27 березня 2021 року в Українській Греко-Католицькій Церкві відзначають десятиріччя інтронізації Глави і Отця Церкви, Блаженнішого Святослава. Проповіді та виступи у медіа Блаженнішого Святослава часто зворушували наші серця, змушували глибоко замислитись. Окрім того, на перше десятиріччя предстоятельства Блаженнішого Святослава випало чимало викликів – Революція Гідності, початок війни на Сході України, пандемія коронавірусу.
Тому пропонуємо вам десять, на наш погляд, найбільш цікавих думок Глави Церкви, які нібито відображують цю непросту десятку у житті українського народу:
- “Гоїти рани нашої пам’яті можна лише взаємним прощенням. Тому, коли йдеться про будь-яких наших братів чи сусідів, які нам нанесли рани чи були нами зранені, то найкращий спосіб спілкування – це бути відкритими у нашому братньому діалозі, відкритими до очищення нашої пам’яті, просити прощення і прощати” (із першого інтерв’ю після інтронізації для видання “Наш Собор”).
- “Храм – це місце неба на землі, – місце зустрічі Творця зі своїм сотворінням; Того, хто є вічним, і того, хто проминає; Спасителем і грішником, котрий шукає спасіння. Та ця зустріч також відбувається між мною і моїм ближнім, в особі якого для мене відкривається таїнственне Боже Обличчя” (із проповіді під час освячення Патріаршого Собору Воскресіння Христового у Києві у серпні 2013 року).
- “Киньте зброю! Кожен, хто тримає сьогодні в руках зброю, стає на небезпечний шлях, бо той, хто навмисне її вживає, свідомо обирає шлях убивці” (під час інтерв’ю для телеканалу “1+1”, лютий 2014)
- Хтось згадуватиме жертв Майдану, хтось говоритиме про розстріл Майдану… А ми, християни, розуміємо тут щось набагато глибше. Ми говоримо про пасхальну жертву Небесної сотні. Ця свята кров Героїв Небесної сотні окропила волю України. Вона є нашим скарбом. Є моментом звільнення. Моментом переходу від рабства до свободи. Тому ця жертва є початком життя. Смерть, яка є животворящою (під час інтерв’ю у першу річницю Революції Гідності).
- “Честь військового капелана – це набагато більше, ніж юридичний чи канонічний статус. Честь військового капелана означає його духовний зліт, його духовну висоту в очах тих, кому він служить. Намагайтеся не втратити цієї честі і гідності під час свого служіння” (із слова під час Х з’їзду військових капеланів УГКЦ).
- “Наш Батько Блаженніший Любомир пролив світло на нас самих, поміг нам відкрити наше коріння, нашу тотожність, поміг збагнути нашу Гідність. Невдовзі після його уродин Україна встала з колін і вчинила подиву гідну на весь світ Революцію Гідності. Між нами ми мали Патріарха не за канонами і титулами. Ми мали Патріарха за його внутрішнім, найглибшим сенсом і змістом. Ми мали патріарха, ім’я якому Любомир” (із слова під час заупокійної Літургії у Архикатедральному Соборі св. Юра 3 червня 2017 року).
- “Сумління – внутрішнє святилище людини, де ми стоїмо сам на сам нагими перед Богом. Це той момент, коли Бог говорить до мене без посередників. Якщо нема діалогу з Богом, сумління мовчить” (зі слова до молоді під час ІІ Форуму мігрантів у Римі, жовтень 2018 року)
- “Томос консолідує український народ, і ми зможемо протистояти ворогу, який хоче нас знищити. Бо коли ми зростаємо у внутрішній єдності, – єдності, яка консолідує наш народ, усуває лінії роздорів, розколів, які є між нами, ми стаємо сильнішими. Наша християнська єдність може стати необхідною платформою для єдності народної, суспільної, єдності державної. І тоді, безперечно, ми зможемо протистояти всім зовнішнім силам, які намагаються знищити нашу церковну, національну тотожність, а також знищити нашу з вами державність” (інтерв’ю для “5 каналу”, січень 2019 року).
- “Суспільство живе так, наче Бога не існує і наче смерті не існує. Усі думають, що вони тут житимуть вічно. Але ось нараз біда, погодьтеся, що це біда, змусила сучасну людину поглянути в очі смерті” (із інтерв’ю для “Живого. ТБ”, березень 2020 року).
- “Наша візантійська традиція передає нам відбудування людини як відновлення живої ікони, якою є кожна людина. Саме через те, що Бог став людиною, людина стала справжньою в Христі. Вповні справжня людина була об’явлена в Божественній особі Ісуса Христа. Богословська думка бачить, наскільки таїнственним і великим було об’явлення істинної людини в Божественній особі Ісуса Христа. Тому ми малюємо святі ікони, які нам дають можливість побачити воплоченного Бога, взірець, із яким повинні постійно себе зіставляти” (із проповіді у неділю Торжества Православ’я, березень 2021 року).
Підготувала Юліана Лавриш
Колаж світлин з урочистої інтронізації Блаженнішого Святослава у 2011 році взято з офіційного сайту “Новини УГКЦ”