«Оскар і рожева пані» або 14 листів до Бога

12067354_826452007472233_1837573142_nЄ книги, які хочеться перечитувати ще раз і ще раз, серед таких повість сучасного французького письменника, драматурга Еріка-Емманюеля Шмітта «Оскар і рожева пані». Книга складається з 14 листів десятирічного хлопчика, головного героя, який хворий на рак. Оскар пише не до однокласника чи товариша, він адресує свої послання Богові – єдиному, хто розуміє усе, що він відчуває.

«Щоразу як ти віритимеш у нього, його існування ставатиме вірогіднішим. Якщо будеш наполегливим, він почне існувати у всій повноті. І творитиме для тебе добро», – запевняє хлопчика рожева пані. Бабця-Ружа – волонтерка, яка щодня навідується у лікарню. Це вона запропонувала Оскарові писати листи до Бога, ділитися з Ним думками та переживаннями,  щоразу попросити у Господа про одну послугу.

Потім Бабця-Ружа затіває з хлопчиком гру: він проживає одну добу, кажучи собі, що цей день дорівнює десятьом рокам. Таким чином, Оскар зміг відчути і безтурботне дитинство,  і бентежну юність,  і зрілість, з одруженням, дорослими проблемами та кризою середнього віку, і неминучу старість.

12071275_826451664138934_210099534_nРожева пані стала найкращою подругою Оскара. Вона  зуміла вселити в нього віру. Спершу хлопчик сумнівається в існування Бога, але з кожним листом переконується, що Господь справді поруч. Героїня вигадує історії про свої кетч-поєдинки (вид професійної боротьби), запевняючи, що людина може впоратися з будь-якими труднощами, головне – зосередитися та знайти вихід.

Часто книги, у яких йде мова про біль, хворобу, страх чи смерть, викликають у читачів негативні емоції. «Оскар і рожева пані» – навпаки, твір, сповнений оптимізмом та надією.  Прочитавши, будете впевнені, що завжди потрібно «дивитися на світ так, ніби бачиш його вперше».

До речі, повість перекладена та видана у багатьох країнах, поставлена як вистава на відомих театральних сценах світу. Вона у репертуарі Першого українського театру для дітей та юнацтва у Львові та Франківського обласного музично-драматичного театру (прем’єра відбудеться 7 жовтня цього року). Також  у 2009 році знято однойменний фільм, режисером якого став Ерік-Емманюель Шмітт.

Анастасія Бобеляк