“Особливо закликаю наших матерів і сестер молитися до Богородиці та Господа, щоб врятувати Україну від великого горя, яке прийшло на нашу землю”, – Митрополит Львівський і Сокальський Димитрій (УПЦ КП)

rrrrrrrrr3Cьогодні, 11 травня 2014 року, у 4-ту неділю після Пасхи, згідно церковного календаря, Українська Православна Церква Київського Патріархату вшановує Львівську ікону Пресвятої Богородиці ”Одигитрія”. З нагоди цього святкового дня у кафедральному соборі Покрови Пресвятої Богородиці (м. Львів, вул. Грушевського, 2) відбулись святкові богослужіння.

Високопреосвященний Митрополит Львівський і Сокальський Димитрій звершив Божественну Літургію свт. Іоана Золотоустого. Під час богослужіння разом із громадою міста молився міський голова Львова Андрій Садовий. Після Божественної Літергії Владика відповів на запитання представників ЗМІ.

– Владико, в чому полягає особливість цієї ікони?

Львівська ікона Божої Матері – це дуже древній образ, який був принесений до Львова одним грецьким купцем із Візантії та подарований одному із храмів міста. Унікальність цієї ікони полягає у тому, що вона була у багатьох храмах Львова. Спершу у православний, потім у Латинській катедрі, потім у Вірменській катедрі, якимось чином була збережена однією християнською благочестивою родиною і передана ще в радянські часи мистецтвознавцю і Герою України, Борису Возницькому. На сьогоднішній день вона перебуває у музейній каплиці Львівської Галереї мистецтв. У 2010 році саме з ініціативи Бориса Возницького та священнослужителів нашої єпархії цей Образ було прославлено. Перший візит Святійшого Патріарха Філарета, з прибуттям мною на кафедру, був присвячений саме прославленню цієї ікони у грудні 2010 року. Ікона є дуже помічною, особливо для тих жінок, які не можуть народити діток. Вони звертаються до Богородиці, і вона дарує їм диво, своєю ласкою і милістю зцілюючи їх. Крім того, вшанування Богородиці Провідниці «Одигитрії» відбувається в неділю після дня пам’яті Святого Юрія Переможця, і цього року це свято символічно співпало з Днем Матері.

– На Вашу думку, якими сьогодні повинні бути ми, українці, християни, щоб стати ближчими до європейських цінностей, до Бога?

По-перше, якщо ми говоримо про європейські цінності, то повинні знати: вони вибудувані на важливих гуманітарних цінностях епохи Відродження: гуманізмі, правах людини, свободі релігії, світогляду, повазі до законів та дотриманні їх тощо. До цього маємо прагнути й ми: не говорити неправди, не красти, боротися проти хабарництва. Євромайдан продемонстурвав, що українське суспільство повернулося обличчям до європейської цивілізації, що ми хочемо бути вільними, а найбільший дар для людини – це свобода, яку їй дарував Господь. На нашу свободу посягнули. Тепер, у часі, коли в державі фактично триває війна, нам треба дуже багато молитися – ніколи раніше кожен християнин у нашій країні не відчував такої потреби молитви, як сьогодні. Молитися треба постійно – і вранці, і ввечері. Особливо я закликаю наших матерів і сестер звертатися до Богородиці, до Господа нашого Ісуса Христа, щоб Він відвів від нас цю небезпеку, це горе велике, яке прийшло на нашу землю, врятував від ворога.

– Роійська сторона, яка проявляє агресію до України, – це також православні віруючі. Владико, що Ви можете сказати, коли один православний народ вступає у протистояння з іншим?

В тій молитві, яку ми читаємо, ми закликаємо до заповідей блаженств: “Блаженні миротворці, бо вони помилувані будуть”. Ви знаєте, можна називатися православним, бути дуже благочестивим, бити поклони і хресне знамення накладати на себе високо і гарно, але не бути по духу ні християнином, ні православним. Якщо ж такі люди не розуміють заповідей Ісуса Христа, тоді ми просимо, щоб Господь повернув їм пам’ять, що вони як християни теж повинні виконувати їх. Думаю, що люди, які розв’язують цю війну, стоять далеко від Христа. На жаль, їм мало місця на своїй землі, тому вони прагнуть забрати, вкрасти клаптик чужої. Це вже не християнство, а темрява, з якою треба боротися за допомогою світла, яке є в кожному з нас.

Фото: “Град Лева”