Роратні Богослужіння – особлива молитва упродовж Адвенту. Темні зимові ранки і світло від лампадок у храмах символізує містерію Різдва. Роратні Служби мають особливий акцент – моління до Богородиці, яка супроводжує нас у періоді очікування Спасителя. 7.30 зранку. Маленькі парафіяни Костелу св.Антонія Падуанського з ліхтариками і лампадками заходять до храму. Коротка роратня меса, теплий чай і бігом до школи. У храмі відчувається радість дітлахів, які, не зважаючи на темряву грудневого ранку і заспані оченята, поспішили до храму. У цьому, мабуть, і розуміємо радість Адвенту. Про роратні Служби, особливості переживання Різдвяного посту та його символи говоримо із отцем Славоміром Бистрим, францисканцем, священиком Костелу св.Антонія, що на вул. Личаківській у Львові.
Отче, розкажіть про роратні богослужіння. Чому вони так називаються? У чому особливість?
Адвент – це час підготовки до Різдва. У Римо-Католицькій Церкві особливим виявом посту є ранкова Служба на честь Пресвятої Богородиці, яку ще називаємо «роратня». Звідки маємо таку назву? Rorate – це перше слово латинського гімну, взяті із Книги пророка Ісаї 45, 8: «Rorate caeli desuper et nubes pluant justum», що означає «Небеса, злийте згори росу, хмари, зішліть Справедливого!» Чому особливо пригадуємо Марію? Бо це є ікона Різдва. Так, як вона чекає на Ісуса, так і ми очікуємо на Його прихід. У нашому храмі така Служба є щоранку, проте у середу вона містить особливий зміст. У цьому Богослужінні беруть участь діти, що тримають у руках свічки, лампадки, ліхтарики. Це світло символізує для нас Богородицю в очікуванні Ісуса, а також є символом самого Христа, що перемагає темряву.
А чому саме діти беруть участь у цій Службі і саме вони вносять в храм світло?
Думаю, щоб підкреслити цю радість чекання новонародженого Спасителя. Пригадую, як я був дитиною, то ми страшенно любили рорати. Нас завжди було багато у костелі. Для дітей ці Богослужіння мають особливий таємничий зміст – встати треба дуже рано; оскільки це зима, то навколо темрява, а запалена лампадка у цій темряві завжди заворожує. Коли я був дитиною, то впродовж часу проведення роратніх Богослужінь, ми тягнули жереб і брали додому фігурку Матері Божої. Тобто для нас, дітей, цей час був таким собі часом таємничості та цікавості, саме тому ці Богослужіння набували особливого значення.
Що ще особливого маємо у Адвенті?
Маємо у храмах передріздвяну декорацію – вінок з чотирма свічками, які символізують чотири тижні Різдвяного посту. Три свічки мають фіолетовий колір, а одна рожевого забарвлення. Ця свічка символізує третю неділю Адвенту – неділю Радості. Також маємо окремо роратню свічку, яка символізує особливий акцент на Богородиці впродовж цього періоду.
Як духовно пережити час Адвенту? Які ваші настанови вірянам?
Адвент – це період молитви, тобто насамперед маємо духовні акценти, хоча, без сумніву, просимо вірян відмовитися від м’ясних страв та гучних забав. Адвент – це також час милостині. У нас у храмі триває Різдвяний ярмарок, де через покупку певних речей, зможемо допомогти тим, хто найбільше цього потребує – це самотні чи бідні парафіяни, які не матимуть з ким зустріти Святвечір. Період Адвенту – це час активного очікування на прихід Спасителя. Тобто ми не маємо сісти на стілець і казати, що чекаємо на Ісуса, маємо переживати це очікування через молитву та добру справу. Молитва, піст та милостиня – це той баланс, який має наближувати мене до Нього. Звичайно, Спаситель народиться так чи інакше, проте, чи зможемо заглибитись у це народження? Чи воно для нас буде традиційним? Для мене особисто зараз, навіть у період пандемії, Адвент є часом душевного спокою, у якому можу краще наблизитись до Бога і відчути взаємозв’язок із Ним. Ось ці богослужіння, молитви, декорації у храмі і спонукають мене про це думати. Також важливими постатями Адвенту є Марія, Йоан Хреститель та пророк Ісая. Це були особи, які не тільки приймали Ісуса, але «давали» Його іншим. Це і є ключове завдання для нас впродовж цього часу.
Підготувала Юліана Лавриш