о. Олексій Філюк: «Церква – це ви, дорогі брати і сестри, які об’єднані ім’ям Ісуса Христа»

Церква Христова завжди кличе до себе своїх вірних. Одним із способів наблизитися до Бога є входження у Таїнства Церкви, які вона відкриває для кожного християнина. Про видиму і невидиму Церкву, про духовне значення семи Таїнств Церкви розповідає священик ПЦУ із Тернопільщини отець Олексій Філюк.

Церква: видима і невидима

Церква – це зібрання віруючих людей. Вона складається із єпископів, священиків, дияконів і віруючих християн. Церква – це люди. Христос є Голова Церкви, і вона кориться Йому. Земна Церква має певну свою ієрархію. Незалежні, автономні Церкви православні, усі вони єдині у Христі, віровченні, у переданні святих Отців. Вони єдині тим, що у них є правила і канони Вселенських Соборів. Тоді були постановлені догмати віри. Ми знаємо Символ віри, і ці догмати були встановлені на двох соборах. Ми є єдині у Христі, віруємо у Христа, як свого Спасителя, і знаємо, що Він вдруге прийде на землю судити живих і мертвих, і Царству Його не буде кінця.

Церква не є спорудою. Церква – це ви, дорогі брати і сестри, які об’єднані ім’ям Ісуса Христа. Церква – об’єднання християн, однодумців, які є єдині у Христі, мають певні канони і правила, і вони є зосереджені і об’єднані у парафії. Парафію очолює священик, далі – єпископ, далі – Предстоятель Церкви в Україні. І ось такий устрій невеличкий, видимий, про який я вам розказую. Православна Церква у загальному складається із Помісних Православних Церков, які єдині у євангельському вченні, у вірі в Ісуса Христа і об’єднані догматами і канонами Вселенських Соборів. І за цими правилами, канонами ми єдині, православні. Отже, що об’єднує Православні Церкви світу? Це є вчення, віра у Ісуса Христа, святе Передання Отців Церкви, тобто правила Вселенських Соборів, і, звичайно, Таїнства Церкви.

Таїнства Церкви

Православна Церква має сім Таїнств. Перше Таїнство – це Таїнство Хрещення, де людина приймає Христа, як свого Спасителя, омивається від первородного гріха і стає дитиною світла, дитиною Божою. Їй дається Ангел-охоронець, який є світлим поводирем на життєвих дорогах.

Друге Таїнство – це Таїнство Миропомазання, де за молитвами священика прикликається Святий Дух, і людина хреститься не тільки водним хрещенням, але і Духом Святим – Печать Дару Духа Святого. Помазується людина, яка охрестилася в ім’я Ісуса Христа, прикликається Дух Святий і говоряться такі слова: «Печать Дару Духа Святого».

Третє Таїнство – це Таїнство Сповіді, коли людина кається у своїх гріхах і Господь, як люблячий, добрий Батько, прощає людині за участі, як свідка, священнослужителя. Але лишень один Бог може прощати гріхи. Священик лишень каже: «Владою, даною мені, прощається тобі». А Господь, якщо людина щиро кається, прощає. Те, що людина формально прийшла до Сповіді, – це не означає, що вона щиро розкаялася. Треба іти і щиро каятися у своїх гріхах.

Четверте Таїнство – це Таїнство Євхаристії, Таїнство Причастя, коли під виглядом Хліба і Вина людина приймає Ісуса Христа, як свого Спасителя, Який говорив: «Хто їсть моє Тіло, п’є мою Кров, той в мені перебуває, і Я перебуваю у ньому».

П’яте Таїнство – це Таїнство Подружжя, таїнство шлюбу, яке вділяється двом людям, які не були попередньо одружені. Це Таїнство Подружжя є благословенням Церкви, нашого Господа Ісуса Христа. Як він своєю присутністю у Кані Галилейській благословив шлюб, так же само і у Церкві Господь невидимо благословляє молодих людей на спільне, подружнє життя.

Шосте Таїнство – це Таїнство Соборування або Маслосвяття, коли людина помазується у ім’я Ісуса Христа святим єлеєм. Таїнство Соборування звершується над людьми, які хворіють, коли є духовні або тілесні немочі. Раз у рік під час Великого посту до Таїнства Соборування допускаються усі охочі. У цьому Таїнстві Господь, прощаючи гріхи, очищає нас.

Сьоме Таїнство – це Таїнство священства. Воно звершується над людиною, яка закінчивши духовний навчальний заклад – це семінарію чи академію, готова прийняти священичу хіротонію. За участю єпископа, як представника певної єпархії, над молодим дияконом читаються молитви і він рукопокладається у сан священика.

За матеріалами програми «Добра розмова» для телеканалу ІНТБ