповідатися, вона підходить до священика і робить це. Священик засвідчує цю Сповідь перед Богом і дає розрішення у молитві, яку він читає, і людина, зразу ж за Таїнством Покаяння, приймає четверте Таїнство – Таїнство Євхаристії.

Таїнство Євхаристії. Таїнство Євхаристії було встановлено нашим Господом Ісусом Христом ще тоді, на Тайній Вечері, коли Христос був з учнями. Взявши чашу у свої руки, Ісус сказав: «Прийміть, споживайте, це є Кров Моя Нового Завіту, що за вас, і за багатьох проливається, на відпущення гріхів». Взявши хліб, Він подяку приніс Небесному Отцю і сказав: «Прийміть, споживайте, це є Тіло Моє, що за вас ламається, на відпущення гріхів». Далі Ісус казав: «Це чиніть на спомин про Мене, бо кожного разу, коли споживаєте Моє Тіло і Мою Кров, звіщаєте Мою смерть і Моє воскресіння. Ви є єдині у Мені». І ми єднаємося з Христом у Таїнстві Євхаристії, яку він сам встановив. І коли ми кажемо, що будемо молитися вдома, то маємо пам’ятати, що без Таїнств, які встановив сам Господь наш Ісус Христос, спасіння є неможливе. У Писанні говориться: «Хто їсть моє Тіло і п’є Мою Кров, той в Мені перебуває, і Я в ньому, і він матиме життя вічне». У іншому місці написано: «Хто не споживає Тіла, і не п’є Крові Сина Чоловічого, той не матиме життя вічного». Тобто молитися вдома добре, і ми маємо так робити. Апостол Павло говорить: «Безперестанно моліться». І коли ми молимося вдома, – це добре, але, знову ж таки, без Таїнства Євхаристії – життя християнина є неповноцінним. Ми маємо виконувати те, що призначив нам Господь наш Ісус Христос. Отож, у Таїнстві Євхаристії, під виглядом Хліба і Вина, людям подається Тіло і Кров Господні.

Таїнство Подружжя. П’ятим Таїнством є Таїнство Подружжя, Таїнство шлюбу. І ось у цьому Таїнстві двоє людей різної статі – чоловік і дружина, бо інші шлюби Церква відкидає, забороняє і засуджує, єднаються перед лицем Господнім у подружжя. І двоє людей стають одним тілом. У Таїнстві Подружжя Дух Святий наповнює цих людей, і вони стають законним подружжям. Таїнство шлюбу попереджує наука, певна підготовка до шлюбу: священик проводить іспит, оголошує трьохкратно оповіді, як ми говоримо у Церкві.

Таїнство Єлеопомазання. Шосте Таїнство Церкви є Таїнство Єлеосвячення, у іншому місці говориться Соборування або Єлеопомазання. У цьому Таїнстві, у ім’я Ісуса Христа помазується людина, читається сім євангельських уривків над її головою, сім апостольських читань, сім разів промовляється Єктенія за здоров’я, сім раз помазується людина єлеєм з вином у ім’я Ісуса Христа. У цьому Таїнстві людина також очищається від свого гріха і отримує велику благодать Святого Духа. Таїнство Соборування звершується над людьми хворими, немічними, а також раз у рік допускається звершувати Таїнство Соборування масово, для тих людей, які мають певні душевні або тілесні недуги, неспокій у душі. Під час помазання людини єлеєм у ім’я Ісуса Христа, Він творить дива.

Таїнство Священства. Сьоме Таїнство – це Таїнство  Священства. Це Таїнство звершується над чоловіками, юнаками. Людина, закінчивши школу, має перед Таїнством Священства закінчити духовний навчальний заклад: семінарію або академію. Людина має мати знання молитов, догматів, передання Церкви, Слова Божого. Тобто людина має мати такі знання, які вона у майбутньому використає для проповіді Євангелія. Таїнство Священства звершується над чоловіками через рукопокладання єпископів. Єпископ, рукопокладаючи священика, читає над ним молитви, і у ім’я Ісуса Христа, він стає служителем Церкви.

Отож, бажаю вам рясних Господніх благословінь. Хто вагається у прийнятті того чи іншого Таїнства, не вагайтеся, зближайтеся з Богом, читайте Святе Писання, наповняйтеся Духом Святим.

Підготувала Юліана Лавриш

За матеріалами програми «Добра розмова» для телеканалу ІНТБ

Фото – із Фейсбук-сторінки о. Олексія Філюка