Отець Ігор Бойко: “Набравшись дарів Святого Духа приносімо в житті багато добрих плодів”

З нагоди празника Зіслання Святого Духа, розмовляємо з о. Ігором Бойком, ректором Львівської Духовної Семінарії Святого Духа, про діяльність львівської семінарії під час карантину, розписи семінарійного храму та про випускні урочистості. 

Отче Ігоре, розкажіть, як семінарія пережила цей карантин, як відбувалося навчання, що вдалося зробити за цей час, які основні здобутки?

Коли розпочався карантин, настав особливий час у житті семінаристів і настоятелів нашої семінарії. Семінаристи були змушені залишити семінарію і поїхати додому, бути на карантині. Настоятелі залишилися в семінарії, але будівля опустіла. Тим не менше зв’язок, спілкування викладачів і духівників із нашими семінаристами продовжувався, тому що навчання відбувалося онлайн. Тоді, коли студенти мали б перебувати фізично на парах, бути в аудиторіях, вони виходили на зв’язок зі своїми викладачами через Zoom чи інші засоби спілкування. Студенти мали нагоду слухати лекції і відеозвернення, підготовлені наперед чи через Zoom. Наші духівники і куратори семінарії проводили щотижневі зустрічі зі студентами також онлайн, доносячи всю необхідну інформацію, давали рекомендації, проводили навчання.

Навіть якщо семінаристи не були присутні фізично у семінарії (що нам дуже шкода), зв’язок не був перерваний. Коли нема семінаристів, які ходять коридорами, моляться у церкві, співають утреню, вечірню, присутні у трапезні, аудиторіях, будівля виглядає порожньою. 

Мав нагоду 31 травня провести Zoom-зустріч із семінаристами. Ми провели годину за гарним спілкуванням, я пояснив, як буде далі відбуватися літня практика, як мають відбуватися вступні іспити, подання документів для тих, хто зараз вчаться на підготовчому курсі чи хочуть вступати сюди.

Ми повинні були мати реколекції. Семінаристи мають їх двічі на рік: на початку навчального року і в час Великого посту. Отець Йосиф Будай, василіянин, мав давати ці реколекції. Оскільки семінаристи були на карантині, отець Йосиф записав гарне відео реколекції і студенти мали можливість ці відео переглянути.

День Зіслання Святого Духа для семінарії є особливим – це празник. У цей день відбувалися урочистості. Як усе буде цього року?

Цього року цей день збігається зі ще однією важливою подією у житті церкви – матимемо єпископську хіротонію, яка буде відбуватиметься в Архикатедральному соборі святого Юра. Зазвичай ми мали урочистості в сам день Зіслання Святого Духа у неділю, але цього року перенесли святкування на понеділок. У понеділок о 10 годині в семінарії буде архієрейська божественна літургія, яку очолить владика Володимир Груца. Будемо також висловлювати нашу вдячність іконописцям, які завершили розпис нашого куполу в семінарійному храмі, штукатурам, які провели всі штукатурні підготовчі роботи. Кульмінацією свята є вручення дипломів випускникам Львівської духовної семінарії. Також я запросив семінаристів, які мають можливість, живуть недалеко, приїхати на свято. Ми зробили гарне озвучення у внутрішньому дворику – є багато площі, тому охочі зможуть дотримуватися дистанції.

Сьогодні ми мали вечірню напередодні храмового празника. Три місяці у цьому храмі не було студентів, тривали роботи. Тепер душа радіє, коли прийшли семінаристи і заспівали вечірню. Відчувається присутність Духа Святого, який сходить і наповняє нас своїми дарами.

Недавно у Фейсбуці бачили фотографії нових розписів у храмі. Чи можете детальніше розповісти про ці розписи: що там з’явилося і чому саме такі розписи?

Чотири роки тому ми розпочали розписи семінарійного храму. Спочатку було розписане святилище, де маємо зображення усіх наших блаженних новомучеників, які були проголошені Папою Іваном Павлом ІІ після його візиту до України 2001 року. Вважаємо, що це є наші небесні покровителі. Багато з них були причетними до історії Львівської духовної семінарії Святого Духа, були студентами, випускниками нашої семінарії ще в далекі часи, коли церкву не переслідували, а потім кожен з них своїм праведним життям прославив Бога. Маємо три основні частини: Різдво Ісуса Христа, воскресіння Ісуса Христа і вознесіння. Святилище було завершене два роки тому. Зображено також творців літургійного життя, які творили літургійні тексти, і присутні зображення митрополита Андрея Шептицького, Йосафата Кунцевича, Папу Івана Павла ІІ, який благословив цю землю, де знаходиться Духовна семінарія, Папу Климента, який помер у Херсонесі.

Розписи нашого семінарійного куполу тривали 14 місяців і 14 днів. На куполі маємо зображення Пантократора, 8 старозавітніх пророків, які говорили про Святого Духа у своїх писаннях, 12 апостолів, на яких сходить Святий Дух і які проповідують у Єрусалимі, зображені і підписані 16 народів, які описані у Книзі Діянь. Унизу стоять семінаристи, які приймають Святого Духа, що сходить на них згори з неба. Наповнюючись Святим Духом за час перебування в семінарії протягом 6-7 років, вони залишають стіни семінарії  і йдуть туди, куди Господь їх кличе служити в Україні чи іноді навіть за межами, туди, куди кличе церква.

З нагоди цього свята, що б Ви побажали семінаристам, нашим читачам та іншим?

Хочеться повернутися до звичного ритму життя, щоб наші храми були наповнені людською присутністю, щоб люди мали можливість приходити до храму на богослужіння. Найбільше хочеться, щоб наші брати-семінаристи, як тільки будуть сприятливі умови, повернулися до семінарії і продовжили своє навчання у семінарійних стінах.

Усім читачам «Духовної величі Львова» хочу побажати багато дарів і плодів Духа Святого, щоб Він, який дарує мудрість, розум, кріпость, знання, побожність, подарував нам у цей нелегкий час випробувань свої дари. А ми, набравшись цих дарів, щоб могли приносити в житті багато добрих плодів.

Розмовляла Христина Кутнів

Підготувала Тетяна Байбак